Türkiye'de hayat nasıl? Türkiye'ye Giriş 2020 | Dadavar Nasim Mehr Göçmenlik Enstitüsü

Türkiye ile aşinalık

واحد پول

para birimi

پیش شماره تلفن

Alan kodu

زبان رسمی

resmi dil

پایتخت

Başkent

Türkiye Altıncı sırada yer alan ve dünyanın en büyük 37. ülkesi olan dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Bu nedenle Türkiye’de pek çok kişi turistik konaklama için bile başvuruda bulunuyor.Bu ülkede iklim ve çevre çeşitliliği ve hayvan türlerinin bolluğu Avrupa’dakinden bile daha fazla. Türkler kahvaltıyı severler ve güne başlamayı gerekli görürler, bu yüzden tatil ya da normal bir gün fark etmez, Türkler kahvaltı yaparak en az 20 dakika geçirirler.İstanbul, iki kıtada bulunan dünyadaki tek şehirdir. Şehir, 1502 yılında dünyanın en kalabalık şehri olarak tanıtıldı. İran Şahları, Rıza Han ve Atatürk arasında Pehlevi döneminde imzalanan bir anlaşmaya göre, her iki ülke vatandaşları da vizesiz seyahat edebiliyor. 100 yıl.
*در ترکیه می توان با اجاره نامه منزل اقدام به اخد اقامت ترکیه کرد.* Türkiye’de ev kiralayarak Türkiye’de oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.
Ancak herhangi bir önlem almadan önce Türkiye ve yaşam koşulları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak daha iyidir.

کشور ترکیه

Türkiye'deki yaşam koşulları

Türkiye, Avrasya bölgesinde (Avrupa, Asya), en büyük kısmı Batı Asya ve Orta Doğu’da, küçük kısmı ise Güneydoğu Avrupa’da bulunan bir ülkedir. 783.360 kilometrekarelik yüzölçümüyle 36’ncı en büyük ülke ve yaklaşık 81 milyonluk nüfusu ile dünyanın 16’ncı en kalabalık ülkesidir. Türkiye kuzeybatıda Yunanistan ve Bulgaristan, kuzeydoğuda Gürcistan, doğuda Ermenistan, doğuda Nahçivan Özerk Cumhuriyeti ve İran, güneyde Irak ve Suriye, batıda Ege Denizi, batıda Karadeniz ile sınırı paylaşmaktadır. kuzeyinde ve güneyinde Akdeniz ile çevrilidir. Ülkenin başkenti Ankara olup önemli şehirleri İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Konya ve Gazi Antep’tir.

Ülkenin resmi dili İstanbul Türkçesi ve Kermanj olup, bazı bölgelerde Kürtçe de konuşulmaktadır. Din, ülke nüfusunun% 83’ü ile İslam’ı oluştururken, onu Aleviler, Şiiler ve Hıristiyanlar izliyor. Türkiye’deki yönetim türü, dinin siyasetten ayrılmasına odaklanan merkezi bir cumhuriyettir ve hükümet 1923 yılında Atatürk’ün çabalarıyla ayrı güçlerden oluşturulmuştur ve resmi para birimi lira olarak da adlandırılır.

کشور ترکیه

Türkiye Nüfusu

Türkiye, 80 milyonu aşan nüfusu ile Ortadoğu’nun en kalabalık ülkelerinden biridir! Ülkenin istatistik merkezine göre Türkiye 2040 yılına kadar 100 milyonun üzerinde bir nüfusa ulaşacak. Böylece İstanbul, Ankara, İzmir, Milyon, Bursa ve Antalya şehirleri bu ülkenin en kalabalık şehirlerinin ilk sıralarında yer almaktadır. Genel olarak, nüfus, tarım ve ticaretin daha müreffeh olduğu alanlarda daha yoğunlaşmıştır. Türkiye’deki en az nüfuslu şehir ise 82.000 nüfusuyla İran sınırına yakın Tunjali’dir. Türkler ülke nüfusunun yüzde 80’ini oluşturuyor ve geri kalan yüzde 20 ise ülkenin doğu ve güneydoğusundaki kademeli olarak yaşayan etnik ve çeşitli etnik gruplardan oluşuyor.

جمعیت کشور ترکیه

Türkiye'de yaşama maliyeti

Doğal olarak, dünyanın herhangi bir yerinde yaşamanın maliyeti kişiye, ikamet edilen yere ve bölgeye, yiyecek ve giyecek türüne vb. Bağlıdır. Ancak bu ülkede ortalama aylık yaşam maliyeti, küçük şehirlerde üç kişilik bir aile için yaklaşık 2.000 lira, büyük şehirlerde 2.500 ila 3.000 lira arasında.
Bu yıl fazla mesai yapmadan basit bir tek işçinin maaşının 2020 lira civarında olduğunu bilmek ilginçtir ki, buna çocuk haklarını ve fazla mesaiyi de eklersek basit bir işçinin rahatlıkla yaşayabileceğini anlayacağız.
Küçük beldelerde kira 600 liradan, büyük kentlerde 800 liradan başlıyor.
Türkiye’deki devlet üniversitelerinde öğrenim ücretsizdir. Özel üniversitelerde yıllık öğrenim ücretleri 10.000 ila 30.000 lira arasında ve yarı özel üniversitelerde öğrenim ücretleri yılda 5.000 ila 10.000 lira arasındadır.Ancak, ücretlerin miktarı da alan türüne, derecesine ve türüne bağlı olabilir. Üniversite.
Türk yüksek öğrenim standartları evrensel olarak kabul edilmektedir ve eğitimde ikamet, ülkeye yerleşmenin yasal yollarından biridir.

کشور ترکیه

Türkiye iklimi

Türkiye, birkaç farklı iklime, Akdeniz’e yakın kıyı bölgelerine, ılıman Akdeniz iklimine sahip ve hoş bir ülkedir.
Ege Denizi sınırı, serin, nemli kışlar ve nispeten ılık yazlarla okyanus iklimine sahiptir. Karadeniz sahilleri ve merkez bölgeler, kışın kar yağışıyla birlikte soğuk ve nemli bir iklime sahiptir, bu da bu bölgelerde güzel doğal kayak pistlerinin oluşmasına neden olmuş ve kış turistlerinin çekiciliğini artırmıştır. En fazla yağışın Karadeniz bölgesinde olduğunu söylemeye gerek yok. Türkiye’nin en kurak bölgeleri Malatya ve Konya ovalarıdır. Türkiye’de yılın en sıcak ayları Mayıs, en kurak ayları Temmuz ve Ağustos’tur. Genel olarak Türkiye nispeten yağışlı bir ülkedir, bu da Türkiye’deki yaşam koşullarını ılıman iklimlere ilgi duyanlar için daha keyifli hale getirmektedir. Genel olarak, Türkiye’nin batısında hava çok güzel.

آب وهوای ترکیه

Türkiye ekonomisi

Şu anda, Türkiye’nin en önemli ekonomik kaynağı, yıllık kâr ve ciro getiren turizmdir. Ülkenin yılda yaklaşık 40 milyon turisti var. Ancak genel olarak, modern / geleneksel ekonomi tarıma dayalıdır ve bu alanda çalışan işgücünün% 35’i ile her geçen gün genişlemektedir. Keten, tütün, zeytin vb. En önemli tarım ve giyim ürünlerinden biri, Türk ihraç ürünlerinden nakliye malzemeleri ekipmanıdır.
Türkiye, 2018 yılında ekonomik büyüme oranı açısından dünyada ilk sırayı almayı başarmış ve dünya ekonomik devleri arasında 16. sırada yer almıştır, dolayısıyla Türkiye, konumu ve İran’a yakınlığı göz önüne alındığında en iyi seçenek olduğu söylenebilir Göçmenlik ve ikamet İranlılar için dikkate alınır.

اقتصاد ترکیه

Türk halkının dili

Bu ülkenin resmi dili Türkçedir ve dünyanın en eski dillerinden biridir. Bu dil Azeri Türkçesinden farklı değildir ve ince bir farklılığa sahiptir. Türkçeye ek olarak, bu ülkedeki bazı insanların daha çok doğu ve güneydoğuda konuşulan Kürtçe konuştuğunu söylemeye gerek yok. Türkiye’de en yaygın Türk dili İstanbul Türkçesidir. Türkiye’de turizm sektörünün patlamasıyla İngilizcenin daha yaygın bir şekilde büyüdüğü de eklenebilir.
İlginçtir ki, bu topraklarda yaşayanların sadece göçmenlerin dili öğrenmeye olan ilgisini fark etmeleri gerekir, çünkü bu durumda yabancıyla o kadar ısınırlar ki bilinçaltı göçmen Türkçe öğrenir.
Sohbete olan bu sıfat ilgisi Avrupa’nın hiçbir yerinde bulunamaz.
Türklerin bu aynı kültürel ayrıcalığı, turizmi veya Türkiye’de kalmayı misafirler için keyifli ve unutulmaz kılabilir.

زبان کشور ترکیه

Türk halkının kültürü

Bu demokratik ülkenin kültürüne girmeden önce, bu ülkenin insanlarının çok sıcak kalpli, nazik ve misafirperver olduğunu ve İran halkıyla birçok kültürel ortaklığa sahip olduğunu bilmek gerekir. Türkiye çok çeşitli bir kültüre sahiptir ve bunun nedeni, son yıllarda meydana gelen birçok göç ve istiladan başka bir şey değildir. Aslında Türkiye, Asya ve Avrupa kültürünün bir birleşimidir ve bu ülkede gelenek ve modernliğin güzel bir arada var olduğunu görebiliriz.
Dinleri İslam olmasına rağmen, bu ülkede medeni ve sanatsal özgürlüklere ve medeni haklara saygı duyulur ve her inançtan vatandaş rahatlıkla yaşayabilir.

Türk müziği ve sanatında büyük bir çeşitlilik var, bu yüzden bu ülkenin müziği geleneksel Türk, İran, pop, Amerikan ve موسیقی müziğinin bir bileşimi.

فهرست
fa فارسی
X