Japonya | Ülke Japonya Japon Kültürü

Japonya ile tanışın

واحد پول

para birimi

پیش شماره تلفن

Alan kodu

زبان رسمی

resmi dil

پایتخت

Başkent

Japonya Takımadaları Pasifik Okyanusu’nun kuzeybatısında yer alan Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Japonya, kuzeyde Rusya ile, batıda Japonya Denizi ile Çin, Kuzey ve Güney Kore ile sınırlanmıştır ve Japonya, dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biridir ve GSYİH’ya göre dünyanın üçüncü büyük ekonomisidir. G4, G8 ve APEC . Yaklaşık 120 milyonluk nüfusu ile Japonya, başkenti Tokyo ile dünyanın en kalabalık 11. ülkesidir. On üç milyonu aşan nüfusu ile Japonya, dünyanın en büyük ve en pahalı başkentlerinden biridir …

Japonya nüfusu

ژاپن Japonya’nın dünyanın geri kalanından daha büyük bir nüfusa sahip olduğu düşünülmektedir; Japonya en fazla yaşlı insana sahiptir ve kırsal ve kentsel alanlarda yaşlanan bir nüfusa sahiptir. 65 yaş ve üstü insanlar, 2050 yılına kadar üçte birine ulaşacağı tahmin edilen Japonya nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Japonya, 1947 ile 1949 arasında bir çocuk olarak gelişti, ardından uzun bir düşük doğurganlık dönemi ve yaşlanan bir nüfus yaşadı.ژاپن

Şu anda Birleşmiş Milletler tarafından 11 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan istatistiklere göre Japonya’nın nüfusu 126560137 olup, 2020’nin ortasında 126476461 kişiye ulaşacağı tahmin edilmektedir. Japonya, dünya nüfusunun% 1,62’sine sahip olup, dünyada 11. sırada yer almaktadır.ژاپن Japonya nüfusunun% 91,8’i şehirlidir ve ortalama yaş 48,4 yıldır. Japonya nüfusunun% 29’u dünyanın en büyük şehri olan başkentte (Tokyo) yaşıyor.

Japonya'da yemek

Japon yemeklerini düşündüğümüzde herkesin aklına hemen suşi geliyor. Tabii ki, suşi en ünlü Japon yemeklerinden biri olarak kabul edilebilir, ancak kesinlikle otantik ve geleneksel Japon mutfağı bir yemekle sınırlı değildir. . . Bu yazıda sizlere az bilinen ancak çok lezzetli ve popüler olan en lezzetli 9 Japon yemeğini tanıtmak istiyoruz. Japonya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız, seyahatiniz sırasında bu yiyecekleri denemenizi, orijinal ve lezzetli lezzetlerinin tadını çıkarmanızı öneririz.

سوکیاکی Sukiyaki, genellikle kışın servis edilen geleneksel Japon yemeklerinden biridir.د. Bu yemek sıcak yenir ve genellikle pişirilir ve masada servis edilir.

Shabo Shabo, sofrada pişirilen ve servis edilen en lezzetli Japon yemeklerinden bir diğeridir. Bu yemek et ve sebze karışımından et suyunda hazırlanan ve son olarak ponzo sosu ilave edilen bir çorba çeşididir.

Takoyaki, ahtapot parçalarından yapılır ve en lezzetli Japon yemeklerinden biridir.

. |Ekonomi | Okonomiyakim Bu yemek lezzetli ve lezzetli bir krep olup Japonya’da çok popülerdir.

. Japonya’da kari adında bir yemek olmasına şaşırabilirsiniz! Aslında, Hint sömürge yönetimi sırasında İngilizler tarafından Japonya’ya getirildi.

Yakisuba, kızarmış erişte olarak da adlandırılabilecek en lezzetli Japon yemeklerinden biridir.

Yakitori, genellikle tavuk kullanılan bir tür Japon kebabıdır.

Kakigori, yaz aylarında Japonya’da satılan bir tür Japon dondurmasıdır.

Ramen, Japonya’ya seyahat etmek için bir zorunluluktur ve bu ülkeye seyahat ederseniz ve Ramen’i denemiyorsanız, Japonya’ya hiç gitmemişsiniz gibi.

 

Japonya Hava Durumu

Japonya, kuzeyden güneye uzanan bir adalar topluluğudur; Bu nedenle, farklı bölgelerin iklimleri birbirinden çok farklıdır ve ayrıca yılda dört mevsimi vardır. Japon takımadaları, yaklaşık kuzey-güney ekseninde 3.000 km’ye kadar uzanır ve uzunlamasına büyüklüğünden dolayı büyük bir iklim çeşitliliğine sahiptir. Ülkenin tamamı ılıman olmasına rağmen, kuzeyde soğuk, uzun ve karlı kışlar yaşanırken, güneyde çok sıcak yazlar ve ılıman kışlar yaşanır. Japonya’da yağış ortalaması yılda 1.800 mm’dir. Japonya tamamen suyla çevrilidir: Okyanusun varlığı, balığı Japon halkının beslenme ve ekonomisinin önemli bir parçası haline getirdi (dünyadaki kişi başına en yüksek balık tüketimi). Bu nedenle Japonya, balıkçılık alanında dünyada ilk sırada yer almaktadır. Ancak Japon halkı için en önemli besin maddesi deniz ürünleri olduğu için ülke bu konuda da kıtlık ve sorunlarla karşı karşıyadır. Balıkçılık ve gıda maddeleri şu anda Japonya’nın ham petrolden sonra en büyük ikinci ithalatıdır. Japonya’nın volkanik dağları genellikle doğal kaplıcalara sahiptir. Ülke genellikle yaz ve sonbaharda büyük kasırgalar ve şiddetli tropikal fırtınalar görüyor. Okyanusa yakınlıkları nedeniyle, şiddetli su altı depremleri büyük dalgalara ve tsunami adı verilen yıkıcı gelgitlere neden olabilir.

Japonya'da ortalama maaşlar ve giderler

Japonya, 2010 yılında (Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den sonra) dünyanın üçüncü büyük ekonomisiydi ve bu bağlamda Asya’da ikinci sırada yer aldı. Ülkenin çok sınırlı doğal kaynakları vardır ve adalarının ve topraklarının çoğu dağlık ve volkaniktir; Ancak sanayi sektöründeki hükümet işbirliğinin yanı sıra ileri teknolojilere yapılan büyük yatırım ile Japonya, dünya endüstrisi ve teknolojisindeki en büyük öncülerden biri olarak kabul edilmektedir. Japonya’nın ekonomik gelirlerinin büyük bir kısmını ihracat oluşturuyor; ABD% 22,7, Çin% 13,1 ve Güney Kore% 7,8. Japonya’nın başlıca ihracatı arasında ulaşım ekipmanları, otomobiller, elektronik, elektrikli makineler ve kimya endüstrisi bulunmaktadır. Sanayi sektöründe Japonya, otomobil, elektronik ekipman, makine aletleri, çelik ve demir dışı metaller, gemi yapımı, kimya ve tekstil endüstrilerinin yanı sıra işlenmiş gıda endüstrilerinin üretimi alanında en gelişmiş ülkelerden biri olarak kabul edilmektedir. Ülke, Toyota, Mitsubishi, Honda, Sony, Nissan, Nintendo ve Canon gibi saygın markalara sahip çok sayıda uluslararası şirkete sahiptir.

Uluslararası Para Fonu’na göre 2006 Nisan ayı ortalarında Japonya, Batı ile aynı seviyede ve en tepede, 2006 için tahmin edilen ekonomik büyüme% 8,2 olarak tahmin ediliyor.

Bu sonuçlar, Çin gibi (% 5,9 büyüyen) gelişmekte olan ülkelere ihracat, eşi görülmemiş hükümet mevzuatı, yüksek düzeyde araştırma ve geliştirme, eğitime yatırım ve hissedar değerinde göreceli bir ayarlamadır.

Japonya, 1960’larda ve 1980’lerde yüksek ekonomik büyüme yaşadı. Japonya 1960’larda ortalama% 10, 1970’lerde ortalama% 5 ve 1980’lerde ortalama% 4 büyümüştür. Japonya’nın ekonomik büyümesi son yirmi yılda keskin bir şekilde yavaşlayarak 1990’larda ortalama% 1,5’e geriledi. Japon hükümetinin son yirmi yılda ekonomik büyümeyi artırma çabaları büyük ölçüde başarısız oldu ve Japonya’nın ekonomik büyümesi düşük kaldı.

Japonya halkı

ژاپنی Japon halkı, Japonya’ya özgü bir etnik gruptur. Japonlar, ülke nüfusunun% 98,5’ini oluşturmaktadır. Dünyada yaklaşık 130 milyon Japon yaşıyor ve bunların 127 milyonu bu ülkede yaşıyor.

Japonya'da turizm

ژاپن Japonya, 2018’de 31,19 milyon yabancı turist çekti. Japonya, Himeji Kalesi, Kyoto Tarihi ve Arkeolojik Alanı ve Nara Antik Kenti dahil 21 Dünya Mirası Alanına sahiptir. Popüler yabancı cazibe merkezleri arasında Tokyo ve Hiroşima, Fuji Dağı ve otel ile kaplıcaların kullanımı sayılabilir.

 

Turizm ve Seyahat Yarışması Raporu 2017, Japonya’yı Asya’da en yüksek olan 141 ülke arasında dördüncü sırada yer aldı. Japonya sağlık, güvenlik, güvenlik, kültürel kaynaklar ve iş seyahati gibi hemen hemen tüm ana alanlarda nispeten yüksek puanlar alıyor.

Japonya'nın en ünlü turistik yerleri

Neyse ki ülke turizm açısından da gelişiyordu. Çeşitli tapınaklar, geleneksel festivaller ve büyük pazarlar bu ülkenin cazibe merkezlerinden sadece birkaçıdır.

Japonya Ancak, bu ülkede örnekleri birkaç yerde görülebilecek pek çok doğal cazibe merkezi bulunmaktadır.

آنسن

Kaplıcalar veya ansen, Japonya’nın her yerine dağılmış ulusal hazinelerdir. Bu kaplıcalar Japon halkı arasında yüksek bir statüye sahiptir ve kültürlerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Asahi Dağı

2,290 metre yüksekliğindeki Asahi Dağı, Hokkaido adasının en yüksek dağıdır. Bununla birlikte, tırmanması kolaydır ve yazlık destinasyon olarak dağcılar arasında oldukça popülerdir.

Shiraito Şelaleleri

Japonya’nın en güzel şelalelerinden biri olarak bilinir. Bu büyülü şelale, ünlü Fuji Dağı ve beş Fuji Gölü yakınında yer almaktadır. Şelale, Fujisan tapınaklarından biri olarak saygı gördü ve Fujisan Kültürel Cazibe Merkezleri’nin bir parçası olarak 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedildi.

Kerama Adaları

Karama, harika bir tatil cenneti olan Okinawa yakınlarındaki 22 adadan oluşan bir koleksiyondur. Bu 22 adadan sadece 4’ünde yerleşim vardır, bu nedenle el değmemiş doğada macera gezileri ve geziler için bolca alan vardır.

Yoshino Dağı (Yoshino Dağı)

Bir zamanlar hac yeri olan Yoshino Dağı, UNESCO Dünya Mirası listelerinden biridir. Dağ, ilkbahar ve sonbaharda her yerde renk uyumu dalgaları oluşturan yoğun ormanlarla kaplıdır.

Fuji Beş Gölleri

Bu grup gölleri ünlü Fuji Dağı’nın eteklerinde bulunabilir. İlginç olan, büyük bir volkanın patlamasıyla oluşan bu göllerin nasıl oluştuğu. İlkbaharda tüm bu alanda Shibazakura adı verilen pembe yosunların büyümesi ile birlikte kaçırılmaması gereken çok güzel bir manzara ortaya çıkıyor.

Nachi Şelaleleri

Nachi Şelalelerinin en yüksek şelalesi 133 metre yüksekliğindedir, bu nedenle Japonya’daki en yüksek şelale.

Aso Dağı

Kyushu adasında bulunan dünyanın en büyük aktif yanardağlarından biridir ve Japonya’daki en büyük aktif yanardağdır. Kyushu adasında bulunan dünyanın en büyük aktif yanardağlarından biridir ve Japonya’daki en büyük aktif yanardağdır.

Yari Dağı

Yari Dağı, Kita’nın 3180 metre kuzeyinde yer almaktadır. Yari Dağı, Japonya’daki en ünlü ve güzel doğal cazibe merkezlerinden biridir.

Fuji Dağı

Simetrik konili bir yanardağ olan Fiji Dağı, Japon kültürünün sembolü ve sembolüdür. 3776 metre yüksekliğiyle bu dağ, tarihi, kültürel ve dini önemi nedeniyle birkaç yüzyıldır hacıların ilgisini çeken ülkenin en yüksek dağıdır.

Japon Kültürü

Japon kültürü, Jomon döneminden modern zamanlara kadar tarih boyunca gelişti ve Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın diğer bölgelerinden gelen kültürlerden etkilenmiştir. Çin her zaman güçlü bir bölgesel merkez olduğu için, Çin kültürü Japon kültürünü büyük ölçüde etkiledi ve Çin kültürünün geleneksel Japon kültürü üzerindeki etkileri hala belirgindir.

Japonya'da Sanat

Japon Sanatı

Japonyada: Mimarlık, resim, dokuma, çömlekçilik, müzik, sinema, manga, kaligrafi, metal işçiliği, gravür, origami, bahçe işleri ve aşçılık gibi birçok disiplini kapsar.

Japon para birimi

Yen

Sembol: ¥ Japonya’nın para birimidir. Ocak 2016’da her bir ABD doları yaklaşık 120 Japon yeni değerindeydi.ژاپن . Yen, ABD doları ve avrodan sonra dünya piyasalarında en çok işlem gören üçüncü para birimidir.

فهرست
fa فارسی
X