İtalya | İtalya İtalya'da yaşama maliyeti

İtalya ile tanışın

واحد پول

para birimi

پیش شماره تلفن

Alan kodu

زبان رسمی

resmi dil

پایتخت

Başkent

İtalya, güney-orta Avrupa’da, Akdeniz’in ortasına kadar bot şeklindeki bir yarımada gibi uzanan bir ülkedir. Doğudan Adriyatik Denizi’ne, batıdan Tiren Denizi’ne; Güneyde İyonya Denizi ve kuzeyde Fransa, Avusturya, Slovenya ve İsviçre ile sınır komşusudur.
Harita üzerinde İtalya’yı bulursanız, yüksek topuklu botlara güçlü bir benzerlik gösteren bir yarımadaya daha çok benziyor. Bu yüzden genellikle olarak anılır. Dolayısıyla, ülkenin güneydoğusundaki Poglia bölgesi ayakkabının topuğu, İtalya’nın güneybatısındaki Calabria bölgesi ise Putin’in ucu.
İtalya topraklarının birkaç bin yıllık bir geçmişi olmasına rağmen, ancak 1861’den itibaren birleşik bir ülke haline geldi.

کشور ایتالیا

İtalyan hava durumu

İtalya, Akdeniz iklimi ile dünyaca ünlüdür. İç kısımlarda ve kıyılardan ne kadar uzaklaşırsanız, hava o kadar soğuk ve ıslaktır. Ancak yaz aylarında genellikle daha sıcaktır. Güney İtalya daha sıcak ve kuru bir iklime sahiptir. Ancak kuzeyi alp iklimine sahiptir ve kışın çok fazla kar görebilirsiniz.

کشور ایتالیا

İtalya'nın coğrafi konumu

بد نیست بدانید کشور کوچک واتیکان و سان مارینو، در داخل ایتالیا قرار گرفته اند. ایتالیا، به 20 منطقه ی مختلف تقسیم شده است.Küçük bir ülke olan Vatikan ve San Marino’nun İtalya’da olduğunu bilmek fena değil. İtalya 20 farklı bölgeye ayrılmıştır. Akdeniz’deki Sicilya ve Sardunya adaları gibi alanlar. Bunların her biri ayrı bir alandır. Her bölgenin kendine özgü kültürü, gelenekleri ve yemekleri vardır. Bu nedenle bu toprakların kuzey ve güney bölgeleri arasında pek çok farklılık bulabilirsiniz. İtalya’nın merkez bölgesi Toskana, bu ülkenin en ünlü ve en çok ziyaret edilen turistik bölgelerinden biridir.

İtalya’nın nehirlerinden bazıları bir dizi turistik cazibe merkezi ile akar. Örneğin, Alplerdeki Po Nehri kuzeyde başlar ve Torino’nun doğusundan doğu kıyısına ve Adriyatik Denizi’ne çok verimli Po Vadisi’nden geçerek akar. Nehrin dibinde Po Deltası, ziyaretçiler için zarafetten yoksun olmayan çok muhteşem ve ilginç bir yer.
Arno Nehri, Apenin Dağlarının kuzey-orta kısmından akar ve Pisa ve Floransa şehirlerine (ünlü Ponte Vecchio boyunca uzandığı yer) akar. Nehir sonunda batı kıyısından Tiren Denizi’ne akar.

İtalya Nüfusu

İtalya’nın nüfusunun 60 milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Bu ülkede doğum oranı çok yüksek olmasa da göçmenlerin buraya gelmesi nedeniyle artan nüfus bu topraklarda görülmektedir. Ülke genelinde İtalyanca konuşulurken, bu topraklarda yaşayan yerel lehçelerin birçoğunu hala görebilir ve duyabilirsiniz.
Roma, yaklaşık 3 milyonluk nüfusu ile İtalya’nın en büyük şehridir. Ayrıca İtalya’nın başkenti Roma, İtalya’nın ve dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinin başında geliyor.

جمعیت ایتالیا

İtalya'da yaşama maliyeti

İtalya’da çalışan her kişi ayda ortalama 3.678 euro kazanıyor. Bu ortalama aylık gelir, barınma ve ulaşım gibi giderleri içerir. Elbette, ücretlerin işin türüne göre değiştiği söylenmelidir. Bu ülkede asgari ücret ayda yaklaşık 500 avro ve bir kişi için en yüksek maaş ayda yaklaşık 16 bin avro. 2019 istatistikleri, İtalya nüfusunun yarısının ayda 3,715 Euro’nun biraz altında kazandığını gösteriyor. Diğer yarısı ise her ay bu miktardan daha fazla kazanıyor. Örneğin, bir teknik teknisyen ayda yaklaşık 4037 € kazanabilir; Bir doktor veya hemşire ayda yaklaşık 5.120 € kazanıyor.
İtalya’da yaşamanın maliyeti öyledir ki, örneğin bir kilogram yerel peynir için yaklaşık 12 avro ve bir kilogram beyaz pirinç veya domates için iki avro ödemeniz gerekir. Şehir merkezinde tek yatak odalı bir daire kiralamanın maliyeti aylık yaklaşık 602 avro iken, şehir dışındaki aynı daire aylık 453 avroya kiralanmaktadır.

İtalya'da dil ve kültür

İtalyanca, ülkenin ulusal ve resmi dilidir ve İtalyan nüfusunun yaklaşık% 93’ü yerli olarak konuşmaktadır. İtalyan nüfusunun% 50’si ana dili olarak yerel bir lehçeyi konuşuyor. Bu ülkedeki birçok lehçe anlaşılmaz. Bu nedenle, dilbilimciler tarafından ayrı diller olarak kabul edilirler ve resmi olarak tanınmazlar. Örneğin Friuli, İtalya’nın toplam nüfusunun yalnızca% 1’ini oluşturan kuzeydoğu İtalya’daki 600.000 konuşan nüfusu ile tanınan bu lehçelerden biridir. دیگر اقلیت های زبانی شمالی ایتالیا شامل لادین، ​​اسلوونی و آلمانی هستند .Kuzey İtalya’daki diğer dil azınlıkları arasında Ladin, Slovence ve Almanca bulunmaktadır.

زبان ایتالیایی ها

İtalya'daki aile değerleri

Ailenin İtalya’daki konumu, sosyal yapının merkezi olarak bilinir ve üyeleri için istikrar sağlayıcı bir etki sağlar. Kuzey İtalya’da genellikle sadece çekirdek aileyi görürüz, güneyde ise oldukça farklıdır; Bu şekilde, geniş aileler genellikle aynı evde birlikte yaşarlar. Ek olarak, İtalya’da aileler birbirlerine sadece duygusal olarak değil, aynı zamanda maddi ve ekonomik olarak da destek ve yardım ederler.
İtalya’daki görünümü korumak insanlar için çok önemli ve önemlidir. Nasıl giyiniyorsunuz sosyal durumunuzu, aile geçmişinizi ve eğitim seviyenizi yansıtabilir. Aslında, başkaları üzerinde bıraktığınız ilk izlenim son olabilir. Aslında, İtalyanlar için bir başkasının “iyi etkisi veya algısı” kavramı çok önemlidir. İtalyanlar, ilk ziyaretinizin ilk saniyelerinde yaşınızı ve sosyal durumunuzu bilinçaltında değerlendirir.
İtalyanlar için giyim, giyim türü, malzemesi ve modeli büyük önem taşımaktadır. Öyle ki, insanlar hemen görünüşlerine göre yargılanıyorlar.

خانواده در ایتالیا

İtalya'da Din

İtalyanların ana ve resmi dini Roma Katolikidir. Bu ülkede dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla Katolik kilisesi var. Yıllar içinde kiliseye katılım önemli ölçüde azalmış olsa da, Katolik Kilisesi hala her şey üzerinde inkar edilemez bir etkiye sahiptir. Yani bu ülkede herhangi bir ofis binasına girerseniz, lobisine bir haç veya dini bir heykel yerleştirdiklerini göreceksiniz. İtalyan takviminde yılın her günü koruyucu bir aziz vardır. Bu ülkedeki her çocuğa bir azizin adı verilir ve bu azize adanan gün aslında o çocuk için bir doğum günü ve kutlamadır. İtalya’da her iş veya mesleğin özel bir destek azizine sahip olduğunu bilmek ilginçtir.

دین ایتالیایی ها

İtalyan mutfağı

İtalyan yemeklerine gelince, bu ülkede yemek yemeyle ilgili en zor şeylerden birinin onu seçmek olduğunu bilmek daha iyidir. Çünkü hepsini deneyemezsin. Tüm farklı yiyecekler, soslar, tatlar ve tatlar arasından birini seçmek çok zordur. İtalyan yemeği, dünyadaki diğer kültürleri etkileyen kendi kültürüne sahiptir. İtalyan içecekleri, peynir ve makarna, İtalyan yemeğinin ayrılmaz bir parçasıdır.
Ülkenin kuzeyinde bir öğünde balık, patates, pirinç ve çeşitli soslar sipariş edeceksiniz.

غذای ایتالیا

İtalya'da gelenek, görenekler ve etik

İtalya’ya merhaba deyin, hevesli olmakla birlikte çok resmidir. Yabancılarla ilişkilerinde, bu ülkenin insanları genellikle doğrudan göz teması kurar ve birbirlerine gülümser.
İtalyanlar, çeşitli sosyal durumlarda iletişim kartlarını kullanırlar. Bu kartlar, geleneksel kartvizitlerden çok daha fazla kullanılır ve ad, adres, unvan veya akademik onur ve son olarak telefon numarası gibi şeyleri içerir. Bu ülkede kalıcı veya hatta geçici olarak yaşayacaksanız, bu kartları hazırlamayı düşünmek ve kartvizitinizi ilk ziyaretinizde kimseye teslim etmemek daha iyidir, Allah korusun !!
Krizantemleri asla kimseye hediye olarak kullanmayın. Çünkü bu çiçek İtalyan cenazelerinde kullanılıyor! Kırmızı çiçekleri kullanmayın çünkü onlar için bir gizliliğin sembolüdür !! Hediye olarak sarı çiçekler vermemeye dikkat edin, çünkü bu ülkenin sakinlerinin gözünde kıskançlığın sembolüdür !! Onlara hediye olarak bir şarap veya içecek vermek istiyorsanız, çok dikkatli olun ve en iyi markayı ve en iyi malzemeyi seçin, çünkü onlar için malzemenin kalitesi miktardan çok daha önemlidir. Hediyenizi siyah kağıda sarın veya sarın ve alın. İşin ağlıyor. Siyah, İtalya’da yasın sembolüdür! Son olarak, şunu bilin ve sonra gidin: aldığınız her hediye gözünüzün önünde açılacak ve … !!!
Sonunda akşam yemeğine bir İtalyan evine davet edilmeyi başarırsanız, unutmayın:
Ev sahibi parti elbisesinin gayri resmi olduğunu belirtirse, bayanlar şık kıyafetler giymeli ve beyler bir ceket ve kravat giymelidir! Çok fazla kronoloji zorunlu değildir; Rahatlayın, akşam yemeğine 15 dakikaya kadar ve parti için 30 dakikaya kadar geç kalıyorsunuz! Ancak, yemeğe davet edildiyseniz, hediye olarak bir şişe içecek veya bir paket şık çikolata getirmeyi unutmayın. Akşam yemeğine davet edildiyseniz ve tüm dersi harcamak ve bir çiçek göndermek istiyorsanız, çiçeği aynı gün gönderin, daha sonra değil !!
İtalyanlar ise tanıdıkları ve güvendikleri insanlarla çalışmayı severler.

اداب و رسوم
فهرست
fa فارسی
X