کشور روسیه -دیدنیهای روسیه - اقتصاد روسیه - موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

معرفی کشور روسیه

واحد پول

واحد پول

پیش شماره تلفن

پیش شماره تلفن

زبان رسمی

زبان رسمی

پایتخت

پایتخت

روسیه، کشوری پهناور که شمال قاره ی آسیا و شرق قاره ی اروپا را از آنِ خود کرده است. وسعت این کشور بطوری است که از غرب سر به دریای بالتیک دارد و از شرق به اقیانوس آرام می پیوندد. همچنین روسیه از شمال همسایه ی قطب شمال است و از جنوب با دریای سیاه و قزاقستان هم مرز می باشد. بیشتر این سرزمین در فقدان خاک و اقلیم مناسب به سر میبرد. بعلاوه ی اینکه این کشور دارای آب و هوایی بسیار سرد و خشک می باشد. وقتی مردم دیگر نقاط دنیا به روسیه فکر میکنند گاهی ممکن است تنها توندراهای وسیع و یخ زده ی آن را تصور کنند. در حالیکه این همه ی کشورروسیه نیست. این کشور دارای تایگاها، گیاهان متفاوت و اِستِپ ها می باشد. همچنین این کشور کوه اِلبروس، بلندترین قله ی اروپا و دریاچه ی بایکال که عمیق ترین دریاچه ی جهان می باشد را در خود جای داده است. تخمین زده شده که تقریباً یک پنجم آب شیرین جهان در این دریاچه جای گرفته است. در کنار اینها نباید آتشفشان کامبالنی را فراموش کرد که در سال 2017 ، پس تقریباً دویست و پنجاه سال خاموشی و خواب، روشن شد و فوران عظیمی به راه انداخت. این آتشفشان از چنان دود غلیظی برخوردار بود که از فضا و آن سوی جو به خوبی قابل رویت بود.

این کشور با کشورهای بسیاری هم مرز و همسایه است. کشورهایی نظیر چین،کره ی شمالی، قزاقستان، فنلاند، آذربایجان و استونی.

کشور روسیه

فرهنگ روسیه

کشور پهناور روسیه از فرهنگی غنی و طولانی برخوردار است. فرهنگی که در جای جای تاریخ زمین از خود ردپایی به جا گذاشته است. علاقمندان به روسیه میتوانند فرهنگ آن را سرشار از ادبیات، رقص، نقاشی و موسیقی کلاسیک بیابند. در حالی که اگر از بیرون به این کشور نظری بیندازید ممکن است فرهنگ آن را تنها به یک درام خلاصه کنید، باید گفت کشورروسیه از گذشته ی فرهنگیِ مصور غنی برخوردار است؛ فرهنگی مصور از قصه های عامیانه ی کهن و رنگی گرفته تا نمادهای مذهبی زینت دهی شده در ساختمانهای به جامانده از دوران باستان!

ادبیات روسیه هم حائز اهمیت است. نمی توانید به این کشور بروید ولی سراغی از لئون تولستوی و فئودور داستایوفسکیِ آن نگیرید. اینها از بزرگان ادبیات کشور روسیه بشمار می روند.

برای خرید سوغاتی و یادگاری از این کشور هیچ نوع نگرانی وجود ندارد. عروسک های لانه سازی روسی، نمادهای شناخته شده ای هستند که در این کشور ساخته میشوند. این مجموعه از عروسکها که به نام عروسکهای ماتریوشکا شناخته شده اند، از اشکال چوبی ساخته شده اند که می توان آنها را از هم جدا کرد تا نسخه کوچکتر دیگری از همان تصویر را با آن ساخت که غالباً به شش یا تعداد بیشتری عروسک داخل همدیگر تبدیل میشوند. نقاشی روی هر عروسک بسیار ظریف و با جزییات طراحی شده است. هرکدام از نقاشی ها نشان دهنده ی دختران زیبا و دلفریب روسی هستند که در افسانه ها به آنها پرداخته شده است.

از دیگر جلوه های زیبای فرهنگ غنی روسیه معماری منحصر بفرد آن است که در جای جای این سرزمین میتوان به تماشای آن ها نشست. گنبدهای پیازی شکل رنگارنگ که برای اولین بار در زمان سلطنت ایوان مخوف ظاهر شدند و غالباً در بالاترین نقاط ساختمان کلیساها و مناره های آنها بکار می روند، تنها یکی از نمادهای معماری این کشور به شمار میروند.

کشور روسیه
کشور روسیه

خوردنی ها و نوشیدنی های روسیه

خیلی خیلی طبیعی است که هر گردشگری در اولین دیدار از هر شهر یا کشور تازه به سراغ خوردنی ها و نوشیدنی های آن برود. کشور روسیه جزو کشورهایی است که خوردنی ها و نوشیدنی های معروفی را در لیست غذاهای خود جای داده است. معروفترین غذای این کشور سوپ بورش است که از چغندر و گوشت تهیه شده است. در کنار این، از پیراشکی معروف روسی و همینطور بلینی و پلمبیر هم میتوانید بعنوان غذا و دسر استفاده کنید. این خوراکیهای خوشمزه حتما ذائقه ی شما را قلقلک داده و کنجکاوی شما را برمی انگیزند تا بقیه ی غذاها و نوشیدنی های این کشور را هم امتحان کنید.

کشور روسیه

تعطیلات و فرهنگ عامه در روسیه

روسیه فرهنگ و سنت دیرینه با قصه های عامیانه ای دارد که از آداب و رموز سنتیِ اِسلاو مشتق شده اند. شخصیت ها و کاراکترهای قصه های عامیانه کشورروسیه معمولاً رنگی هستند و ریشه های مشترک باستانی خود را فاش میسازند. بعنوان مثال بابا یاگا، جادوگری است که همچون پیرزنان ساحره در جنگل در کلبه ای تنها زندگی میکند. کلبه ای که روی پاهای مرغ استوار شده و توسط جمجمه ها و استخوان ها محاصره شده است.
براساس تقویم ژولیَن که توسط کلیسای اُرتُدُکس روس استخراج شده، روسها هفتم ژانویه را بعنوان تعطیل رسمی کریسمس جشن میگیرند در حالیکه بقیه بیست و پنجم دسامبر را جشن میگیرند.
دوازدهم ماه ژوئن هم روز روسیه نام دارد. این روز روزیست که در ابتدا روز استقلال روسیه نامیده شده بود اما بعدها یعنی در سال 2002 به پیشنهاد بوریس یلتسین به روز روسیه تغییر نام داد.
گذشته از وسعت و پهناوری این کشور، روسیه ده ها سال همچون شبحی برای غرب و کشورهای توسعه یافته ی غرب قرار داشت.

تعطیلات در روسیه

خانواده در روسیه

خانواده در روسیه جایگاه خاص خود را دارد. معنای خانواده در این کشور تنها به شوهر، همسر و فرزندان محدود نمی شود. بلکه طیف وسیعی از اطرافیان را در بر می گیرد. بطوریکه وقتی در این کشور حرف از خانواده میزنیم در واقع داریم از مادربزرگها، پدربزرگها، داییها، عموها، خاله ها، عمه ها، خواهرزاده و برادرزاده و همگی کسانی که با ما رابطه ی نسبی و سببی دارند صحبت میکنیم. این حلقه در واقع همیشه و همه جا و در تمام مهمانی ها همدیگر را می بینند و هرگاه تصمیم به یک مهمانی کوچک خودمانی داشته باشند همگی اینها مشمول این مهمانی می شوند. در واقع روسها خانواده های خود را بسیار گرامی می دارند و همیشه آماده کمک به بستگان خود در لحظات و شرایط دشوار هستند. این رسم که هر کسی باید خانه خود را دوست داشته باشد و از خانواده خود محافظت کند، از همان سنین کودکی به روسها القا می شود.

روسیه

اقتصاد در روسیه

کشور پهناور روسیه دارای اقتصادی مختلط با درآمد متوسط ​​است. این کشور وسیع مالکیتی دولتی دربیشتر مناطق استراتژیک و اقتصادی را دارا می باشد. کشور‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روسیه برای دستیابی بیشتر به رشد اقتصادی خود به درآمدهایی که از انواع انرژی های تجدیدپذیر و یا تجدید ناپذیر به دست می آیند، متکی است. روسیه دارای مقدار زیادی نفت، گاز طبیعی و فلزات گرانبها است که اینها سهم عمده ی صادرات روسیه را تشکیل می دهد. از نظر اقتصادی باید گفت که این کشور در مسیر جایگیری در قطبهای اقتصادی جهان و رسیدن به رشد و توسعه اقتصادی پایدار می باشد. پس از انقلاب 1990 میلادی و فروپاشی شوروی کمونیستی، انقلاب عظیمی میرفت تا در اقتصاد و صنعت‌روسیه شکل بگیرد. اقتصادی که به وضع اقتصادی مردم این کشور هم تحولی چشمگیر میتوانست ببخشد. بطوریکه امروزه متوسط درآمد ماهانه ی هر فرد در‌روسیه چیزی حدود 158,516روبل می باشد.

روسیه

صنعت گردشگری در روسیه

گردشگری در روسیه پس از دوران اتحاد جماهیر شوروی رشد خوبی داشته است. بطوریکه میتوان این صنعت را ابتدائاً به گردشگری داخلی و بعد به گردشگری خارجی تقسیم نمود. برخورداری از میراث فرهنگی غنی و تنوع طبیعی و وسعت اقلیم آن دو موضعی هستند که به گردشگری‌روسیه رونق خوبی بخشیده اند.

گردشگری در روسیه

دیدنیهای روسیه

*کاخ تابستانی:
این یکی از اولین کاخهای سن پترزبورگ است که در زمان اولین امپراطور روسیه یعنی پیتر کبیر بنا شد و برای گذراندن اوقات تابستانی شاه درنظر گرفته شده بود. از ویژگیهای جذاب و دیدنی این کاخ باشکوه احاطه شدن آن از سه طرف توسط اب است که به کاخ جلوه و شکوه بیشتری داده است.
*کلیسای جامع سِنت اسحاق:
این کلیسا از بزرگترین کلیساهای‌روسیه است که به جامعه ی مسیحیان ارتدکس تعلق دارد و در سن پترزبورگ بنا شده است.
*موزه ی دولتی هرمیتاژ:
این بنا یکی از موزه های قدیمی روسیه است که آثاری در زمینه های هنر و فرهنگ‌روسیه را در خود جای داده است. آثار موزه ی هرمیتاژ به سال 1764 برمیگردد و مجموعه ای از غنی ترین نقاشی های دنیا را در خود دارد.
*تئاتر بولشوی:
این تئاتر،مجموعه ای از سالنهای نمایش رقص باله و اُپرا است که در مسکو واقع شده است. این بنا که در بیستم اکتبر سال 1856 برپا شده بود،در سال 2002 دوباره نوسازی شد. در حقیقت تئاتر بولشوی نمادی برای این کشور در تمام زمانها محسوب میشده است.
*میدان سرخ:
میدان سرخ، میدان شهر است که در مسکو واقع شده است. این میدان در حقیقت در دل کاخ بزرگ کرمیلین جای گرفته و از این جهت میدان شهر نامیده میشود که خیابانهای اصلی مسکو را به بزرگراه های پایتخت متصل میکند.
*سفرهای رودخانه ای مسکو:
یکی از جاذبه های گردشگری مسکو تفریحات سفری رودخانه ای این شهر است که فرصتی برای استراحت و تجدید قوا و عکس گرفتن از مناظر زیبای اطراف می باشد.
*شبه جزیره کامچاتکا:
این شبه جزیره در یکی از نقاط دور شرق‌روسیه قرار گرفته است. این شبه جزیره دارای بیش از 150 آتشفشان است که حداقل بیست و نه تای آنها فعال و روشن می باشند. نوزده تا از این آتشفشان های کامچاتکا هم در فهرست میراث طبیعی یونسکو به ثبت جهانی رسیده اند.

کلیسای جامع سنت اسحاق
دیدنیهای روسیه
روسیه

معرفی شهر سن پترزبورگ

فهرست