آزمون تومر - موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر ازمون تومر

آزمون تومر

blank

آزمون تومر (هر آنچه که باید از آزمون TOMERبدانید)

TÖMER

  آزمون TOMER چیست؟

آزمون تومر (TÖMER) مخفف Türkçe Öğretim Merkezi است و نام اختصاری مرکز آموزش زبان ترکی استانبولی می باشد. آزمون تومر همانند مدارک زبان انگلیسی تافل و آیلتس از اهمیت زیادی برای تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاه‌های این کشور مخصوصا آن هایی که تحصیل در آن ها به زبان ترکی است برخوردار می باشد. آزمون تومر از بخش های مختلفی مانند Writing (نوشتاری)، Listening (شنیداری)، Structure (ساختار)، Reading (خواندن)، Spoken Production (تولید گفتاری) و Spoken Production (تعامل گفتاری) تشکیل شده است. این بخش ها دانش کلی داوطلب را در همه بخش های مختلف زبان ترکی استانبولی مورد سنجش قرار می دهد.

سیستم امتیاز دهی در آزمون TÖMER

  • مهارت شنیداری ۲۵ امتیاز
  • مهارت خواندن و درک مطلب ۲۵ امتیاز
  • مهارت برقراری ارتباط ۱۵ امتیاز
  • مهارت مکالمه ۱۰ امتیاز
  • مهارت نوشتاری ۲۵ امتیاز

سطوح آزمون TOMER

آزمون Tomer دارای ۱۲ سطح (۴ سطح مبتدی، ۴ سطح متوسط، ۴ سطح حرفه ای)  و دارای سطوح مختلفی از سطح A1 تا C1 است. مجموع نمرات کلی متقاضی در همه سطوح  بیانگر میزان توانایی او در تسلط به زبان ترکی استانبولی خواهد داد.

سطح A1 ابتدایی ترین سطح آموزش زبان است و در این سطح از آزمون، فرد می تواند با استفاده از موضوعات بسیار ساده ای که در زندگی روزمره برای همه شناخته شده است، نیازهای اساسی خود را برطرف سازد.

سطح A2 سطح مبتدی زبان است و در این سطح از آزمون، فرد قادر به برقراری ارتباط با استفاده از عبارات ساده و مرتبط با محیط و موضوعات پیرامون خود می باشد.

سطح B1 سطح متوسط زبان است و در این سطح از آزمون، فرد آشنا به زبان به راحتی می تواند ایده اصلی کلمات استفاده شده را به وضوح متوجه شود؛ همچنین، وی قادر است متن های مشکل را که ئر رابطه با موضوعات مورد علاقه اش می باشد، بفهمد و می تواند جملات ساده و مرتبط به هم بسازد.

سطح  B2 سطح خوب زبان است  و در این سطح از آزمون، فرد قادر به درک ایده اصلی جملات پیچیده بوده و با عبارات مرتبط به حوزه اش، آشنایی دارد و می تواند در مصاحبه از آنها استفاده کند.

سطح C1 سطح خیلی خوب زبان است و در این سطح از آزمون، شخص قادر به درک جملات طولانی و پیچیده و ارائه چکیده مفصلی از آن است.

سطح C2 سطح عالی زبان است و در این سطح از آزمون، تقریبا فرد بدون هیچ مشکلی قادر به درک هر چیزی است که می خواند و می تواند اطلاعات مکتوب یا کلامی به دست آمده از منابع مختلف را خلاصه و به شکل واضح اظهاراتی را در موردش بیان کند.

انواع مدارک و آزمون تومر

مدارک آزمون تومر به دو نوع سرتیفیکا Sertifika و دیپلما Diploma تقسیم می شود. آزمون تومر سرتیفیکا شامل دریافت سرتیفیکیت سطح مقدماتی A2، سطح متوسط B2 و سطح پیشرفته C1 شده و به مدت ۲ سال اعتبار دارد در صورتی که آزمون تومر دیپلمابه معنی داشتن مهارت کامل زبان ترکی استانبولی بوده و از لحاظ اعتبار هیچگونه محدودیت زمانی ندارد.

نمره این آزمون در چهار سطح دسته بندی می شود

  • با کسب مجموع نمره ۵۰ تا ۵۹ فرد موفق به دریافت مدرک سطح A2 آزمون تومر می‌شود
  • با کسب مجموع نمره ۶۰ تا ۶۵ فرد موفق به دریافت مدرک سطح B1 آزمون تومر می‌شود
  • با کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ فرد موفق به دریافت مدرک سطح B2 آزمون تومر می‌شود
  • و با کسب مجموع نمره ۷۱ تا ۱۰۰ فرد موفق به دریافت مدرک سطح C1 آزمون تومر می‌گردد

بنابر اطلاعات وبسایت تومر، افراد شرکت کننده در آزمون تومر در صورت گرفتن نمره زیر ۵۰ امکان دریافت مدرک تومر را نخواهند داشت. بنابر صلاحدید دپارتمان پذیرش تحصیلی دانشگاه‌های دولتی ترکیه، سطح مورد درخواست مدرک تومر ممکن است متغیر باشد.

تمام آنچه باید در مورد تومر بدانید

یکی از راههای دریافت اقامت ترکیه به صورت تحصیلی، ثبت نام در کلاسهای آموزش زبان ترکی استانبولی در موسسات معتبر و مورد تایید وزارت آموزش ترکیه است. به این دوره ها که منجر به دریافت مدرک معتبر زبان ترکی استانبولی میشن به اصلاح تومر میگن حالا برای اینکه بدونیم تومر چیه و  تفاوتش با سایر دوره ها رو بدونیم و بفهمیم به چه کاری می آیند پست امروز ما رو دنبال کنید.

تومر مخفف Türkçe Öğretim Merkezi و به معنای مرکز آموزش زبان ترکی است. این مرکز که جزو اولین مراکز معتبر در این زمینه است در سال ۱۹۸۴ از سوی دانشگاه آنکارا طراحی و پایه گذاری شده است. دلیل استفاده مداوم از اصلاح تومر برای یادگیری زبان ترکی استانبولی و یا گرفتن مدرکش هم همینه که از قدیم الایام معتبرترین مرکز برای این کار همین جا بوده و به این ترتیب این اصلاح برای تمام دوره ها و برای تمام مدارک زبان ترکی اینطور جا افتاده. مثل ریکا که اولین برند مایع شوینده ظروف بوده و ما الان به تمام مایعات ظرفشویی فارغ از مارکشون ریکا  میگیم. ?

دوره های آمادگی برای آزمون تومر هم که از طرف شعبات تومر در سراسر ترکیه برگزار میشه یکی از  معتبرترین دوره ها و آزمون تومر هم یکی از معتبرترین آزمون های زبان ترکی استانبولی محسوب میشه. داشتن این مدرک و یا مدارک دیگری که از طرف دانشگاه ها و یا موسسات مورد تایید وزرات آموزش ترکیه برگزار میشن پیش نیاز ورود به دانشگاههای ترک زبان ترکیه است.

حالا که با مفهوم تومر آشناشدیم بهتره به نحوه برگزاری دوره ها و آزمون ها در شعب این موسسه بپردازیم.

کلاسهای آمادگی تومر در ۶ سطح برگزار میشوند. A1/A2 سطح مبتدی ، B1/B2 سطح متوسط و C1/C2 سطح پیشرفته هستند. متقاضیان شرکت کننده در کلاس‌های تومر در سطح A1 توانایی عمومی ارتباط و رویارویی با سوال و جواب ساده، در سطح A2 از دانش اولیه زبان و توانایی مکالمه در مورد مباحث ساده و قابل پیش‌بینی برخوردار می‌گردنددانشجویان با گذراندن کلاسهای سطوح B1 و B2 آزمون تومر به ترتیب از دانش متوسط زبان ترکی برای رویارویی با شرایط روزمره و دانش مناسب برای توصیف موضوعات مختلف برخوردار شده و در نهایت با گذراندن سطح C1 و دریافت دیپلم تومر، از دانش زبان ترکی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی و توانایی ورود به بازار کار کشور ترکیه و همچنین تعامل با همکاران و کارفرمایان برخوردار خواهند شد. در پایان هر یک از سطوح زبان ترکی آزمون تومر، دانشجویان از طریق سنجش عملکرد و یا گذراندن یک آزمون نهایی که شامل چهار مهارت اصلی درک مطلب شنیداری، درک مطلب خواندن، گفتاری و نوشتاری و مهارت جانبی گرامر می‌شود، ارزیابی می‌شوند.

هرکدام از مهارتها دارای حداقل و حداکثر نمره هستند. برای مهارتهای شنیداری یا درک مطلب، خواندن و نوشتن هرکدام حداقل ۱۵ و حداکثر ۲۵ ، مکالمه حداقل ۹ و حداکثر ۱۵ ، توضیح شفاهی حداقل ۶ و حداکثر ۱۰ نمره منظور شده است.

در پایان هر سطح به زبان آموز مدرک اتمام همان سطح داده میشود .

مدارک نهایی آزمون تومر به دو مدرک سرتیفیکا SERTIFIKA و دیپلما  DİPLOMA تقسیم میشوند .

مدرک سرتیفیکا ، همان مدرکی است که در پایان هر سطح بعد از گذراندن دوره داده میشود و اعتیار آن ۲ سال است .

اما مدرک دیپلما در واقع مدرک نهایی زبان ترکی استانبولی است که محدودیت زمانی ندارد و برای تحصیل در دانشگاهها الزامی و برای کارو استخدام امتیاز بزرگی است. بنابر اطلاعات وبسایت تومر، افراد شرکت کننده در آزمون تومر در صورت گرفتن نمره زیر ۵۰ امکان دریافت مدرک تومر را نخواهند داشت و برای سایر نمرات آزمون تومر نیز مدارکی با سطوح مختلف صادر می‌شود که به شرح زیر است:

۵۰ تا ۵۹ ، A2 SERTIFIKA

۶۰ تا ۷۰ ،  B2 SERTIFIKA

۷۰ تا ۱۰۰ ، C2 DIPLOMA

برای دانشجویان بسته به رشته دانشگاهی، ممکن است مدرک C2 و یا B2  مورد نیاز باشد. طبق اطلاعاتی که در تماس با مرکز زبان دانشگاه آنکارا دریافت کردیم آزمون زبان سه روز در هفته در این دانشگاه و اکثر شعبه های تومر در سراسر ترکیه برگزار میشود و هزینه شرکت در آزمون های سطور A1 تا B2 275 لیر و آزمون سطح C1 330 می باشد.

دانشگاه آنکارا مجری مستقیم برگزاری آزمون تومر و سایر کارهای مرتبط به آن مانند ثبت‌نام، ارائه نتایج آزمون و مدارک تومر است. لازم به ذکر است که مرکز تومر دارای شعباتی در سایر نقاط این کشور شامل آلانیا، آنتالیا، ازمیر، استانبول (کادیکوی، تکسیم) و بورسا نیز هست.

لازم به ذکر است که تحصیل برای دریافت مدرک تومر در طولانی ترین مدت باید قبل از ۱ سال به اتمام برسد. کلاسها هر روز از ۸٫۳۰ صبح تا ۸ شب برگزار شده و به دوصورت فشرده و عادی قابل انتخاب هستند. شهریه پرداختی این کلاسها برحسب تعداد ساعات کلاس در روز برای هر ترم از حدود ۷۵۰ تا ۳۶۰۰ لیر متفاوت و هزینه کلی کلاسهای تومر بین ۱۴ هزار تا ۲۰ هزار لیر در نوسان است.

در انتها باز هم یاداوری میکنیم که علاوه بر شعبات دانشگاه آنکارا، دانشگاههای دیگر و حتی بعضی از موسسات معتبر نیز اقدام به برگزاری دوره های آموزش زبان ترکی میکنند که از طریق اونها هم میتوان زبان ترکی رو در سطوح  A1تا  C2 و یا C+ و به نحو احسن آموزش دید و هم مدرک معتبر برای ارائه به دانشگاه ها دریافت کرد و در عین حال برای به اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه (تا یکسال) اقدام کرد.

تومر

دیپلم تومر چیست؟

فرادی که مایل به ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه در سطوح مختلف می باشند، یا بایستی نمره کافی یعنی “A” را در کنکورآزمون Yös- Ales- Tus کسب نمایند که دچار مشکل نشوند و یا اینکه معادل آن را که دیپلم تومر می باشد، از مراکز و شعبات تومر دانشگاه آنکارا در ترکیه و یا خارج از آن و بالاخص در ایران دریافت کرد.

دانشجویان رشته های مختلف در مقاطع کارشناسی دانشگاه های پیام نور– کارشناسی ارشددانشگاه های ترکیه و دکترا باید دیپلم تومر را به دانشکده ارائه دهند ولی دانشجویانی که زبان تحصیل آنها انگلیسی است و یا در دوره های تخصصی پزشکی در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل خواهند داد، می باید گواهینامه تومر را ارائه دهند.

برای آشنایی بیشتر و مهاجرت قانونی به ترکیه و اقامت ارزان ترکیه هم اکنون درخواست مشاوره خود را در سایت ثبت کنید.

هلدینگ ترکیه ویت آس

blank
آزمون آلس ترکیه
blank
آزمون های بین المللی زبان ترکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

فناوری اطلاعات آرون : طراحی سایت و سئو
طراحی سایت و سئو
دفتر خدمات حقوقی مهاجرت ایرانیان به سوئد
blank
فهرست