آشنایی با منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن - موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

آشنایی با منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن

بدون دیدگاه
blank

آشنایی با منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن

از زمان تشکیل اتحادیه اروپا در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی، کشورهای عضو این اتحادیه تلاش‌های زیادی به منظور برداشتن موانع در زمینه جابه‌جایی کالا و مسافر بین یکدیگر انجام دادند. نتیجه تمام این تلاش‌ها منجر به توافق‌نامه شینگن و تشکیل منطقه‌ای به همین نام شد. بر اساس این توافق‌نامه کشورهای اروپایی عضو منطقه شینگن به کنترل مرزی بین یکدیگر پایان داده تا اروپا را به سمت ایجاد یک منطقه بدون مرز سوق دهند. در حال حاضر ۲۶ کشور به عنوان کشورهای عضو منطقه شینگن مطرح هستند و رفت‌وآمد بین آن‌ها برای شهروندان و افراد مقیم این کشورها آزاد است.

شینگن چیست؟

شینگن یک منطقه اروپایی متشکل از ۲۶ کشور است که مرزهای داخلی بین خود را آزاد کرده‌ و بر تقویت مرزهای خارجی خود تمرکز نموده‌اند. شهروندان و افرادی که اقامت دائم این ۲۶ کشور را داشته باشند امکان تردد بین این کشورها را به صورت آزادانه خواهند داشت. برای درک بهتر موضوع می‌توانید منطقه شینگن را به عنوان یک قلمرو یا کشور واحد در نظر بگیرید که از ۲۶ استان مختلف تشکیل شده و رفت‌وآمد بین آن‌ها هیچ نیازی به ویزا نخواهد داشت.

پیمان شینگن

آلمان و فرانسه اولین کشورهایی بودند که در جهت ایجاد یک منطقه یکپارچه بدون نیاز به ویزا برای رفت‌وآمد گام برداشتند. توافق‌نامه شینگن در سال ۱۹۸۵ در لوکزامبورگ به امضا رسید و در ابتدا فقط ۵ کشور اروپایی شامل آلمان، فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند در آن حضور داشتند. فرآیند اجرایی این توافق‌نامه ۵ سال بعد در سال ۱۹۹۰ آغاز شد و کشورهای مذکور یک بار دیگر به منظور امضای کنوانسیون اجرای پیمان گرد هم آمدند. در این توافق‌نامه موارد زیر مطرح شد:

 • لغو کنترل مرزهای داخلی
 • تدوین رویه یکپارچه برای صدور ویزا
 • ایجاد یک بانک اطلاعاتی
 • ایجاد همکاری و تعامل بین افسران داخلی و مهاجرت

چند ماه بعد از این اتفاق، ایتالیا نیز توافق‌نامه را امضا کرد و سپس اسپانیا و پرتغال به جمع این کشورها اضافه شدند. پیمان شینگن به مرور گسترش یافت و به یکی از مهم‌ترین توافق‌نامه‌های منطقه‌ای در جهان تبدیل شد. لیختن‌اشتاین آخرین کشوری بود که در سال ۲۰۰۸ میلادی این پیمان را امضا کرد.

 

کشورهای عضو شینگن کدامند؟

در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی عضو پیمان شینگن بوده و تردد بین این کشورها برای شهروندان و افراد مقیم این کشورها آزاد است. ممکن است در آینده این لیست دچار تغییر شده و برخی کشورهای دیگر نیز به منطقه شینگن اضافه شوند. به عنوان مثال کشورهایی مانند قبرس، رومانی و کرواسی جزو کشورهایی هستند که احتمالا در آینده به عضویت شینگن در بیایند. در جدول زیر لیست کشورهای عضو شینگن را مشاهده می‌کنید.

آشنایی با منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن

آلمان یونان مالت سوئد
اتریش مجارستان هلند سوئیس
بلژیک ایسلند نروژ جمهوری چک
دانمارک ایتالیا لهستان اسپانیا
استونی لتونی پرتغال لیختن اشتاین
فنلاند لوکزامبورگ اسلواکی
فرانسه لیتوانی اسلوونی

آشنایی با منطقه شینگن و کشورهای عضو شینگن

ویزای شینگن چیست؟

امکان تردد آزادانه در کشورهای عضو شینگن تنها مخصوص شهروندان همین کشورها و یا افرادی است که اقامت این کشورها را داشته باشند. اما شهروندان سایر کشورها برای ورود به حوزه شینگن و تردد در آن نیاز به اخذ ویزا خواهند داشت. ویزای شینگن یک برچسب است که در پاسپورت شخص متقاضی زده می‌شود و به او اجازه می‌دهد که برای مدتی مشخص در ۲۶ کشور عضو شینگن تردد کند. بر اساس هدف شخص متقاضی از سفر نوع ویزای او متفاوت خواهد بود. انواع ویزای شینگن شامل موارد زیر می‌شود:

 • ویزای توریستی شینگن
 • ویزای شینگن برای ملاقات دوستان و خانواده
 • ویزای بیزنس شینگن
 • ویزای پزشکی شینگن
 • ویزای تحصیلی شینگن
 • ویزای ترانزیت شینگن

همچنین بر اساس تعداد دفعات ورود شما به حوزه شینگن نیز نوع ویزای شینگن تغییر خواهد کرد:

 • ویزای یک بار ورود شینگن: فقط یک بار اجازه ورود به حوزه شینگن را دارید
 • ویزای دو بار ورود شینگن: اجازه دو بار ورود به حوزه شینگن را دارید
 • ویزای چند بار ورود شینگن: به صورت نامحدود اجازه ورود به حوزه شینگن را دارید

بررسی شرایط گرفتن ویزای شینگن

برای گرفتن ویزای شینگن لازم است که حداقل ۱۵ روز قبل از تاریخ شروع سفر درخواست خود را برای ویزای شینگن ارسال کرده باشید. البته با توجه به این که امکان دارد مدارک شما ناقص باشد بهتر است درخواست خود را بین ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از شروع سفر ارسال کنید. دقت داشته باشید که امکان ارسال درخواست ویزای شینگن زودتر از سه ماه قبل از تاریخ سفر وجود نخواهد داشت. برای گرفتن ویزای شینگن مواردی نظیر مدارک متقاضی، سن و سابقه سفر وی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. مهم‌ترین مدارک مورد نیاز ویزای شینگن شامل موارد زیر می‌شود:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار از زمانی که برای خروج از حوزه شینگن برنامه‌ریزی کرده‌اید
 • دو عکس جدید و رنگی
 • شناسنامه
 • مدارک شغلی
 • پرینت گردش حساب بانکی
 • نامه تمکن مالی
 • اسناد ملکی
 • مدارک مربوط به ازدواج
 • هدف و برنامه سفر
 • بلیط رفت‌وبرگشت هواپیما
 • تاییدیه رزرو هتل
 • بیمه مسافرتی بین‌المللی

بعد از تکمیل مدارک مورد نیاز و ارائه آن‌ها باید هزینه رسیدگی به درخواست را نیز پرداخت کنید که برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله برابر با ۴۰یورو و برای افراد ۱۳ ساله و بزرگ‌تر ۸۰یورو تعیین شده است. زمان رسیدگی به درخواست ویزای شینگن نیز به طور معمول ۳ هفته طول می‌کشد. مدت اعتبار ویزای شینگن برای ایرانی‌ها در بار اول معمولا یک ماهه بوده و مدت اقامت نیز حداکثر ۱۴ روز خواهد بود.

از کدام کشور ویزای شینگن بگیریم؟

بر اساس قوانین تعیین شده برای حوزه شینگن باید برای دریافت ویزای شینگن از سفارت کشوری اقدام کنید که مقصد اصلی شما در سفر به منطقه شینگن محسوب می‌شود. مقصد اصلی در واقع کشوری است که قصد دارید بیشترین تعداد روز را در آنجا بگذرانید. اما اگر قصد سفر به چند کشور حوزه شینگن را داشته و تعداد روزهای اقامت شما در تمام این کشورها به طور مساوی تقسیم شده باشد باید درخواست ویزای خود را از طریق سفارت کشوری پیگیری کنید که در ابتدا به آنجا وارد خواهید شد.

از طرف دیگر برخی کشورها برنامه‌ای برای دادن ویزای توریستی شینگن به ایرانی‌ها ندارند اما کشورهایی مانند ایتالیا، فرانسه و برخی دیگر از کشورها تحت شرایطی ویزای توریستی را برای شهروندان ایرانی صادر می‌کنند.

نحوه افزایش شانس ویزای شینگن

یکی از مواردی که شانس اخذ ویزای شینگن را افزایش خواهد داد سابقه سفر مناسب است. هر اندازه تعداد سفرهای خارجی شخص متقاضی ویزای شینگن بیشتر باشد شانس او برای دریافت ویزا بالاتر خواهد رفت. در این میان گرفتن ویزای برخی کشورها مانند ژاپن تاثیر بیشتری خواهد داشت. گرفتن ویزای توریستی ژاپن با توجه به سخت‌گیری زیاد این کشور در صدور ویزا می‌تواند یک برگ برنده در سوابق سفر شما باشد. همچنین داشتن تمکن مالی مناسب می‌تواند احتمال موفقیت در پرونده را بیشتر کند.

تردد در شینگن بدون نیاز به ویزا

برای این که بتوانید بدون داشتن ویزا در منطقه شینگن تردد کنید لازم است که شهروند یکی از کشورهای عضو شینگن باشید یا اقامت یکی از این کشورها را داشته باشید. راحت‌ترین روش برای گرفتن اقامت کشورهای عضو حوزه شینگن شرکت در برنامه ویزای طلایی این کشورها است. بر اساس این برنامه می‌توانید با خرید ملک در چنین کشورهایی اقامت آن‌ها را بگیرید. البته خرید ملک در هر یک از این کشورها دارای شرایط متفاوتی است. یکی از بهترین گزینه‌ها در این ارتباط خرید ملک در یونان است که تنها نیاز به ۲۵۰ هزار یورو سرمایه‌گذاری در بخش املاک این کشور دارد.

گرفتن اقامت یونان از طریق خرید ملک ممکن است حتی منجر به گرفتن حق شهروندی این کشور نیز بشود. مهم‌ترین مزیت ویزای شینگن مربوط به تردد آزادانه و راحت در کشورهای عضو شینگن است. علاوه بر این، دریافت ویزای شینگن می‌تواند موجب بهبود سابقه سفر شما شود که همین موضوع تاثیر مثبتی را در اخذ ویزای کشورهایی مانند کانادا خواهد داشت.

 

کسب اطلاعات بیشتر و راه های مهاجرت قانونی را از دادینلی بخواهید مشاوره رایگان .

 

blank
مهاجرت به ترکیه
blank
مهاجرت به روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

فناوری اطلاعات آرون : طراحی سایت و سئو
طراحی سایت و سئو
دفتر خدمات حقوقی مهاجرت ایرانیان به سوئد
blank
فهرست