Polonya | Ülke Polonya Polonya'da yaşama maliyeti

Polonya ülkesini tanıtmak

واحد پول

para birimi

پیش شماره تلفن

Alan kodu

زبان رسمی

resmi dil

پایتخت

Başkent

Polonya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biridir.Polonya . Ülke nispeten geniş ılıman bir mevsimsel iklime sahiptir. Polonya, batıda Almanya, güneyde Slovakya ve Çek Cumhuriyeti ve doğuda Ukrayna ve Beyaz Rusya ile komşudur. Ukrayna Ayrıca kuzeyden ve kuzeydoğudan Rusya, Litvanya ve Kaliningrad ile çevrilidir. Baltık Denizi aynı zamanda ülkenin kuzey sınırını oluşturur.

لهستان

Polonya coğrafyası

Polonya Nispeten alçak bir ülkedir ve topraklarının% 91’i deniz seviyesinden 300 metreden daha azdır. Bu ülke alçak ve alçak bir ülke olmasına rağmen, çok çeşitli ve harika bir çevreye ve doğaya sahip olduğu söylenmelidir. Polonya’nın kuzeyinden, Baltık Denizi’nin güzel kumsallarının tadını çıkarır ve kalabalık ve kalabalık demirleme yerlerine sahiptir. Öte yandan, ülkenin kuzey yarısı küçük ve muhteşem göllerle dolu; Bununla birlikte, bu göllerin en yüksek yoğunluğu, Polonya’nın kuzeydoğu bölgesinde, 2.000’den fazla güzel ve muhteşem göle sahip bir alan olan Masurian Gölü alanı olarak bulunabilir. Antik Avrupa’nın hayatta kalan en eski ormanlarının bulunduğu yer burasıdır. Polonya’daki en doğal ve bozulmamış doğal kaynaklar ve yaşam alanları!

Polonya’nın orta kesimine yakın bir yerde Polonya Ovaları denen geniş yeşil ovalar vardır, bu düzlükler bu konuda verimli topraklar olarak görüldükleri için bu ülkede temelde tarım için kullanılmaktadır. Orta Polonya’nın alçak ve düz topraklarının güneyinde, arazi yavaş yavaş yukarı doğru hafif bir eğim bulacak ve çeşitli bitki örtüsüne ve ekolojiye sahip daha fazla tepe göreceğiz.

لهستان

Polonya iklimi

Polonya, hem deniz hem de kıtasal faktörlerden etkilenen ılıman bir iklime sahiptir. Polonya’da hava durumunu tahmin etmenin nispeten zor olduğunu bilmek güzel. Çünkü Atlantik Okyanusu’nun nemli hava kütleleri, aynı aralıktaki kuru kıta kütleleri ile çarpışmaktadır. Bu faktör, aldatıcı iklimin Polonya iklimine hakim olmasına neden oluyor ve tahmin edilmesini biraz zorlaştırıyor. Genel olarak, ülkenin kuzey ve batı kesimlerinde, yağışlı ve ılıman kışlar ve serin, yağışlı yazlar ile deniz ikliminin hakimiyetini görüyoruz. Polonya’nın güney ve doğu kesimleri ise, soğuk, sert kışlar ve daha sıcak, daha kuru yazlar ile farklı bir faraday iklimine sahiptir.

کشور لهستان

Polonya'da sezon rotasyonu

Doğada dört mevsim yaşayan diğer yerlerin aksine, Polonya’yı bilmek ilginizi çekebilir. Altı bölümden oluşur; Yani ilkbahar, yaz, sonbahar, kış ve erken ilkbahar ve erken kış denilen diğer iki mevsim. Bu iki yeni mevsimi açıklarken, baharın Mart veya Nisan aylarında geldiği ve yağmurlu ve ince sisli güneşli günleri getirdiği söylenmelidir.Bu saatlerde günlük sıcaklık beş ila on beş santigrat derece arasındadır. Yaz Polonya 20 derecenin üzerinde sıcaklıklar getirir ve Mayıs sonu veya Haziran ayında başlar ve Ağustos sonuna kadar sürer.Bu mevsimde insanlar güneşli, sıcak günler ve gök gürültülü fırtınalar yaşayacaklar. Temmuz, ülkenin en sıcak ayıdır, ancak sıcak günlerin 25 derecenin üzerine çıktığı Mayıs’tan Eylül’e kadar sürebiliriz. Erken sonbahar genellikle ılık ve güneşlidir. Bu ülkeye seyahat etmek isteyen olağanüstü zevkli sanatçılar; Eylül ve Ekim aylarında ağaçların yapraklarının renk değiştirdiğini ve “Polonya’nın Altın Sonbaharı” olarak bilinen Polonya’da güzel ve romantik bir dönemin başladığını bilmeliler.
Kasım ayının gelmesiyle birlikte yağmurlar başlar ve sıcaklık düşer ve günler kısalmaya başlar. Kış Aralık ve Ocak aylarında başlar ve Şubat ile Mart başına kadar sürer.Sıcaklıklar beş santigrat derecenin altına düşer ve sık sık yoğun sis ve kar fırtınaları meydana gelir.Polonya’da Ocak yılın en soğuk ayıdır. Polonya ikliminin diğer ayırt edici özelliklerini gösteren doğal anormallikler olmasına rağmen, karmaşık Polonya iklim takviminin bir parçası olduğu söyleniyor.

لهستان

Polonya'da biyolojik çeşitlilik

Polonya, çok çeşitli ekolojik çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Kuzeyde Baltık Denizi’nin doğal kumlu kıyılarına ve göllere, nehirlere, korunaklı geniş ormanlara ve merkezi ovaların huzuruna, güney dağlarının engebeliğine ve zirvelerine kadar uzanır.
Polonyalı bitki ve hayvanların biyolojik çeşitliliği çarpıcıdır. Öyle ki, yalnızca yetmiş beş bin bitki türü, yaklaşık otuz dokuz bin mikroorganizma ve mantar, yaklaşık iki bin yedi yüz elli tür ve damarlı bitki alt türü ve yaklaşık otuz üç ila kırk beş bin hayvan türü ekosistem Sayısız canlı yaşıyor ve tanımlandı. Bu türlerin ve organizmaların bir kısmı, kıta Avrupa’sının batı kısımlarında yok olmasına rağmen, şu anda ülkede nesli tükenmiştir.

کشور لهستان

Polonya nüfusu

Polonya’da yaşayan insanların nüfusunun şu anda otuz sekiz milyon olduğu tahmin ediliyor. Ancak dünyanın her yerinde ve birçok ülkede yaşayan yaklaşık on beş ila yirmi milyon Polonyalı var. Polonya’nın Polonya’nın genellikle tek etnikli bir ülke olduğu söylenebilir.. Polonyalı olmayan azınlık ülke nüfusunun yaklaşık yüzde üçünü oluşturuyor, yani Polonya’da yaşayan bir ila iki milyon kişi.
Bugün, Polonya’nın yerli kabilelerinin durumu, II.Dünya Savaşı sırasındakinden çok farklı. 1939’dan önce Polonya, nüfusunun yalnızca üçte biri azınlık olan çok etnikli bir ülkeydi.
Almanya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya, Rusya, Fransa, İngiltere, İsveç ve hatta Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler artık Avrupa’nın her yerinde çok sayıda Polonyalı ve Polonyalı topluluğun bulunabileceğini bilmek fena değil. Almanya، Fransa، en،.

لهستان

Polonya'da Din

Dini açıdan Polonya nüfusunun büyük bir kısmının Katolik Kilisesi’ne, yani bu ülkenin nüfusunun yaklaşık% 90’ına meyilli olduğu söylenebilir. Benzer şekilde, Roma Katoliklerinin% 87’si ve nüfusun geri kalanı Doğu Ortodoks, Protestanlar ve diğer Hıristiyan mezhepleri gibi gruplara aittir.

مذهب در لهستان

Polonya mutfağı

Polonya mutfağı hakkında söylenmesi gereken, yüzyıllar boyunca farklı ulusların yemek geleneklerinden etkilenen uzun tarihidir. Bu etkiler arasında lezzetli yemekler ve Polonya menüsünün karmaşıklığı gibi şeyler bulunur.
Geleneksel Polonya yemekleri, özellikle domuz eti, tavuk ve sığır eti olmak üzere çeşitli et türlerinden zengin ve besleyici bir besindir. Çorbalar genellikle sebze, et suyu, pancar ve diğer yan yemekler gibi malzemelerden yapılır. Sebzeler Polonya mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Lahana izleri çoğu Polonya tabağında bulunabilir.
Polonya yemekleri menüsünde farklı türde köfte ve erişte bulabilirsiniz.

غذای لهستانی ها

Lehçe

Lehçe dili hakkında Polonya’da ve Avrupa’nın diğer bölgelerinde, Kuzey ve Güney Amerika’da, Avustralya’da, Yeni Zelanda’da ve Güney Afrika’da yaklaşık otuz sekiz milyon insanın bu dili konuştuğunu bilmeliyiz.Avustralya’da Aslında bu dilin konuşan sayısı bakımından dünya dilleri arasında on yedinci sırada yer aldığı söylenmelidir.

زبان لهستانی ها

Polonya'da 6 heyecan verici şehir

Polonya’nın başkenti Varşova:

Varşova, Polonya’nın en ünlü şehridir, ancak sadece bu ülkenin başkenti olduğu için değil. Ancak herhangi bir izleyiciyi büyüleyebilecek olağanüstü cazibe merkezleri nedeniyle … Bu şehirde, dünyanın dört bir yanından her turisti çeken sayısız tarihi eser var. Kraliyet Kalesi, tarihi Eski Şehir ve Kraliyet Hamamları Parkı sadece birkaç örnektir.
Varşova ayrıca alışveriş, yürüyüş ve dernek kurma ve uzun ve çekici yürüyüşler için en iyi şehirlerden biri olarak kabul edilir. Şehrin her yerinde var olan renkli, uzun, ağaçlık ve sessiz meydanlarda ve sokaklarda yürümek mantıklıdır. tüm yoldan geçenlerde yürümek.

Krakow:

Polonya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri, güzel Krakow şehridir. Turistlerini büyülü manzaralarına her an aşık edebilecek bir şehir. Gizemli kafelerin, hareketli restoranların, modern ve antik sanat açısından zengin antik mimarinin veya büyüleyici müzelerin hayranıysanız, Krakow şehrin en iyi turistik yerlerinden biri olarak kabul edilebilir.Yorulmanızı ve sıkılmanızı engelleyen çekici görevleriniz var bir an için bile. Krakow’daki konaklamanız kesinlikle Eski Şehir’den başlayacak. Detaylı bir satın alma ve müzeden ana yeraltı meydanına ziyaretin ardından konaklama. Ayrıca şehir, geleneksel Polonya yemeklerini yemek ve bu ülkenin zengin kültürünü tanımak için en iyi yerlerden biri olarak kabul edilir.

Deniz Tricity:

Polonya’nın en muhteşem yerlerinden bir diğeri de Denizcilik Turizmidir. Polonya, Baltık Denizi yakınlarındaki güzel ve uzun sahil şeridinin tadını çıkararak dünyanın her yerinden birçok turisti çekebilecek bir ülkedir; Eğlence ve rekreasyon için tüm güzel plajlara rağmen.
Baltık Denizi kıyısındaki şehirlerin hepsi Traciti’nin ünlü ve hoş iklimini oluşturur.Her şehrin turistler için kendine has cazibe merkezleri ve teklifleri vardır.İnsanlar sakin ve özel iklimi severler ve temiz havayı severler. Bunlar Tricit’teki üç şehirdir. -Deniz bölgesi ve turistler şehirlerden birinde otel rezervasyonu yapabilir ve zamanlarını diğer şehirlerde ve bu bölgedeki ilgi ve eğlence yerlerinde geçirebilirler.

Zakopan:

Polonya’nın diğer ucunda, turistler büyük “Tatra” dağını mükemmel güzellik ve haysiyetle bulabilirler. Zakopane, Polonya’nın en ünlü şehri ve dağlık bölgesidir. Neredeyse her Polonyalı, ruh halini yenilemek için yılda bir kez bu ülkeyi ziyaret ediyor.

لهستان
شهرهای لهستان

Polonya'da yaşama maliyeti

Eylül 2019’da yayınlanan son istatistiklere göre, Polonya’da yaşamanın maliyeti İran’dakinden% 2,93 daha düşük. Ancak bu ülkedeki kira oranının İran’dakinden% 13.25 daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.
Polonya’da Polonya’da çalışan her bir kişi için ortalama maaş oranına gelince, her çalışanın gelirinin ayda yaklaşık 9005 zloti olduğu söylenebilir. Bu, bir Polonya zlotisi 10823 İran Riyali’ne eşittir.

هزینه زندگی در لهستان
فهرست
fa فارسی
X