اسکیل ورکر - موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

اسکیل ورکر

بدون دیدگاه
اسکیل ورکر

اسکیل ورکر (skilled worker) کانادا چیست؟

در صورتی که مهارت خاصی دارید و در یک فیلد تخصصی دارای تجربه کاری خوبی هستید شانس مهاجرت کاری به کانادا را خواهید داشت. دولت کانادا در قالب برنامه‌ای تحت عنوان اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر اقدام به پذیرش مهاجرانی می‌کند که در عناوین شغلی موردنیاز کشور کانادا دارای مهارت باشند. هدف اصلی دولت کانادا از این برنامه تسریع رشد اقتصادی و تأمین نیازهای بازار کار این کشور است. شهروندان کشورهای دیگر می‌توانند با اثبات مهارت خود در قالب برنامه اسکیل ورکر به عنوان یک نیروی کار ماهر مجوز اقامت در کانادا را گرفته و در استان موردنظر خود ساکن شوند.

چرا مهاجرت به کانادا ؟

از آنجایی میلیون ها نفر برای خود و خانواده هایشان بدنبال زندگی بهتری هستند، کانادا بعنوان دومین کشور بزرگ جهان با 10 استان و 3 قلمرو و یکی از ثروتمندترین کشور های جهان از متقاضی های مهاجرت به خوبی استقبال می کند

*یکی از روش های موفق آمیز مهاجرت به کانادا برنامه  اسکیل ورکر SKILED WORKER است*

اقامت اسکیل ورکر کانادا چیست ؟

این امر بر همگان آشکار است که کشور کانادا همواره در حال جست و جوی افراد متخصص و ماهر در زمینه های مختلف است

دولت فدرال کانادا  یک سیستم امتیاز بندی برای جذب نیروی کار متخصص خارجی به نام اسکیل ورکر طراحی کرده است که در صورت کسب امتیاز کافی ، متقاضی میتواند اقامت دائم کانادا را دریافت کند

* افراد کار ماهر و متخصص به یک گارگر منتهی نمی شود و میتواند شامل مهندسان، دانشمندان، پزشکان، معلمان، رانندگان کامیون، صنعتگران، حسابدارها، آشپزان و… هم باشد.

شرایط اسکیل ورکر

* شرط اصلی داشتن سابقه کاری و مرتبط است و دارا بودن حداقل یک سال سابقه کار مداوم و زمینه تخصصشان در 10 سال اخیر الزامی است

* داشتن مهارت زبانی ، متقاضی ها باید تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی داشته باشند تا بتوانند با سایرین ارتباط برقرار کنند ( خواندن ، نوشتن ، صحبت کردن و گوش دادن )

* داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با تخصص ، متقاضی ها باید مدرک معتبر و مرتبط با تخصصشان داشته باشند که توسط دولت کانادا بررسی و تایید شده است

* مدرک تحصیلی و مدرک زبان الزامی است

امتیاز بندی

متقاضی هایی که شرایط فوق را دارند بر اساس فاکتور ها بررسی می شوند و متقاضی های باید نمره 67(هرساله میتواند متغیر باشد) یا بیشتر را کسب کنند که مورد قبولی دولت فدرال قرار بگیرند

تفاوت اقامت جاب آفر و اقامت اسکیل ورکر

در اقامت حاصل از روش جاب آفر ، کار از طریق کار فرمای کانادایی پیشنهاد می شد ولی در اقامت حاصل از روش اسکیل ورکر ، حالتی است که متقاضی باید در استانی که اقامت دریافت کرده است به دنبال پیشنهاد کاری باشد و محدودیت زمانی ندارد

* متقاضی پس از گذراندن 2 الی 3 سال از مشغول به کار شدنش می تواند در هرنقطه ای از کانادا اقامت داشته باشد

موسسه حقوقی مهاجرتی دادآورنسیم مهر افتخار با همکاری سه تیم حقوقی مهاجرتی دارای لایسنس معتبر از موسسه مهاجرتی ICCRC کانادا همراهی شما را در این پروسه همواره داشته و خواهد داشت که با راهنمایی، همراهی و هموار کردن تمامی موانع اخذ اقامت کانادا از برنامه اسکیل ورکر باعث رضایتمندی شما متقاضیان عزیز باشد.

blank

انواع برنامه اسکیل ورکر کانادا

شما به عنوان یک نیروی کار ماهر چندین گزینه مختلف را برای مهاجرت کاری به کانادا پیش رو دارید. ممکن است برای برنامه فدرال واجد شرایط باشید یا در صورت علاقه می‌توانید برنامه استان کبک را دنبال کنید. هم‌چنین برنامه‌های نامزدی استانی دیگر گزینه‌ای است که می‌توانید بر اساس شرایط خود از آن استفاده کنید. در ادامه سه نوع متداول برنامه اسکیل ورکر کانادا آمده است:

 • برنامه اسکیل ورکر فدرال: این برنامه ویژه نیروی کار ماهری است که قصد دارند در هر استان یا قلمرویی به جز کبک اقامت داشته باشند.
 • برنامه اسکیل ورکر کبک: افرادی که قصد مهاجرت کاری به استان کبک را دارند می‌توانند از طریق این برنامه اقدام نمایند.
 • برنامه‌های نامزدی استانی یا PNP: بسیاری از استان‌ها و قلمروها در کشور کانادا اقدام به ایجاد برنامه اسکیل ورکر خاص خود کرده‌اند تا کسانی که قصد کار و زندگی در یکی از این استان‌ها را دارند از طریق همین برنامه‌ها اقدام نمایند. در بسیاری از موارد افرادی که از طریق این برنامه اقدام می‌کنند در زمان کمتری نسبت به برنامه‌های دیگر موفق به مهاجرت می‌شوند.

لازم به ذکر است بسیاری از کارفرماهای کانادایی به دنبال جذب نیروی کار ماهر خارجی هستند. در صورتی که بتوانید یک پیشنهاد شغلی را از یک کارفرمای کانادایی بگیرید فرآیند رسیدگی به درخواست مهاجرت شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

اسکیل ورکر

 برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا FSWP

برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا برای افرادی طراحی شده که دارای صلاحیت، مهارت و تجربیات کاری مورد نیاز بازار کار این کشور باشند. این افراد باید ثابت کنند که دارای سابقه کار در حرفه مورد نظر خود هستند و امتیازات لازم را کسب کنند تا مجوز کار در کانادا را بگیرند. در نتیجه برای شرکت در برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا می‌توانید از سیستم اکسپرس اینتری Express Entry که توسط دولت کانادا ایجاد شده استفاده کنید.

مراحل درخواست برای برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا

برای شرکت در برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا باید مراحلی را به صورت گام به گام طی کنید. این مراحل از ایجاد پروفایل در اکسپرس اینتری شروع می‌شود و تا اخذ اقامت دائم کانادا ادامه پیدا می‌کند. در ادامه، فرآیند این برنامه به طور کامل توضیح داده شده است.

۱ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری

اولین قدم برای گرفتن اقامت دائم کانادا به عنوان نیروی کار ماهر فدرال ارسال یک درخواست EOI برای ابراز تمایل جهت کار و زندگی در کانادا خواهد بود. برای ارسال این درخواست ابتدا باید در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ثبت‌نام کرده باشید. ثبت نام در این سیستم کار سختی نبوده و به صورت آنلاین قابل انجام است. در این پروفایل باید رزومه کاری، تحصیلی و مدارک زبان خود را ثبت کنید.

۲بررسی امتیازات متقاضیان

بر اساس اطلاعاتی که در پروفایل هر شخص وجود دارد امتیازی برای وی محاسبه خواهد شد. محاسبه امتیازات در قالب سیستمی تحت عنوان سیستم جامع رتبه‌بندی اکسپرس اینتری یا CRS انجام خواهد شد. این سیستم مشخص می‌کند که کدام یک از متقاضیان، واجد شرایط تعیین شده هستند.

۳ارسال دعوت‌نامه برای افراد واجد شرایط

دولت کانادا به صورت دوره‌ای دعوت‌نامه‌هایی را تحت عنوان ITA برای متقاضیانی که بیشترین امتیازات را کسب کرده‌اند ارسال می‌کند. دقت داشته باشید که به طور مداوم این امکان را دارید تا پروفایل خود را به‌روزرسانی کنید.

الزامات مورد نیاز برای اسکیل ورکر فدرال

سابقه کار، مهارت در زبان و تحصیلات، حداقل الزاماتی هستند که شخص متقاضی باید آن‌ها را داشته باشد. در صورتی که حداقل الزامات را داشته باشید سپس درخواست شما بر اساس معیارهای زیر مورد بررسی قرار گرفته و امتیازاتی را کسب خواهید کرد:

 • سن: حداکثر ۱۲ امتیاز
 • تحصیلات: حداکثر ۲۵ امتیاز
 • سابقه کار: حداکثر ۱۵ امتیاز
 • داشتن سابقه کار یا پیشنهاد شغلی از کانادا: حداکثر ۱۰ امتیاز
 • مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی: حداکثر ۲۸ امتیاز
 • تطبیق‌پذیری جهت ساکن شدن در کانادا: حداکثر ۱۰ امتیاز

سیستم امتیازبندی CRS بر اساس این معیارها و اطلاعات پروفایل متقاضیان مجموع امتیازات آن‌ها را محاسبه خواهد کرد. این سیستم امتیازبندی بر مبنای ۱۰۰ امتیاز طراحی شده و حداقل امتیازی که یک متقاضی باید به دست بیاورد ۶۷ امتیاز است. اما این محاسبه امتیازات به چه شکل انجام می‌شود؟

معیار سن

نحوه امتیازبندی این معیار بدین شکل است که بیشترین امتیاز یعنی ۱۲ امتیاز به افراد بین ۱۸ تا ۳۵ سال تعلق خواهد گرفت و متقاضیان بالاتر از ۳۵ سال با توجه به سن خود امتیازات دیگری را خواهند گرفت. ضمنا افرادی که ۴۷ سال یا بیشتر دارند هیچ امتیازی کسب نخواهند کرد.

معیار تحصیلات

برای امتیازبندی این معیار مدارک تحصیلی متقاضی که باید معادل مدارک تحصیلی کانادا باشد مورد بررسی قرار خواهد گرفت. کمترین امتیاز به مدرک دیپلم تعلق دارد که ۵ امتیاز است. بیشترین امتیاز نیز به دارندگان مدرک دکترا با ۲۵ امتیاز تعلق خواهد گرفت.

معیار سابقه کار

در رابطه با معیار سابقه کار دقت داشته باشید که شغل مورد نظر شما حتما باید در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا آمده باشد. علاوه بر این حداقل یک سال باید سابقه کار در حوزه تخصصی مورد تقاضا را داشته باشید. بر همین اساس در صورت داشتن یک سال سابقه کاری ۵ امتیاز خواهید گرفت. برای دو الی سه سال سابقه کاری ۱۱ امتیاز، برای ۴ الی ۵ سال سابقه کاری ۱۳ امتیاز و برای شش سال سابقه کاری یا بیشتر ۱۵ امتیاز کسب خواهید کرد.

معیار مهارت زبان

برای این که واجد شرایط حضور در برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا باشید باید از طریق شرکت در آزمون‌های زبان، توانایی خود را در زبان انگلیسی یا فرانسوی ثابت کنید. معیار اصلی سنجش این موضوع بر اساس نمره آزمون مهارت زبان کانادا یا CLB است. بر این اساس، افرادی که سطح CLB آن‌ها پایین‌تر از ۷ باشد امکان درخواست برای برنامه skilled worker فدرال کانادا را نخواهند داشت. بیشترین امتیاز نیز به افرادی تعلق می‌گیرد که سطح CLB آن‌ها ۹ یا بالاتر از آن باشد. البته به جز این آزمون می‌توانید مدارک مربوط به آزمون آیلتس را نیز برای اثبات مهارت زبان خود ارائه نمایید.

معیار سابقه یا پیشنهاد کاری

در صورتی که شخص متقاضی برنامه اسکیل ورکر فدرال در حال حاضر در کانادا مشغول به کار بوده و مجوز کار داشته باشد و یا یک پیشنهاد کاری از کارفرمای کانادایی داشته باشد می‌تواند با ارائه مدارک خود ۱۰ امتیاز به مجموع امتیازات قبلی خود اضافه نماید.

معیار تطبیق ‌پذیری

در صورتی که شخص متقاضی سابقه کار یا تحصیل در کانادا را داشته باشد یا همسر وی که در سفر به کانادا همراه او خواهد بود سابقه کار یا تحصیل در کانادا را داشته باشد این موضوع باعث افزایش امتیاز متقاضی خواهد شد. علاوه بر این، در صورتی که بستگان شخص متقاضی یا همسر او در کانادا زندگی کنند ۵ امتیاز به مجموع امتیازات وی اضافه خواهد شد. ضمن این که مهارت زبان همسر شخص متقاضی نیز در افزایش امتیازات موثر است.

در پایان، امتیازات مربوط به هر یک از معیارها توسط سیستم CRS با یکدیگر جمع شده و یک امتیاز نهایی به شخص متقاضی تعلق خواهد گرفت. در صورتی که امتیاز بالایی را کسب کرده باشید یک دعوت‌نامه ITA دریافت خواهید کرد که پس از آن باید اقدامات بعدی را انجام دهید.

بعد از دریافت دعوت‌نامه، ۶۰ روز زمان خواهید داشت تا فرم درخواست تکمیل شده را به همراه کلیه اسناد مربوطه ارسال نمایید.

از جمله این موارد، مدارک مربوط به اثبات تمکن مالی است که باید برای اثبات توانایی مالی جهت مستقر شدن در کشور کانادا ارائه گردد. علاوه بر این، شخص متقاضی باید معاینات پزشکی را نیز انجام داده و نتایج آن را به منظور اخذ اقامت کانادا ارائه کند. گواهی سوءسابقه از دیگر مدارک مورد نیاز است.

زمان و هزینه برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا

مدت زمان فرآیند بررسی درخواست شخص متقاضی برنامه اسکیل ورکر کانادا به طور معمول ۶ ماه یا کمتر است. هزینه برنامه اسکیل ورکر کانادا نیز به شرح زیر تعیین شده است:

 • متقاضی اصلی: ۵۵۰ دلار کانادا هزینه رسیدگی به درخواست و ۴۹۰ دلار برای اخذ اقامت کانادا
 • همسر یا نامزد شخص متقاضی: ۵۵۰ دلار کانادا هزینه رسیدگی به درخواست و ۴۹۰ دلار برای اخذ اقامت کانادا
 • فرزند شخص متقاضی که زیر ۲۲ سال بوده و همسر نداشته باشد: ۱۵۰ دلار کانادا برای هر فرزند

برنامه اسکیل ورکر کبک QSWP

استان کبک برای جذب نیروی کار ماهر مورد نیاز خود برنامه‌ای جداگانه با معیارهای خاص خود دارد که با سایر استان‌های کانادا دارای تفاوت است. برنامه اسکیل ورکر کبک برای افرادی که به کار و زندگی در استان کبک علاقه دارند یک برنامه عالی به حساب می‌آید. برای این که بتوانید واجد شرایط شرکت در این برنامه باشید نیازی به وجود پیشنهاد شغلی ندارید.

ضمن این که برای این برنامه لیست مشاغل مورد تقاضا نیز تعریف نشده است. دقت داشته باشید که فرآیند مهاجرت کاری استان کبک خارج از سیستم اکسپرس اینتری انجام می‌شود. بنابراین افراد متقاضی باید درخواست خود را برای گواهی انتخابی کبک یا Certificate de selection du Québec (CSQ) در قالب یکی از برنامه‌های مهاجرتی این استان از جمله برنامه اسکیل ورکر کبک یا QSWP ارائه نمایند.

نحوه درخواست برای برنامه اسکیل ورکر کبک

برنامه اسکیل ورکر استان کبک دارای ویژگی‌های خاص خود بوده و شیوه درخواست برای آن دارای مراحلی است که تفاوت‌هایی را با سیستم فدرال دارد. درخواست برای این برنامه نیز با ایجاد پروفایل شروع می‌شود با این تفاوت که ایجاد پروفایل در سیستم انحصاری استان کبک امکان‌پذیر است.

۱ایجاد پروفایل در پرتال Arrima

استان کبک در سال ۲۰۱۸ میلادی سیستمی تحت عنوان Arrima را معرفی کرد که به نوعی جایگزین اکسپرس اینتری محسوب می‌شود. بر این اساس، افراد علاقه‌مند به مهاجرت کاری به کبک از طریق برنامه نیروی کار ماهر کبک در ابتدا باید در پرتال Arrima یک پروفایل EOI ایجاد نمایند تا از این طریق تمایل خود را برای کار در استان کبک اعلام نمایند.

۲ارائه درخواست در پرتال Mon Projet

بعد از بررسی پروفایل‌ها تعدادی از متقاضیان برای تکمیل درخواست خود دعوت خواهند شد. متقاضیانی که برای ارائه درخواست مهاجرت کاری به کبک دعوت می‌شوند باید از طریق پرتال Mon projet کبک درخواست خود را ارسال نمایند. این پرتال به افراد کاندیدشده اجازه می‌دهد تا درخواست خود را برای گواهی انتخابی کبک CSQ تکمیل کرده، هزینه درخواست را به طور آنلاین پرداخت نموده، تغییراتی را در درخواست خود ایجاد کرده و وضعیت درخواست خود را در طول فرآیند رسیدگی پیگیری نمایند

۳درخواست اقامت دائم کانادا

بعد از این که شخص متقاضی توانست CSQ را دریافت کند واجد شرایط درخواست اقامت دائم کانادا خواهد بود. در واقع CSQ همان نقشی را ایفا می‌کند که ITA در برنامه نیروی کار ماهر فدرال دارد. بعد از ارائه درخواست اقامت دائم نوبت به دولت کانادا می‌رسد تا وضعیت متقاضی را از جنبه‌های پزشکی و سابقه کیفری مورد بررسی قرار دهد.

الزامات مورد نیاز برنامه اسکیل ورکر کبک

همانند برنامه اسکیل ورکر فدرال در برنامه نیروی کار ماهر کبک نیز معیارهایی برای انتخاب متقاضیان وجود دارد که تعیین‌کننده واجد شرایط بودن افراد خواهد بود. بر این اساس باید در سیستم امتیازبندی مهاجرت کبک حداقل امتیازات لازم را کسب کنید. مهم‌ترین فاکتورهایی که بر اساس آن‌ها شرایط متقاضیان بررسی می‌شود شامل موارد زیر است:

 • تحصیلات: حداکثر ۱۴ امتیاز
 • تجربه کاری: حداکثر ۸ امتیاز
 • مهارت زبان: حداکثر ۲۲ امتیاز
 • سن: حداکثر ۱۶ امتیاز
 • پیشنهاد شغلی معتبر: حداکثر ۱۴ امتیاز

به جز این موارد، همسر شخص متقاضی و فرزندان او نیز شامل امتیازات مختلفی می‌شوند که حداکثر آن ۲۵ امتیاز خواهد بود. متقاضی مجرد باید حداقل ۵۰ امتیاز و متقاضی متاهل باید حداقل ۵۹ امتیاز کسب نماید.

زمان و هزینه برنامه اسکیل ورکر کبک

مدت زمان فرآیند برنامه نیروی کار ماهر کبک کاملا متغیر بوده و نمی‌توان زمان مشخصی را برای آن ارائه کرد. اما هزینه برنامه اسکیل ورکر کبک در سال ۲۰۱۹ به شرح زیر بوده است:

 • متقاضی اصلی: ۷۹۸ دلار کانادا
 • همسر یا نامزد شخص متقاضی: ۱۷۱ دلار کانادا
 • فرزند شخص متقاضی: ۱۷۱ دلار کانادا

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران موسسه دادآور نسیم مهر تماس بگیرید مشاوره رایگان و مهاجرت آسان با دادینلی.

اقامت سرمایه گذاری کانادا
اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری
کانادا استارت آپ
اخذ ویزای کانادا از طریق استارتاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

فناوری اطلاعات آرون : طراحی سایت و سئو
طراحی سایت و سئو
دفتر خدمات حقوقی مهاجرت ایرانیان به سوئد
blank
فهرست