شرایط و هزینه های تحصیل در آلمان در سال 2020 - موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

شرایط و هزینه های تحصیل در آلمان در سال 2020

6 دیدگاه
هزینه تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان رویای خیلی از جوانانی است که تمایل به مهاجرت به این کشور را دارند. آلمان در بین بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی جهان، جایگاه خوب و ممتازی از نظر علمی و سطح بالای فناوری دارد.

*حقایق و ارقامی درباره ی سیستم آموزش عالی در آلمان:

یکی از جالب ترین حقیقتهایی در رابطه با تحصیل در آلمان وجود دارد این است که آلمانی ها تا حدود زیادی با طعنه، کشورشان را “کشور شاعران و اندیشمندان” می دانند. شاید بر همین اساس است که در این کشور چهارصد آموزشگاه علمی و دانشگاه ارائه دهنده ی تحصیلات تکمیلی وجود دارد. مراکزی که در بیشتر آنها دروس به زبان انگلیسی تدریس می شوند. خیلی از همین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی هم بالاترین رده های علمی را در بین تمامی دانشگاه های جهان از آنِ خود کرده اند که همین امر انگیزه ای بسیار قوی برای مهاجرت دانشجویان نخبه ی دنیا به آلمان می شود.

*شهریه در آلمان:

زمانیکه برای تحصیل به آلمان مهاجرت کردید، براحتی میتوانید بهره مندی از تحصیلاتی در سطح جهانی را انتظار داشته باشید و خیالتان از هر حیث راحت باشد. از طرفی خوبست بدانید که در بیشتر دانشگاه های آلمان، تحصیلات رایگان است. در واقع اصلاً مهم نیست از کدام قاره و از کدام کشور به آلمان مهاجرت میکنید؛ بیشتر کالج ها، مدارس، انستیتوها و دانشگاه های این کشور دروس خود را رایگان و بدون دریافت شهریه به مشتاقان علم ارائه می دهند. البته استثناهایی هم در این بین وجود دارند؛ همچون بیشتر مدارس خصوصی و یا برنامه های تحصیلی برای دانشجویانی با تجربه حرفه ای قبلی. این را هم خوب است بدانید که اگر بعد از پایان تحصیلات کسی تصمیم بگیرد که اقدام به اخذ اقامت و کار در آلمان کند، اغلب اوقات می تواند شهریه قبلی را از مالیات بر درآمد خود کسر کند.

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

*هزینه های زندگی برای دانشجویان:

در آلمان، هزینه های زندگی نسبت به دیگر کشورهای اروپای غربی در سطح متوسطی قرار دارد. دولت آلمان هم بطور میانگین، به دانشجویان ماهانه 800 یورو کمک نقدی میدهد. اجاره ها هم در شهرهای پرجمعیتی چون مونیخ و هامبورگ، ممکن است بالا باشد، هرچند که اصلاً قابل مقایسه با شهرهایی مثل پاریس یا لندن نیست. البته استثنائاتی در مورد برخی از مناطق عیان نشین میتواند وجود داشته باشد.

*بازار کار برای فارغ التحصیلان:

کشور صنعتی آلمان بعنوان یکی از بزرگترین بازارهای اقتصادی دنیا شناخته شده که فرصتهای شغلی بیشماری را برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها فراهم کرده است. برخلاف خیلی از دیگر کشورهای اروپایی، اقتصاد آلمان به هیچ وجه حول یک یا دو محور صنعتی نمی چرخد. مراکز صنعتی این کشور در سرتاسر قلمرو آن گسترش یافته است. بعنوان نمونه میتوان گفت: هامبورگ، خانه ی تجارت و شرکتهای رسانه ای می باشد؛ مونیخ و اشتوتگارت، شهرهایی هستند که در صنایع تولیدی و ساخت اتوموبیل تخصص یافته اند؛ فرانکفورت، جایگاه سرمایه گذاری مالی پیشرفته بشمار می آید. عجیب اینکه، برلین با اینکه در بین این شهرها آنچنان حضور صنعتی پررنگی ندارد اما در سالهای اخیر، در بین پایتختهای اروپایی بعنوان پایتخت بیزینس های استارت آپ توسعه یافته شهرت یافته است.

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

در این میان، تقریباً صحبت کردن به زبان آلمانی، همیشه بعنوان یک پیش نیاز به ویژه برای مشاغل سطح ورودی شمرده شده است. استثنائات خاص هم دراین بین وجود دارد مثل: مشاغلی در حوزه فناوری و آی.تی.، و مشاغل موجود در استارت آپ های بین المللی بخصوص مراکز استارت آپی همچون هامبورگ یا برلین که درگیری خاصی برسر زبان آلمانی و میتوان به انگلیسی هم صحبت کرد.

*حمل و نقل:

ورود و خروج آلمان پیچیده نیست: دو تا از فرودگاه های بزرگ این کشور یعنی فرانکفورت و مونیخ، در بین بزرگترین فرودگاه های جهان، چند صد خط ارتباطی هوایی را باهم به کشورهای حوزه ی اروپا و دیگر نقاط جهان اداره میکنند. در سفرهای بین اروپا، ارتباطات ریلی و ترابری با اتوبوس هم به دلیل موقعیت مرکزی آلمان و به لطف شبکه های متراکمی از ریل ها و بزرگراه ها، گزینه های خوب و  مناسبی جهت حمل و نقل بشمار می آیند.

آلمان کشوری است که در قلب اروپا واقع شده و با نه کشور اروپایی دیگر هم مرز می باشد که این امر خود نوعی برتری منطقه ای به آن بخشیده است. از شمال آن که شروع کنیم، کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوییس، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و در نهایت هلند همسایه های اویند. همین مساله است که بیشتر دانشجویان کنجکاو را سر ذوق می آورد و به مهاجرت به این کشور ترغیب میکند. دانشجویانی که علاوه بر تحصیل مایل به کشف دیگر نقاط جهان می باشند و آلمان در بین کشورهای جهان بهترین مقصد بشمار میرود.

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

*مزایای تحصیل در آلمان:

امروزه همه ی دانشجویان به خوبی می دانند که کشور آلمان به دلیل اخذ شهریه های کم، مکانی مناسب برای آموزش عالی و یک مقصد ایده آل آموزشی برای همه ی محققان و پژوهشگران جویای علم محسوب میشود. اما آیا تا به حال به این موضوع  فکر کرده اید که گذراندن دوران دانشجویی در آلمان، چه مزایای  دیگری  میتواند داشته باشد؟ در ادامه به بررسی سایر مزایای تحصیل در آلمان می پردازیم:

-معمولاً شهریه های یک ترم تحصیلی در آلمان، گذرنامه عبور مرور عمومی دانشجو را هم دربرمی گیرد و بصورت کارتهای اعتباری در نظر گرفته شده اند که برای استفاده در کلیه وسایل حمل و نقل عمومی موجود در شهر دانشگاهی دانشجو، دارای اعتبار می باشد. (گاهی وقتها هم برای استفاده در کل کشور) باید بدانید که کارت شناسایی دانشجویی درست مثل گذرنامه عبور مرور عمل میکند و به همان اندازه اعتبار دارد.

-آلمان از لحاظ جغرافیایی در مرکز اروپا واقع شده و بنابراین دانشجو به راحتی میتواند به هر کشوری که بخواهد بدون پرداخت هزینه های گزاف  و در کوتاهترین زمان ممکن، سفر کند. بیشتر شهرهای آلمان دارای راه های ارتباطی نزدیک به شهرهای دیگر کشورهای اروپایی می باشند که این خود یکی از بهترین مزیتهای گذران دوران دانشجویی در این کشور می باشد.

-در دوران مطالعه و تحصیل در آلمان، دانشجو تنها ترم ها و واحدهای تحصیلی خود را نمی گذراند؛ بلکه تمامی ابعاد شخصیتیش را میتواند پرورش دهد. چرا که همه ی زمینه های لازم برای رشد و شکوفایی استعدادها در این کشور فراهم است . به این ترتیب است که دانشجو در کنار تحصیلاتش میتواند یک زندگی واقعی را همراه با دنیایی از تجربیات نو آغاز کند .

-کشور آلمان به خودی خود دارای مناظر بکر و زیبا و دیدنی است که دانشجوها را در ایام تعطیلات و اوقات فراغتشان بیکار نمی گذارد و بهترین لحظات تفریحی را برای آنها فراهم می نماید.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

– آلمان، نسبت به دیگر کشورهای همسایه و همجوارش همچون فرانسه یا هلند، هزینه های زندگی  ارزانتری دارد و همین امر گذران زندگی را برای دانشجویان درحال تحصیل در این کشور راحت تر و قابل قبول تر کرده است. بنابراین دانشجویان به راحتی میتوانند تحصیلات رایگان و یا ارزانتری را  تجربه کرده و از زندگی کم تجمل تر، ساده تر و راحت تری بهره ببرند.

-و در آخر اما مهمتر از همه اینکه، دانشجو پس از اتمام دوره ی تحصیلاتش میتواند تا هجده ماه در آلمان اقامت داشته باشد و در این دوران میتواند به دنبال کار مورد علاقه اش بگردد. در صورتی که بتواند کار پیدا کند، میتواند تقاضای اقامت از دولت آلمان نماید که این خود یکی از بهترین مزیت های تحصیل در آلمان می باشد.  گزارش شده است که بالای 54 درصد از دانش آموزانی که دارای مدرک تحصیلی در آلمان هستند، در کشور ماندند و شغلی پیدا کردند.

لیست دانشگاه های معتبر آلمان در سال 2020

رنک آلمان رنک جهانی دانشگاه شهر
1  =32 LMU Munich Munich
2  43 Technical University of Munich Munich
3  44 Heidelberg  University Heidelberg
4  74 Humboldt University of Berlin Berlin
5  =80 Charité – Universitätsmedizin Berlin Berlin
6  86 University of Freiburg Freiburg
7  =91 University of Tübingen Tübingen
8  =99 RWTH Aachen University Aachen
9  =105 University of Bonn Bonn
10  =117 Free University of Berlin Berlin
مهاجرت به کشور اکوادور
راه های مهاجرت به کشور اکوادور
بورسیه تحصیلی DAAD
بورسیه تحصیلی DAAD در آلمان

6 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

با سلام
من متولد سال 2000 هستم و ديپلم كامپيوتر دارم در زمينه هاي شبكه و سخت افزار
دانشگاه نرفتم تا بتونم زودتر مهاجرت كنم
ميخواستم اگه ميشه راهنمايي كنيد كه كدوم كشور براي من بهتر و ارزون تر هست و اگه لطف كنيد حدود قيمت رو به من بگيد
با تشكر

پاسخ

    سلام وقتتون بخیر لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در این زمینه با شماره تماس های 02634217121 _02188856740 تماس بگیرید.

    پاسخ

سلام من امسال دیپلم میگیرم رشته حقوق میخام برم. میخاستم ببینم میتونم کدوم دانشگاه میتونم برم و شرایط چطوره؟

پاسخ

من میخواهم در آلمان تحصیل کنم خاطر که در کشور ناامنی است.

پاسخ
blank
محمد رمضانی
ژانویه 24, 2020 9:35 ق.ظ

سللام لطفا راهنمایی کنید برای اخذ ویزای تحصیلی برای آلمان چه مدارکی نیاز هست؟ البته من برای دخترم در رشته پزشکی به این اطلاعات نیاز دارم ، ارادتمندم رمضانی

پاسخ

    با سلام در صورت نیاز به دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های موجود در وبسایت جهت تنظیم جلسه حضوری تماس حاصل نمایید. باتشکر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

فناوری اطلاعات آرون : طراحی سایت و سئو
طراحی سایت و سئو
دفتر خدمات حقوقی مهاجرت ایرانیان به سوئد
blank
فهرست