Macaristan manzaraları - Macaristan'daki Maaşlar - Nasav Mehr Dadavar Göçmenlik Enstitüsü

Macaristan'a Giriş

واحد پول

para birimi

پیش شماره تلفن

Alan kodu

زبان رسمی

resmi dil

پایتخت

Başkent

Macaristan, orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Başkent Budapeşte, Tuna Nehri ile bölünmüştür. Budapeşte . Ortaçağ Budist sarayları, kaleleri ve Andrissy Post Caddesi boyunca uzanan büyük neoklasik binaları ve 19. yüzyıl Zincirli Köprüleri gibi hayatta kalan mimarisiyle Budapeşte’nin kentsel peyzajı, arazinin uzun bir tarihini anlatıyor. Antik Türkiye ve Roma medeniyetlerine olan yakınlığı, kültürü ve gelenekleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur ve bu etkinin örnekleri maden kaynaklarının ve dünyanın en büyük kaplıca gölü olan Hovez Gölü’nün popülaritesinde görülebilir.

کشور مجارستان

Macaristan Coğrafyası

Macaristan, coğrafi olarak Tuna Nehri’nin doğusundaki büyük Macar ovasından etkilenen tamamen düz bir ülkedir. Macaristan’ın Ülkenin kara alanının yaklaşık% 56’sını kaplar ve Macaristan’ın arazisi düz ovalardan mobil ovalara kadar değişir. Bu toprağın ovaları tepelere ve kuzey kesimlerde ve Slovak sınırı boyunca bir dizi dağ ve alçak tepeye yükselir. Böylece bu ülkenin en yüksek noktasının yerden 1.015 metre yükseklikte olan Matra tepelerinde olduğu söylenebilir. Ülkenin en alçak noktası deniz seviyesinden 77.6 metre yüksekte ve Macaristan’ın güneyinde Tisza Nehri boyunca yer almaktadır. Tuna Nehri, neredeyse ikiye bölünmüş olan ülkenin en önemli nehridir. Bu toprakların diğer az çok önemli nehirleri Tiza ve Drava’dır. Macaristan’da ayrıca üç önemli göl vardır. Balaton Gölü, kıta Avrupa’sının merkezinde yer alan ülkenin en büyük tatlı su gölüdür.

مجارستان

Macaristan iklimi

Macaristan’ın iklimi, sıcak, kurak yazlar ve nispeten soğuk kışlar ile kıta Avrupa’sından etkilenir. Ülkenin kışları ve sonbaharları, özellikle yaylalarda ve dağlarda genellikle soğuk ve nemlidir ve bazen karlı ve sislidir.
Bu ülkede dört mevsim ayrı ayrı görülebilir. Bu ülkenin yazları haziran-ağustos ayları arasında sıcaklık 35 santigrat dereceye yükselir. Bu ülkede ilkbahar ve sonbahar havası ılıman ve ılıktır, burada çok soğuk kışlar yaşanabilir. Yılın soğuk aylarında sıcaklık eksi on dereceye düştüğü için yerel bölgeleri ziyaret etmek ve ziyaret etmek için uygun bir zaman değil. Bununla birlikte, tüm yıl boyunca Macaristan’ın güzel şehirlerinde eğlenmek ve dinlenmek çok eğlenceli olabilir.

مجارستان

Kültür

Macaristan’ın Macaristan’ın zengin kültürü ve geleneği, halk geleneklerine dalmıştır ve kendine özgü bir tarzı ve bağlamı vardır. Bu tarz, kökleri antik Roma halkına dayanan farklı etnik kökenler, gruplar ve ırklardan etkilenir. Macarlar, eski zamanlarda göçebe geçmişleri nedeniyle atlı halk olarak kabul edilir. MS dördüncü yüzyılda büyük Roma İmparatorluğu’nun çöküşüne kadar Roma’nın bir parçasıydı.

فرهنگ در مجارستان

Macaristan'da Sanat

Macar kültüründe sanatın özel bir yeri vardır. Müzik, tıpkı Macar tarihi kültürünün unutulmaz mirası olan bu toprağın edebiyatı gibi, klasikten halk ve popülerliğe kadar insanların hayatının önemli bir bölümünü işgal etmiş olan Macar sanatının bir parçasıdır.
Seramik ve nakış, geleneksel yemekler, doğal meyve suları ve geleneksel hidroterapi dahil olmak üzere sanat eserleri ve el sanatları, hepsi eski kaplıcaları ve mineral havuzlarıyla birlikte, Macaristan’ın inkar edilemez kültürünün bir parçasıdır. Aslında hepsi Macar geçmişinin mirası olarak kabul ediliyor. On milyon Macarın tamamı son derece insancıl ve aile dostudur. Büyükleri ve büyükanne ve büyükbabalarıyla bir aileyle aynı çatı altında yaşayan insanlar, torunları üzerinde hala kelimelerin yadsınamaz etkisine sahiptir.

هنر در مجارستان

Macar davranışı

Macarlar birbirlerini selamlamak için el sıkışır, erkekler önce kadınların öne çıkmasını bekler, eğer ilişki çok yakınsa birbirlerini öperler ve sol yanaktan öpüşmeye başlarlar.
Aile, Macaristan’daki topluluk yapısının merkezidir. Yeni nesil geniş ailelerin tümü aileleriyle ve ana aileyle yaşıyor. Büyükanne ve büyükbabalar, yeni nesillerin yetiştirilmesinde ve eğitilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yetkili bir ailenin temel görevlerinden biri, tüm aile üyelerine maddi ve duygusal destek sağlamaktır. Macarlar hakkında ilginç olan şey, hayatlarıyla ilgili en romantik şeyleri sizinle paylaşmayı sevmeleridir.
Macarlardan birinin evine davet edildiğinizde yanınızda bir paket çikolata veya bir çiçek dalı veya bir içecek getirmeniz gerektiğini bilmeniz önemlidir. Kendileri için zor olan şarapları içmemeye dikkat edin çünkü kendi şaraplarıyla gurur duyarlar. Ancak on üç yaşına gelmedikçe hediye olarak vermek istediğiniz birçok çiçek dalı, çünkü bu sayıyı sevmiyorlar.

مجارستانی ها

Macar turistik yerler

Macaristan aynı zamanda birçok turistik destinasyona sahip olan Avrupa’nın en çekici ülkelerinden biridir.
* Buda Kalesi:
Budapeşte’deki bu muhteşem kaleye baktığınızda, neden herkesin bu şehri Doğu Paris olarak adlandırdığını merak ediyor olabilirsiniz. Macaristan’daki bu tarihi dönüm noktası, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedildi. Bu binanın eski yapısı MS 1686’da bir kez yıkılmış ve MS 18. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir.
* Tuna Nehri:
Uzun ve güzel Tuna Nehri, ülkenin kuzeyinden güneyine uzanır. Tuna Yolu, turistler için Budapeşte ile Viyana arasındaki alçak tepeler boyunca uzanan nehir çevresindeki manzarayı görmenin ve tadını çıkarmanın popüler bir yoludur.
* Tarihi kaplıca kenti:
Macaristan Sizi kısa sürede tarihi bir tura çıkarabilecek eğlence arıyorsanız, Macaristan ideal seçimdir. Bu ülkede tarihi kaplıcalara sahip birçok şehir var ve şehrin manzaralarının tadını çıkarabilir ve basit bir spa banyosundan tam olarak yararlanabilirsiniz.
* Titanyum:
Tihani, dünyanın her yerinden turistlerin keyifli bir tatil için seyahat ettiği en popüler tatil yerlerinden biridir.
Bu ada ya da daha doğrusu küçük bir yarımada, uzun bir yürüyüşe başlayarak, doğanın ve deniz manzarasının güzelliğinin tadını çıkararak geçilebilir.

جاذبه های گردشگری مجارستان
دانوب مجارستان

Macar ekonomisi

Macaristan, dış ticarete güçlü bir vurgu yapan ihracata yönelik bir piyasa ekonomisidir. Buna göre dünyanın en büyük 35. ihracatçı ekonomik gücüdür. Elektronik ve bilimsel araştırma fabrikaları, ülkenin ekonomik büyümesinde önemli bir rol oynayan Macaristan’ın en önemli ürünleri ve yenilikçi ürünleri arasındadır.
Eski Macaristan, merkezi olarak planlanmış bir ekonomiye sahipti, ancak yavaş yavaş bir piyasa ekonomisi haline geldi ve şimdi Dünya Bankası tarafından karlı bir ülke olarak kabul ediliyor. Almanya ve Avusturya şu anda Macaristan’ın en büyük ticaret ortağıdır.
Macaristan’ın en önemli ihracatı arabalar, otomobil parçaları, kıvılcım ateşlemeli motorlar ve paketlenmiş ilaçlardır.
Macaristan’a seyahat, diğer Doğu Avrupa ülkelerine göre biraz daha pahalı görünebilir. Bu ülkenin büyük şehirlerindeki fiyatlar Batı Avrupa ülkelerinin fiyatlarıyla rekabet etmektedir. Ancak biraz daha arama yaparak bu ülkede daha uygun ve cebinize uygun fiyatlar sunan otel ve restoranlar bulabilirsiniz.

اقتصاد مجارستان

Macar el sanatları

* Porselen:
Porselen olarak adlandırılan Macar porseleni, yüzlerce yıllık el yapımıdır.
* Ajax kristali
* Renkli yumurtalar
* Geleneksel Macar renkli giysiler
* Geleneksel Macar bebekleri
*masa örtüsü

فرهنگ در مجارستان

Macaristan'da maaş

. Macaristan’da çalışan bir kişi, 634,240 Macar forinti ortalama aylık gelir bekleyebilir. . Macaristan’daki maaş 85.847 Macar forinti ile 2.808.511 Macar forinti arasında değişiyor.

حقوق در مجارستان
فهرست
fa فارسی
X