لهستان | کشور لهستان | هزینه زندگی در لهستان | موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

معرفی کشور لهستان

واحد پول

واحد پول

پیش شماره تلفن

پیش شماره تلفن

زبان رسمی

زبان رسمی

پایتخت

پایتخت

جمهوری لهستان یکی از بزرگترین کشورهای واقع شده در مرکز اروپا می باشد. این کشور دارای اقلیم فصلی معتدل نسبتاً وسیعی می باشد. لهستان از غرب با آلمان، از جنوب با کشورهای اسلوواکی و جمهوری چک، و از شرق با اوکراین و بلاروس هم مرز است. بعلاوه از شمال و شمال شرق هم توسط کشورهای روسیه و لیتوانی و کالیننگراد محصور شده است. همچنین دریای بالتیک، مرزهای شمالی این کشور را تشکیل می دهد.

لهستان

جغرافیای کشور لهستان

لهستان کشوری به نسبت کم ارتفاع است که 91% قلمرو آن کمتر از 300 متر بالای سطح دریا ارتفاع دارد. باید گفت گرچه این کشور سرزمینی کم ارتفاع و پست می باشد، اما محیط زیست و طبیعتی متنوع و شگفت انگیز دارد. از شمال لهستان از سواحل شنی و زیبای دریای بالتیک بهره مند است و لنگرگاه های شلوغ و پر ازدحامی دارد. از طرفی نیمه شمالی این کشور را دریاچه های کوچک و دیدنی پر کرده اند؛ هرچند که بیشترین تراکم این دریاچه ها را می توان در ناحیه ی شمال شرقی لهستان تحت عنوان محدوده ی دریاچه ماسوریان یافت.محوطه ای که بیش از 2000 دریاچه ی زیبا و دیدنی  را در خود جا داده است. اینجا همان مکانی است که جنگل های اولیه ی بجامانده از دوران کهن اروپا را میتوان یافت. طبیعی ترین و بکرترین منابع و زیستگاه های طبیعی موجود در لهستان!

نزدیک به بخش مرکزی لهستان جلگه های سرسبز و پهناوری وجود دارند که جلگه ی لهستان نامیده میشوند.اصولاً این جلگه ها در این کشور کاربرد کشاورزی دارند زیرا زمین های حاصلخیزی از این بابت به شمار می روند. به سمت جنوب زمین های پست و هموار مرکزی لهستان، به تدریج زمین شیب ملایمی رو به بالا پیدا کرده و تپه های بیشتر با تنوع گیاهی و زیست محیطی گوناگونی را شاهد خواهیم بود.

لهستان

اقلیم کشور لهستان

کشور لهستان دارای اقلیمی معتدل ، متاثر از دو عامل دریایی و قاره ای می باشد. خوبست بدانید که پیش بینی هوا در لهستان کار نسبتاً دشواریست. چرا که توده های هوایی مرطوب اقیانوس اطلس با توده های قاره ای خشک در همان محدوده برخورد می کنند . این عامل باعث میشود تا آب و هوایی گول زننده بر اقلیم لهستان حاکم شده و پیش بینی آن کمی با مشکل روبرو شود. بطورکلی در بخشهای شمالی و غربی  این کشور ، شاهد غلبه ی آب و هوایی دریایی هستیم؛بهمراه زمستانهایی مرطوب و ملایم و تابستانهایی بارانی و خنک. این در حالیست که بخشهای جنوبی و شرقی لهستان،اقلیمی فاره ای و مجزا بهمراه زمستانهایی سرد و خشن و تابستانهایی گرمتر و خشک تر دارند.

کشور لهستان

گردش فصول در لهستان

شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخلاف دیگر جاها که چهار فصل در طبیعت را تجربه می کنند، لهستان دارای شش فصل می باشد؛ یعنی بهار، تابستان، پاییز، زمستان و دو فصل دیگر به نامهای بهار زودرَس و زمستان زود رَس. در توضیح این دو فصل تازه باید گفت که بهار در ماه های مارس یا آوریل نرم نرمک از راه می رسد و با خود روزهایی آفتابی بهمراه باران و مه رقیق می آورد.دمای روزانه در این اوقات بین پنج تا پانزده درجه ی سلسیوس می باشد. تابستان لهستان دمایی بالای بیست درجه ی سلسیوس را بهمراه دارد و از اواخر ماه مه یا ژوئن شروع شده و تا پایان ماه آگوست ادامه خواهد داشت.در این فصل ، مردم روزهای آفتابی و داغ و رگبار و رعد و برق را یک در میان تجربه خواهند کرد. ماه ژولای داغترین ماه این کشور است؛هرچند که از زمانی که دما از بیست و پنج درجه بالاتر میرود، میتوانیم شاهد روزهایی گرم از ماه مه تا سپتامبر باشیم. فصل پاییز زود هنگام عموماً گرم و آفتابی است. قابل توجه هنرمندان خوش ذوقی که قصد سفر به این کشور را دارند؛ باید بدانند که در ماه های سپتامبر و اکتبر برگهای درختان تغییر رنگ داده و دوره ای زیبا و رمانتیک در لهستان شروع میشود که به ” پاییز طلایی لهستان ” شهرت دارد.
با آمدن ماه نوامبر، بارش بارانها شروع شده و دما پایین می آید و روزها شروع به کوتاه شدن می کنند. زمستان هم، از ماه دسامبر و ژانویه شروع شده و تا فوریه و اوایل ماه مارس طول می کشد.دما به زیر پنج درجه ی سلسیوس رسیده و اغلب مه سنگین و طوفان های برفی رخ میدهند.در لهستان،ماه ژانویه سردترین ماه سال است. این که گفتیم بخشی از تقویم اقلیم پیچیده ی لهستان بشمار می آید، اگرچه ناهنجاریهای طبیعی هم وجود دارند که دیگر ویژگیهای متمایز اقلیم لهستان را به نمایش می گذارند.

لهستان

تنوع زیستی در لهستان

لهستان کشوریست که تنوع زیست محیطی گسترده ای دارد. این کشور از طرفی به سوی سواحل شنی طبیعی دریای بالتیک در شمال کشیده شده و از سویی دیگر به دریاچه ها، رودخانه ها، جنگلهای حفاظت شده ی پهناور و آرامش دشتهای مرکزی تا ناهمواریها و قله های کوهستانهای جنوب سربرآورده است.
تنوع زیستی گیاهان و جانوران لهستان خیره کننده و حیرت آور است. بطوریکه تنها چیزی حدود هفتاد و پنج هزار گونه گیاه،  حول و حوش سی و نه هزار میکرو ارگانیسم و قارچ، حدوداً دو هزار و هفتصد و پنجاه گونه و زیرگونه از گیاهانِ آوندی و تقریباً سی و سه تا چهل و پنج هزار گونه جانور در اکوسیستمی از موجودات بیشمار درحال زندگی هستند و شناسایی شده اند. بعضی از این گونه ها  و جانداران در حال حاضر در این کشور موجودند، هرچند اگر تعدادی از اینها در بخشهای غربی قاره ی اروپا دیگر ناپدید شده اند.

کشور لهستان

جمعیت لهستان

در حال حاضر جمعیت مردمانی که در لهستان مشغول به زندگی می باشند چیزی حدود سی و هشت میلیون نفر تخمین زده شده است. اما میتوان در حدود پانزده تا بیست میلیون لهستانی الاصل را یافت که در سراسر جهان و در کشورهای متعدد زندگی میکنند. میتوان گفت که لهستان غالباً کشوری تک قومی بشمار می اید. بطوریکه اقلیت غیر لهستانی آن حدود سه درصد جمعیت کشور یعنی یک تا دو میلیون نفر از مردم ساکن در لهستان را تشکیل می دهند.
امروزه موقعیت قبائل بومی لهستان خیلی متفاوت تر از آن چیزی است که در جنگ جهانی دوم بوده است. تا قبل از سال 1939 لهستان کشوری چند قومیتی بشمار می آمد که تنها یک سوم حمعیتش را اقلیتها تشکیل میدادند.
بد نیست بدانیم که در حال حاضر جمع کثیری از جوامع لهستانی و لهستانی تبارها را می توان در سراسر قاره ی اروپا میتوان یافت.کشورهایی همچون آلمان، اوکراین، بلاروس، لیتوانی، روسیه، فرانسه، انگلستان، سوئد و حتی آمریکا.

لهستان

مذهب در لهستان

از دید مذهبی میتوان گفت که بیشترین جمعیت لهستانی گرایش به کلیسای کاتولیک دارند.یعنی چیزی حدود 90 درصد جمعیت این کشور. به همین ترتیب باید گفت 87% به کاتولیک روم و باقیمانده ی مردم این کشور هم گروه هایی همچون اُرتُدُکس های  شرقی، پُروتِستانها و دیگر مذاهب مسیحیت را شامل میشوند.

مذهب در لهستان

غذاهای لهستانی

آنچه که درباره ی غذاهای لهستانی باید گفت، تاریخچه ی طولانی آن است که در طول قرنها تحت تاثیر سنتهای غذایی ملتهای مختلف قرار گرفته است. این تاثیرات شامل مواردی چون غذای مزه ها و پیچیدگی منوی غذایی لهستانی ها می شود.
غذای سنتی لهستانی ها خوراک غنی و پرباری است از انواع گوناگونی از گوشتها بویژه گوشت خوک، مرغ و گوساله. سوپها عموماً از موادی چون سبزیجات، آبگوشت،چغندر و دیگر مخلفات تهیه می شود. سبزیجات کاربرد فراوانی در غذاهای لهستانی دارند. ردپای کلم را در بیشتر بشقابهای لهستانی میتوان یافت.
در منوی غذاهای لهستانی انواع مختلفی از کوفته ها و نودلهای را میتوانید بیابید.

غذای لهستانی ها

زبان لهستانی ها

درباره ی زبان لهستانی باید بدانیم که قریب به سی و هشت میلیون نفر در لهستان و دیگر نقاط اروپا، شمال و جنوب آمریکا، استرالیا، نیوزلند و آفریقای جنوبی به این زبان تکلم می کنند. در واقع باید گفت این زبان هفدهمین جایگاه را در بین زبانهای جهان از نظر تعداد تکلم کننده دارا می باشد.

زبان لهستانی ها

6شهر هیجان انگیز لهستان

ورشو،پایتخت لهستان:

ورشو معروفترین شهر لهستان است؛اما نه فقط بخاطر اینکه پایتخت این کشور است. بلکه به دلیل جذابیتهای فوق العاده ای که هر بیننده ای را میتواند مسحور خود کند.در این شهر تعداد بیشماری بناهای تاریخی وجود دارند که هر گردشگری را از اطراف دنیا به سوی خود جذب می کنند. قلعه ی سلطنتی ، شهر کهنه ی  تاریخی و پارک حمام های سلطنتی  تنها نمونه هایی از این بناها به شمار می روند.
ورشو همچنین یکی از بهترین شهرها برای خرید کردن،دور همی ها و تشکیل انجمن ها و قدم زدن های طولانی و جذاب شمرده میشود.قدم زدن در میادین و خیابانهای رنگارنگ و طویل و مشجر و آرامی که در جای جای شهر وجود دارند حس خوبی را برای پیاده روی در همه ی رهگذران زنده نگه میدارند.

کراکوف:

یکی از پربازدید ترین شهرهای لهستان شهر زیبای کراکوف است. شهری که  هرلحظه  می تواند گردشگرانش را عاشق دیدنی های سحر انگیزش کند. اگر شما یکی از طرفداران کافه های اسرارآمیز،رستورانهای شلوغ،معماری های باستانی و غنی از هنرهای مدرن و قدیمی و یا موزه های جذاب باشید،کراکوف میواند از بهترین مقاصد توریستی برای شما بشمار آید.وارد این شهر که شدید کارهای زیادی برای انجام دادن دارید.کارهای جذابی که مانع خستگی و کسالت شما حتی برای یک لحظه می شوند. اقامت شما در کراکوف مطمئناض از شهر کهنه شروع می شود. اقامتی که به دنبال خود یک خرید مفصل و دیداری از موزه میدان اصلی زیر زمین را بهمراه دارد.  بعلاوه این شهر یکی از بهترین مکانها برای صرف غذای سنتی لهستان و آگاهی و آشنایی با فرهنگ غنی  این کشور شمرده میشود.

تریسیتی دریایی:

یکی دیگر از دیدنی ترین جاهای کشور لهستان تریسیتی دریایی است. لهستان سرزمینی است که با بهره مندی از خط ساحلی زیبا و طویل در مجاورت دریای بالتیک می تواند گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سوی خود جذب کند؛ آنهم با وجود آنهمه سواحل زیبا برای گذران اوقات فراغت و دوران تفریح.
شهرهای سواحل دریایی بالتیک همگی ناحیه ی معروف و خوش آب و هوای تریسیتی را باهم تشکیل می دهند.هر شهر جاذبه ها و پیشنهادهای خاص خود را برای توریستها دارد.مردم اقلیم آرام و ویژه ی آنجا را دوست دارند و از طرفداران هوای تازه و پاک آن نواحی بشمار می آیند.سه شهر ناحیه ی دریایی تریسیتی به همدیگر متصلند و گردشگران می توانند در یکی از شهرها هتل خود را رزرو کرده و  اوقات خود را در دیگر شهرها و مکانهای دیدنی و تفریحی این ناحیه سپری کنند.

زاکوپان:

در انتهای مخالف لهستان گردشگران میتوانند کوهستان عظیم” تاترا ” را در نهایت زیبایی و وقار بیابند. زاکوپان معروفترین شهر و ناحیه کوهستانی لهستان است. تقریباً هر لهستانی سالی یکبار برای تجدید حال و هوایش به این دیار سر می زند.

لهستان
شهرهای لهستان

هزینه زندگی در لهستان

براساس آخرین آمارهایی که در سپتامبر 2019 تهیه شده است، هزینه ی زندگی در لهستان 2.93% پایین تر از ایران می باشد. با این حال، نرخ اجاره بها در این کشور 13.25% بالاتر از آنچه که در ایران هست برآورد شده است.
درباره ی نرخ متوسط حقوق در لهستان برای هر فرد شاغل میتوان گفت که عایدی هر شاغل  چیزی حدود 9005 زلوتی در ماه می باشد. این درحالیست که یک زلوتی لهستان برابر با 10823 ریال ایران است.

هزینه زندگی در لهستان
فهرست