ژاپن | کشور ژاپن| فرهنگ مردم ژاپن| موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

معرفی کشور ژاپن

واحد پول

واحد پول

پیش شماره تلفن

پیش شماره تلفن

زبان رسمی

زبان رسمی

پایتخت

پایتخت

مجمع الجزایر ژاپن کشوری جزیره ای در آسیای شرقی واقع در شمال غربی اقیانوس آرام است. ژاپن از شمال با روسیه ،از غرب از دریای ژاپن با چین ،کره ی شمالی و جنوبی مرز آبی دارد ، ژاپن یکی از قدرت های اصلی اقتصادی جهان و سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص  داخلی است.کشور ژاپن عضو سازمان ملل متحد ، جی 4 ،جی 8 و  APEC است . ژاپن با جمعیتی در حدود صد و بیست میلیون نفر ،یازدهمین کشور پر جمعیت جهان است ،توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر سیزده میلیون نفر جمعیت از بزرگترین و گرانترین پایتخت های جهان است…

blank

جمعیت کشور ژاپن

تصور می شود جمعیت پیر کشور ژاپن نسبت به سایر کشورها بیشتر باشد، بر اساس بررسیهای انجام شده ژاپن بیشترین تعداد سالمندان را در اختیار دارد و جامعه فوق پیری را در مناطق روستایی و شهری تجربه می کند. افراد با سن 65 سال به بالا حدودا یک چهارم جمعیت ژاپن را تشکیل می دهند که تخمین زده می شود در سال 2050 میلادی به یک سوم برسد. کشور ژاپن بین سال های 1947 تا 1949 رونق کودک پس از جنگ را داشت و پس از آن این کشور در دوره طولانی باروری کم و در نتیجه پیری جمعیت قرار گرفت.

در حال حاضر بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان ملل در 11 آوریل سال 2020 میلادی جمعیت ژاپن 126560137 نفر است که تخمین زده می شود این جمعیت در اواسط سال 2020 میلادی به 126476461 نفر برسد. جمعیت ژاپن معادل 1.62% از جمعیت کل جهان است که بر اساس رتبه بندی در جایگاه یازدهم قرار می گیرد. 91.8% از جمعیت ژاپن جمعیت شهری هستند و میانگین سن در این کشور 48.4 سال اعلام شده است. 29% از جمعیت ژاپن در پایتخت این کشور (توکیو) که بزرگترین شهر در دنیا محسوب می شود اقامت دارند.

blank

غذا در ژاپن

وقتی به غذای ژاپنی فکر می کنیم همه بلافاصله سوشی به ذهنشان می آید. البته سوشی را می توان یکی از مشهورترین غذاهای ژاپنی دانست اما مسلما آشپزی اصیل و سنتی ژاپن به یک غذا محدود نمی شود. در این مطلب می خواهیم ۹ مورد از خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی را به شما معرفی کنیم که کمتر شناخته شده هستند اما بسیار خوشمزه و پرطرفدار هستند. اگر قصد سفر به ژاپن را دارید پیشنهاد می کنیم این غذاها را حتما در طول سفر امتحان کنید و از طعم اصیل و لذیذ آن ها لذت ببرید.

سوکیاکی یکی از غذاهای سنتی ژاپن است که معمولا در فصل زمستان سرو می شود. این غذا به صورت گرم خورده می شود و غالبا همان روی میز پخته و سرو می شود

شابو شابو هم یکی دیگر از خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی است که روی میز پخته و سرو می شود. این غذا نوعی سوپ است که از ترکیب گوشت و سبزیجات در آب گوشت تهیه می شود و در آخر سس پونزو به آن اضافه می شود.

تاکویاکی از تکه های هشت پا تهیه می شود و یکی از خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی است.

اوکونومیاکی | Okonomiyakimاین غذا یک نوع پنکیک خوشمزه و طعم دار است و در ژاپن بسیار محبوب است.

شاید تعجب کنید که غذایی به اسم کاری در ژاپن هم وجود دارد! در واقع، این غذا توسط انگلیسی ها و در دوران استعمار هند به ژاپن آورده شده است.

یاکیسوبا یکی دیگر از خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی است که می توان آن را نودل سرخ شده هم نامید.

یاکیتوری یک نوع کباب ژاپنی است که معمولا از گوشت مرغ استفاده می شود

کاکیگوری نوعی بستنی یخی ژاپنی است که در طول تابستان در سرتاسر ژاپن فروخته می شود.

رامن یکی از بایدها در سفر به ژاپن است و اگر به این کشور سفر کنید و رامن را امتحان نکنید انگار اصلا به ژاپن نرفته اید.

 

blank

آب و هوای ژاپن

ژاپن مجموعه جزایری است که با طول زیاد از شمال به جنوب کشیده شده‌است؛ به همین خاطر آب و هوای مناطق گوناگون آن به شدت با یکدیگر مغایرت دارند و نیز دارای چهار فصل در سال است.  مجمع الجزایر ژاپن بر روی محور تقریبی شمال ـ جنوب تا ۳۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته‌است و به دلیل گستردگی طولی بسیار زیاد از تنوع آب و هوایی بسیار زیادی نیز برخوردار است. با وجود اینکه تمامی کشور معتدل است، شمال آن زمستانهای سرد و طولانی و پربرف دارد، در حالی که جنوب آن تابستانهای بسیار گرم و زمستان‌های معتدلی دارد. میزان بارندگی در ژاپن به‌طور متوسط سالیانه ۱۸۰۰ میلی‌متر می‌باشد. ژاپن کاملاً در آب محصور شده‌است: وجود اقیانوس سبب شده‌است که در رژیم غذایی و اقتصاد مردم ژاپن ماهی نقش مهمی داشته باشد (بیشترین سرانه مصرف ماهی در جهان . از این رو ژاپن دارای مقام اول دنیا در زمینه شیلات است. با این حال به دلیل اینکه محصولات دریایی مهم‌ترین ماده غذایی مردم ژاپن را تشکیل می‌دهد، از این لحاظ نیز کشور با کمبود و مشکل روبرو است. به‌طوری‌که اکنون شیلات و مواد غذایی بعد از نفت خام دومین اقلام وارداتی ژاپن را تشکیل می‌دهند. رشته کوه‌های آتشفشانی ژاپن اغلب دارای چشمه‌های آب گرم طبیعی هستند. این کشور در تابستان و پاییز اغلب شاهد گردبادهای عظیم و توفانهای شدید گرمسیری است. به دلیل مجاورت با اقیانوس زلزله‌های شدید زیرآبی می‌توانند در آنجا امواج عظیم و جذر و مدی ویرانگر به نام سونامی ایجاد کنند.

blank

متوسط حقوق و هزینه ها در ژاپن

کشور ژاپن در سال ۲۰۱۰ سومین قدرت اقتصادی دنیا (پس از آمریکا و چین) بوده و در آسیا نیز رتبه دوم را از این لحاظ داراست. این کشور دارای منابع طبیعی خیلی محدودی است و اکثر جزایر و خاک آن کوهستانی و آتشفشانی است؛ ولی با همکاری‌های دولت در بخش صنعت و نیز سرمایه‌گذاری گسترده در فناوری‌های پیشرفته، ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی دنیا شناخته شده‌است. صادرات بخش عمده‌ای از درآمدهای اقتصادی ژاپن را تشکیل می‌دهد و آمریکا با ۲۲٫۷٪، چین با ۱۳٫۱٪ و کره جنوبی با ۷٫۸٪ عمده‌ترین شرکای تجاری این کشور هستند. محصولات صادراتی عمده ژاپن شامل تجهیزات حمل و نقل، اتومبیل، صنایع الکترونیک، ماشین آلات الکتریکی و صنایع شیمیایی هستند. در بخش صنایع ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در زمینه تولید اتومبیل، تجهیزات الکترونیکی، ماشین ابزار، فولاد و فلزات غیر آهنی، کشتی سازی، صنایع شیمیایی و نساجی و نیز صنایع غذایی فرآوری شده به‌شمار می‌آید. این کشور دارای تعداد زیادی شرکت بین‌المللی با نام‌های تجاری معتبری همچون تویوتا، میتسوبیشی، هوندا، سونی، نیسان، نینتندو و کانن است.

بنا به گزارش صندوق بین‌المللی پول در اواسط آوریل ۲۰۰۶، ژاپن با رشد اقتصادی ۲/۸ درصد پیش‌بینی شده برای سال ۲۰۰۶، هم ردیف کشورهای غربی و در مقام بالا قرار دارد.

چنین نتیجه‌ای حاصل صادرات به کشورهای در حال توسعه مانند چین (که رشدش به ۹/۵٪ رسیده)، طرح دولتی و بی‌سابقه قانونمندسازی، سطح بالای تحقیق و توسعه، سرمایه‌گذاری بر روی آموزش و همچنین تعدیل نسبی ارزش دادن به سهام داران است.

ژاپن رشد اقتصادی بالایی را در دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ تجربه کرده‌است. رشد ژاپن در دهه ۱۹۶۰ به‌طور میانگین ۱۰٪، در دهه ۱۹۷۰ به‌طور متوسط ۵٪، و در دهه ۱۹۸۰ به‌طور میانگین ۴٪ رشد داشت. رشد اقتصادی ژاپن در دو دهه اخیر به شدت کاهش یافته‌است به‌طوری‌که در دهه ۱۹۹۰ به‌طور میانگین ۱٫۵٪ بوده‌است. تلاش‌های دولت ژاپن برای ایجاد رشد اقتصادی در این دو دهه عمدتاً با شکست مواجه شده و رشد اقتصادی ژاپن همچنان پایین است.

blank

مردم ژاپن

مردمان ژاپنی قومی هستند که بومیان کشور ژاپن می‌باشند. ژاپنی‌ها ۹۸٫۵ درصد جمعیت کشورشان را تشکیل می‌دهند. در تمام دنیا حدود ۱۳۰ میلیون ژاپنی زندگی می‌کنند که از این تعداد حدود ۱۲۷ میلیون نفر در این کشور هستند.

blank

گردشگری در ژاپن

ژاپن ۳۱٫۱۹ میلیون گردشگر بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ را به خود جلب کرد. ژاپن دارای ۲۱ سایت میراث جهانی، از جمله قلعه هیمه‌جی، آثار تاریخی و باستانی کیوتو و بناهای تاریخی شهر باستانی نارا است. جاذبه‌های خارجی معروف عبارتند از توکیو و هیروشیما، کوه فوجی و استفاده از هتل و چشمه آب گرم می‌باشد.

 

گزارش رقابت و مسافرت جهانگردی و گردشگریسال ۲۰۱۷ ، ژاپن را از بین ۱۴۱ کشور جهان در رتبه چهارم قرار داد که بالاترین رتبه در آسیا بود. ژاپن تقریباً در تمام جنبه‌های برجسته مانند بهداشت، سلامت، ایمنی و امنیت و منابع فرهنگی و سفرهای تجاری نمرات نسبتاً بالایی کسب کرد

blank
blank

معروفترین نقاط گردشگری ژاپن

خوشبختانه این کشور از نظر گردشگری هم در مسیر پیشرفت بود. معابد گوناگون، جشنوراه‌های سنتی و بازارهای بزرگ تنها بخشی از جاذبه‌های این کشور هستند.

ژاپن با این وجود جاذبه‌های طبیعی فراوانی در این کشور پیدا می‌شود که نمونه‌ی آن را در کمتر جایی می‌توان مشاهده کرد.

آنسن

چشمه‌ها‌ی آب گرم یا آنسن گنجینه‌ها‌ی ملی هستند که در سرتاسر ژاپن پراکنده شده‌اند. این چشمه‌های آب گرم در میان مردم ژاپن از جایگاه والایی برخوردارند و به بخشی تفکیک ناپذیر از فرهنگ آن‌ها تبدیل شده‌اند.

کوه آساهی

کوه آساهی با ۲,۲۹۰ متر ارتفاع، بلندترین کوهستان جزیره‌ی هوکایدو است. با این وجود بالا رفتن از آن ساده است و در میان کوهنوردان، به عنوان مقصدی تابستانی از محبوبیت زیادی برخوردار است

آبشار شیرایتو (Shiraito Falls)

به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای ژاپن شناخته می‌شود. این آبشار سحرانگیز در نزدیکی کوه مشهور فوجی و پنج دریاچه‌ی فوجی قرار دارد. این آبشار به عنوان یکی از مقدسات فرقه‌ی فوجی از احترام برخوردار بود و در سال۲۰۱۳ به عنوان بخشی از جاذبه‌های فرهنگی فوجی‌سان (Fujisan) به لیست میراث جهانی یونسکو

جزایر کراما (Kerama Islands)

کراما مجموعه‌ای از ۲۲ جزیره در نزدیکی اکیناوا است که بهشتی شگفت انگیز برای تعطیلات به شمار می‌رود. از این ۲۲ جزیره تنها ۴ جزیره به صورت مسکونی در آمده است، بنابراین فضای زیادی برای سفرهای ماجراجویی و گشت و گذار در طبیعت دست نخورده وجود دارد.

کوه یوشینو (Mt. Yoshino)

کوه یوشینو که زمانی یک مکان زیارتی بود، یکی از جاذبه‌های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود. این کوه پوشیده از جنگل‌های انبوه است که در بهار و پاییز هارمونی رنگ در جای جای آن موج می‌زند.

پنج دریاچه فوجی (Fuji Five Lakes)

این دریاچه‌های گروهی را می‌توانید در پای کوه مشهور فوجی بیابید. نکته‌ی جالب نحوه‌ی تشکیل این دریاچه‌ها است که بر اثر فوران آتشفشان بزرگ به وجود آمده‌اند. در بهار با رویش خزه‌های صورتی رنگی به نام شیبازاکورا در تمام این ناحیه چشم انداز بسیار زیبایی پدید می‌آید که نباید از دست داد.

آبشار ناچی (Nachi Falls)

ارتفاع بلندترینریزشگاه آبشار ناچی به ۱۳۳ متر می‌رسد، از این رو مرتفع‌ترین آبشار کشور ژاپن به شمار می‌رود.

کوه آسو (Mount Aso)

یکی از بزرگ‌ترین آتشفشان‌ها‌ی فعال جهان و بزرگ‌ترین آتشفشان فعال ژاپن است که در جزیره‌ی کیوشو قرار دارد. کوه آسو با ارتفاع ۱۵۹۲ متر در پارک ملی آسو کوجو (Aso Kujū National Park) واقع شده است.

کوه یاری (Mount Yari)

کوه یاری ۳۱۸۰  متری یاری در رشته کوه‌های شمالی کیتا قرار دارد. کوه یاری یکی از مشهورترین و همچنین زیباترین جاذبه‌های طبیعی ژاپن به شمار می‌رود.

کوه فوجی (Mount Fuji)

کوه فیجی که آتش‌فشانی با مخروط متقارن است، سمبل و نماد فرهنگ کشور ژاپن به شمار می‌رود. این کوه با ۳۷۷۶ متر ارتفاع، بلندترین کوه این کشور محسوب می‌شود که به خاطر بار معنایی تاریخی، فرهنگی و مذهبی‌اش، به مدت چند قرن است که زائران را به‌سوی خود جذب می‌‌کند.

blank

فرهنگ مردم ژاپن

فرهنگ ژاپن در طول تاریخ، از دوره جومون تا دوران معاصر تحول زیادی داشته از فرهنگ‌های سایر نقاط آسیا، اروپا و آمریکای شمالی تأثیر پذیرفته‌است. از آنجایی که چین همواره یک مرکز قدرتمند منطقه‌ای بوده‌است، فرهنگ چین تأثیر زیادی بر فرهنگ ژاپن گذاشته و آثار فرهنگ چینی بر فرهنگ سنتی ژاپن همچنان مشهود است.

blank

هنر در ژاپن

هنر ژاپنی

به ژاپنی: 日本美術史 دربرگیرنده بسیاری از رشته‌ها، از جمله معماری، نقاشی، بافندگی، سُفال‌گری، موسیقی، سینما، مانگا، خوشنویسی، فلزکاری، چاپ‌های چوبی، اُریگامی، باغ‌سازی و آشپزی می‌باشد.

blank
blank

پول رایج ژاپن

ین ژاپن

 نماد: ¥ یکای پول ژاپن است. در ژانویهٔ ۲۰۱۶ هر دلار آمریکا حدود ۱۲۰ ین ژاپن ارزش داشت. ین پس از دلار آمریکا و یورو، سومین یکای پول پرمعامله در بازارهای جهان است.

blank
فهرست