ایتالیا | کشور ایتالیا | هزینه زندگی در ایتالیا | موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

معرفی کشور ایتالیا

واحد پول

واحد پول

پیش شماره تلفن

پیش شماره تلفن

زبان رسمی

زبان رسمی

پایتخت

پایتخت

ایتالیا کشوری است در جنوب مرکزی اروپا که به صورت شبه جزیره ای چکمه ای شکل تا وسط دریای مدیترانه کشیده شده است. این کشور مدیترانه ای از شرق به دریای آدریاتیک؛از غرب به دریای تیرنه؛ از جنوب به دریای یونی و بالاخره از شمال با کشورهای فرانسه،اتریش،اسلونی و سویس هم مرز است.
سرزمین ایتالیا را اگر در نقشه پیدا کنید، بیشتر به شبه جزیره ای کشیده می ماند که شباهت زیادی با چکمه ای پاشنه بلند دارد. به طوری که اغلب به همین عنوان از آن یاد می شود. به این ترتیب باید گفت منطقه ی پوگلیا در جنوب شرقی این کشور پاشنه ی کفش، و منطقه ی  کالابریا در جنوب غربی ایتالیا نوک پوتین را تشکیل می دهد.
با اینکه سرزمین ایتالیا از قدمت و تاریخی چند هزار ساله برخوردار است، اما تنها از سال 1861 میلادی به کشوری متحد تبدیل شد.

کشور ایتالیا

آب و هوای ایتالیا

کشور ایتالیا بخاطر بهره مندی از آب و هوای مدیترانه ای در سواحلش شهرت جهانی پیدا کرده است. داخل کشور و هرچه از سواحلش دورتر بشوید، هوا خنک تر و مرطوب تر می شود. اما معمولاً در طول تابستان گرمتر است. ایتالیای جنوبی آب و هوای گرمتر و خشکتری دارد. این  در حالی است که شمال آن، آب و هوایی آلپی دارد و در زمستان می توانید  برف زیادی به چشم خود ببینید.

کشور ایتالیا

موقعیت جغرافیایی ایتالیا

بد نیست بدانید کشور کوچک واتیکان و سان مارینو، در داخل ایتالیا قرار گرفته اند. ایتالیا، به 20 منطقه ی مختلف تقسیم شده است. مناطقی چون جزایر سیسیل و ساردینیا در دریای مدیترانه. هر کدام اینها یک منطقه جداگانه محسوب می شوند. هر منطقه هم فرهنگ، آداب و رسوم و غذاهای منحصر به فرد خود را دارد. بنابراین تفاوت های زیادی  را می توانید بین مناطق شمال و جنوب این سرزمین  پیدا کنید. منطقه ی مرکزی ایتالیا، توسکانی، مشهورترین و پر بازدید کننده ترین مناطق گردشگری این کشور بشمار می آید.

جریان بعضی از رودخانه های ایتالیا با تعدادی از مکانهای گردشگری توریستها جور در می آید. مثلاً، رودخانه ی پو در کوهستان آلپ از شمال آغاز می شود و از شرق تورین به سمت ساحل شرقی و دریای آدریاتیک حرکت می کند و از دره ی بسیار حاصلخیز پو می گذرد. در انتهای رودخانه هم، دلتای پو مکان بسیار دیدنی و  جالبی است که برای بازدید کنندگان خالی از لطف نیست.
رودخانه آرنو از بخش شمالی مرکزی کوه های آپنه جریان دارد و به سمت شهرهای پیزا و فلورانس (جایی که از کنار  خیابان معروف پونته وکیو عبور می کند) حرکت می کند. این رودخانه سرانجام به دریای تیرنی در سواحل غربی می ریزد.

blank

جمعیت کشور ایتالیا

 جمعیت ایتالیا بیش از 60 میلیون نفر برآورد شده است. با اینکه نرخ تولد در این کشور چندان زیاد نیست، اما به دلیل ورود مهاجران به آن، جمعیت رو به افزایشی در این سرزمین دیده می شود. در حالی که زبان ایتالیایی در سراسر کشور صحبت می شود، اما هنوز می توانید  بسیاری از لهجه های محلی  را در این سرزمین زنده ببینید و به گوش خود بشنوید.
رُم، بزرگترین شهر ایتالیاست که چیزی حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد. همچنین، رم، پایتخت ایتالیا، در صدر پر بازدیدکننده ترین  شهرهای برتر ایتالیا و جهان قرار دارد.

جمعیت ایتالیا

هزینه های زندگی درایتالیا

هر فرد شاغل در ایتالیا بطور متوسط 3678 یورو در ماه درآمد کسب می کند. این متوسط درآمد ماهانه مخارجی همچون مسکن و حمل و نقل را شامل می شود. البته باید گفت که دستمزد ها براساس نوع مشاغل متفاوت هستند. بطوریکه کمترین دستمزد در این کشور حدوداً 500 یورو در ماه است و بالاترین حقوق هم برای یک فرد در حدود 16هزار یورو ماهانه می باشد. آمارهای سال 2019 اینطور می گویند که نیمی از جمعیت ایتالیا ماهانه چیزی کمتر از 3715 یورو درآمد دارند. درحالیکه نیمی دیگر بالاتر از این میزان دستمزد را هرماه بدست می آورند. بطور مثال یک تکنسین فنی می تواند ماهانه چیزی حدود 4037 یورو درآمد ماهانه داشته باشد؛ درحالیکه یک پزشک یا پرستار حدوداً 5120 یورو هرماه درآمد دارند.
هزینه های زندگی در ایتالیا به این صورت است که بعنوان نمونه برای یک کیلوگرم پنیر محلی شما باید حدوداً 12 یورو،  و برای یک کیلوگرم برنج سفید یا گوجه فرنگی هم دو یورو  بپردازید. قیمت اجاره یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر، ماهانه  چیزی حدود 602 یورو می باشد در حالیکه همین آپارتمان در خارج از شهر 453 یورو  هر ماه اجاره می شود.

blank

زبان و فرهنگ در ایتالیا

ایتالیایی زبان ملی و رسمی در این کشور است و حدود 93 درصد جمعیت ایتالیا بصورت بومی به این زبان تکلم می کنند. 50% از جمعیت ایتالیا با یک لهجه ی محلی به عنوان زبان مادری سخن می گویند.  بسیاری از گویش ها در این کشور  غیرقابل فهم هستند. از این رو توسط زبان شناسان به عنوان زبان های جداگانه در نظر گرفته شده اند و به طور رسمی شناخته نمی شوند. مثلاً ، فریولی، یکی از این گویش ها ست که با 600هزار نفر جمعیت صحبت کننده در شمال شرقی ایتالیا شناخته شده و تنها 1٪ کل جمعیت ایتالیا را دربرمیگیرد. دیگر اقلیت های زبانی شمالی ایتالیا شامل لادین، ​​اسلوونی و آلمانی هستند .

زبان ایتالیایی ها

ارزش های خانوادگی در ایتالیا

جایگاه خانواده درایتالیا به عنوان مرکز ساختار اجتماعی شناخته شده  و تأثیر تثبیت کننده ای  برای اعضای خود فراهم می کند. در شمال ایتالیا، عموماً فقط شاهد خانواده ی هسته ای هستیم، در حالی که این امر در جنوب این کشور کاملاً متفاوت است؛ به این ترتیب که خانواده ی گسترده اغلب در یک خانه با هم زندگی می کنند. بعلاوه،در ایتالیا خانواده ها نه تنها از نظر احساسی، بلکه از جنبه های مالی و اقتصادی پشتیبان همدیگرند و به اعضای خود کمک می کنند.
حفظ ظاهر در ایتالیا بسیار مهم و مورد توجه افراد است. نحوه ی لباس پوشیدن شما  می تواند وضعیت اجتماعی، پیشینه ی خانوادگی و سطح تحصیلات شما را نشان دهد.  در واقع اولین تاثیری که روی دیگران میگذارید، همان آخرین تاثیر میتواند باشد. در واقع مفهوم “تاثیر یا برداشت خوب” از دیگری در نظر ایتالیایی ها بسیار مهم است.  ایتالیایی ها بطور ناخودآگاه در همان اولین ثانیه های دیدار اول، سن و وضعیت  اجتماعی شما را مورد ارزیابی قرار می دهند.
لباس و نوع و جنس و مدل پوشاک در درجه ی اول اهمیت برای ایتالیایی ها قرار دارد. بطوریکه افراد را بلافاصله از دیدگاه ظاهریشان قضاوت می کنند.

خانواده در ایتالیا

دین و مذهب در ایتالیا

مذهب اصلی و رسمی ایتالیایی ها کاتولیک رومی است. در این کشور، بیش از هر جای دیگری در جهان کلیساهای کاتولیک وجود دارد.  هرچند که میزان حضور در کلیسا در طی این سالها بسیار کاهش یافته، اما هنوز هم کلیسای کاتولیک تاثیر غیرقابل انکار خود را بر همه چیز دارد. بطوریکه اگر وارد هر ساختمان اداری در این کشور شوید خواهید دید که در لابی خود یک صلیب یا تندیسی مذهبی قرار داده اند. در تقویم ایتالیا، هر روز از سال یک قدیس پشتیبان دارد. هر کدام از کودکان در این کشور به نام  یک قدیس نامگذاری می شوند و روز مخصوص به آن قدیس در واقع روز تولد و جشنی برای آن کودک محسوب میشود.  جالب است بدانید در ایتالیا هر شغل یا حرفه ای دارای قدیس پشتیبان مخصوصی است.

دین ایتالیایی ها

غذاهای ایتالیا

در مورد غذاهای ایتالیایی بهتر است بدانید که یکی از مشکل ترین کارها در این کشور درمورد خوردن غذا انتخاب آن است. چرا که شما قادر نیستید همه ی آنها را امتحان کنید. در میان آنهمه غذا،سس،طعمها و مزه های گوناگون انتخاب یکی بسیار مشکل است. غذا های ایتالیایی فرهنگ خاص خودشان را دارند که روی فرهنگهای دیگر نقاط جهان هم تاثیر خودش را گذاشته است. نوشیدنی، پنیر و پاستاهای ایتالیایی جزء لاینفک یک وعده ی غذایی ایتالیایی بشمار می آیند.
در شمال این کشور شما ماهی، سیب زمینی، برنج و سس های متنوع را در یک وعده ی غذایی سفارش خواهید داد.

غذای ایتالیا

سنتها، آداب و رسوم و اخلاقیات در ایتالیا

سلام علیک کردن درایتالیا در عین مشتاقانه بودن، بسیار رسمی می باشد. مردم این کشور در برخوردهای خود با غریبه ها معمولاً حین  دست دادن تماس مستقیم چشمی هم دارند و لبخندی بهم حواله می دهند.
ایتالیایی ها در موقعیت های اجتماعی گوناگون از کارتهای تماس استفاده می کنند. کاربرد این کارتها خیلی بیشتر از کارتهای ویزیت سنتی است و چیزهایی مثل نام، آدرس، عنوان یا افتخارات دانشگاهی و بالاخره شماره ی تلفن را شامل می شود. شما هم اگر قرار است مدتی را بطور دائمی یا حتی موقت در این کشور زندگی کنید، بهتر است به فکر تهیه این کارتها باشید و در ملاقات اولتان خدای نکرده کارت ویزیت شغلی تحویل کسی ندهید!!
هیچوقت برای هدیه دادن به کسی از گل داوودی استفاده نکنید. چراکه از این گل در مراسم تدفین ایتالیایی ها استفاده می شود! از گل قرمز هم استفاده نکنید چون برای آنها نماد پنهان کاری و رازداری است!! حواستان باشد گل زرد هم هدیه ندهید زیرا در نظر ساکنین این کشور نمادی از حسادت می باشد!! اگر خواستید برایشان شراب یا یک نوشیدنی هدیه ببرید، حواستان را خیلی جمع کنید و بهترین برند و بهترین جنس راببرید.چون برای اینها کیفیت جنس خیلی خیلی مهمتر از  کمیت آن است. یک وقت نکند هدیه تان را با کاغذ یا بسته بندی مشکی بپیچید و ببرید. کارتان زار می شود. رنگ مشکی در ایتالیا نمادی برای  عزاداری است! در آخر این را هم بدانید و بعد بروید: هر هدیه ای که ببرید همانجا جلوی چشم خودتان باز میشود و …!!!
اگر بالاخره موفق شدید که به خانه ی یک ایتالیایی برای صرف شام دعوت شوید یادتان باشد:
اگر میزبان خاطرنشان کرد که لباس میهمانی غیر رسمی است خانمها باید لباس ظریف بپوشند و آقایان ژاکت و کراوات! وقت شناسی زیاد هم اجباری نیست ؛ راحت باشید، برای شام تا 15 دقیقه دیرکرد جادارید و برای پارتی هم تا 30دقیقه! ولی این را بدانید که اگر برای صرف غذا دعوت شده اید، حتماً یک بطری نوشیدنی یا یک بسته شکلات شیک بعنوان هدیه همراهتان داشته باشید. اگر هم برای صرف شام دعوت شده اید و می خواهید کلی کلاس به خرج بدهید و گلی بفرستید، گل را همان روز فرستاده باشید نه دیرتر!!
در ضمن، ایتالیایی ها برای کار دوست دارند با کسانی کار کنند که آنها را می شناسند و بهشان اعتماد دارند.

اداب و رسوم
فهرست