اقامت در سوئد | اقامت دائم در سوئد | موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

روش های اخذ اقامت در سوئد

بدون دیدگاه
سوئد

اقامت‌در سوئد: اگر میخواهید برای مدتی بیش از سه ماه در سوئد بمانید،حالا چه برای کار، تحصیل، زندگی و یا هر دلیل دیگری باشد،لازم است که درخواست اخذ اجازه ی اقامت از کشور سوئد کنید.مجوزهای اقامتی متفاوتی هم وجود دارند همچون دائم یا موقت که بنا به درخواست متقاضی و هرکدام در شرایط خاصی همچون کار،خانوادگی و یا تحصیل در سوئد ارائه میشوند.

چگونگی اخذ مجوز اقامت:

مجوز اقامت سوئد در زمینه های گوناگونی همچون کار،تحصیل و یا پناهندگی به فرد متقاضی اعطا میشود.هرچند که تا بحال بیشترین نوع مجوز اقامت  در این کشور به دلیل روابط خانوادگی ارائه شده است.گواه این مطلب هم بیش از چهل هزار مجوز اقامتی است که تنها در سال 2013 به دلایل خانوادگی صادر شده بود.

اگر قصد زندگی ،کار و یا تحصیل در کشور زیبای سوئد را برای مدتی بیش از سه ماه دارید،باید درخواست مجوز اقامت کنید.هر چند که هر کسی نیازمند ارائه ی چنین درخواستی برای اقامت‌در سوئد نیست. بعنوان مثال ساکنین کشورهای عضو اتحادیه اروپا،حق تردد آزادانه در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند.  شهروندان سایر کشورهایی که  با سوئد توافقاتی دارند هم از این قاعده مستثنا می باشند و ورودشان به این کشور آسان و بی دردسر است.

برای اخذ اقامت‌در سوئد یکی از راهکارها این است که مجوز کار در این کشور را کسب نمایید.در صورتیکه نقشه تان برای کار چیزی بیش از سه ماه طول میکشد تا کارتان راه بیفتد و یا قصد آن دارید تا تجارت خود را راه بیاندازید و یا در کارخانه ای شراکت به راه اندازید لازم است که درخواست مجوز اقامتی تحت عنوان خوداشتغالی کنید.برای گرفتن مجوز کار نیاز به یک پیشنهاد شغلی از طرف سوئد دارید و مجوز کارتان هم باید پیش از حرکت شما به سوی سوئد صادر شده باشد.هزینه اولین درخواست حدود صد و نود و چهار یورو می باشد.اعتبار مجوز شما به اندازه ی طول مدت اشتغال موقتی تان دبه مدت دو سال می باشد.پس از گذراندن چهل و هشت ماه کار در سوئد،ممکن است بتوانید صلاحیت دریافت مجوز اقامت دائم را پیدا کنید. البته استثنائاتی هم وجود دارند.مثلاً برای دانشجویانی که دوره ی تحصیلات تکمیلی را گذرانده اند.  در بعضی موارد داوطلبان مشاغلی  که برای انجام مصاحبه در داخل کشور سوئد هستند اگر اضطراراً فردی برای پست محول شده وجود ندارد و یا شغل مورد نظر بلافاصله شروع میشود ، میتوانند درخواست مجوز اقامت دائم کنند.

اقامت در سوئد

بعنوان یک فرد خود اشتغال،شما نمی توانید تا قبل از صدور مجوز کار وارد سوئد شوید .همین طور به شما اجازه ی کار با یک کارفرما را هم نمیدهند اگر مجوز کار در این کشور را دریافت نکرده باشید.

در سایت آژانس مهاجرتی سوئد(Swedish Migration Agency) ،شما می توانید اطلاعات بیشتری را در زمینه ی  ملزومات لازم جهت اخذ اقامت دائم بعنوان یک فرد خود اشتغال کسب کنید.

در صورتیکه موفق به دریافت مجوز کار/اقامت در سوئد شدید،خانواده ی شما هم قارد خواهند بود تا درخواست مجوز اقامت به اندازه طول مدت کاری و اقامت  شما در سوئد را نمایند.وقتی مجوز اقامتتان صادر شد،کارت اقامت مجاز در سوئد را دریافت خواهید کرد که نشان دهنده ی این است که شما جواز زندگی در سوئد را دارید.میکروچیپی در این کارت وجود دارد که حاوی اطلاعات اثر انگشت و عکس شما می باشد.لازم است که همیشه این کارت همراه شما باشد بخصوص اگر قرار است با مسئولان سوئدی روبرو شوید و یا از خدمات مراقبت بهداشتی بهره ببرید.

توجه:

بهتر است حواستان باشد که این کارت را با کارت شناسایی سوئدی     (Swedish ID Card)اشتباه نگیرید.

بهتر است بدانید:

مجوز اقامت و کار شما باید خارج از کشور سوئد به دست شما برسد.اگر درخواست مجوز کار یا اقامت داده اید،لطفا پروسه های مربوط به درخواست خود را از دوازده هفته قبل از رسیدن تاییدیه شروع کنید.اگر تمامی ملزومات لازم را برای اقامت یا کار دارا باشید مطمئن باشید که جواب درخواست شما تقریبا یک ماهه به دستتان میرسد.اگر بعنوان  یک فرد خود اشتغال درخواست مجوز اقامت کرده اید،در هفتاد و پنج درصد موارد،پروسه ی رسیدگی اداری به درخواست شما بیش از هفت ماه بطول می انجامد.در صورتی که پاسپورت شما تاریخ اعتبار خود را دارد از دست میدهد بهتر است به فکر تجدید اعتبار آن باشید.

برای اینکه بتوانید در سوئد با یکی از بستگان خود زندگی کنید نیازمند دریافت مجوز اقامت‌در سوئد می باشید.سریع ترین راه ارائه ی درخواست اقامت هم از طریق اینترنتی است.یک درخواست اقامت آنلاین اقدامی است که سریعاً به دست کارکنان آژانس مهاجرتی سوئد میرسد.در صورتی هم که امکان دسترسی آنلاین برای شما وجود ندارد،میتوانید به سفارتخانه یا کنسولگری سوئد در کشورتان رفته و مستقیماً و حضوری درخواست مورد نظر خود را ارائه نمایید. پس از ارائه درخواست ،باید از طریق آژانس مهاجرت سوئد در سوئد منتظر یک ایمیل باشید که از شما میخواهد برای انجام مصاحبه به سفارتخانه بروید.خواهشاً تاریخ و اطلاعات مربوط به روز مصاحبه را ذخیره کنید وگرنه درخواستتان ملغی خواهد شد.

اقامت در سوئد

برای دریافت مجوز اقامت‌در کشور سوئد، باید با ارسال درخواست به سفارتخانه یا کنسولگری محلی خود و  یا گاه در بعضی موارد با مراجعه ی  مستقیم به هیئت مهاجرت سوئد، برای گرفتن اجازه اقامت خود اقدام نمایید. لازم است که درخواست رسمی اقامت خود در سوئد را از کشور مبدا یا همان کشور محل اقامت قانونی و کنونی  خود ارائه کنید. اگر به فرض کنسولگری یا سفارتخانه ای در کشور خود ندارید،مجبورید به یکی از نزدیکترین کشورهای همسایه که دارای کنسولگری و یا سفارتخانه ی سوئد می باشند،رفته و از آنجا درخواست خود را برای اخذ اقامت سوئد مطرح کنید. گاهی وقتها هم میشود که از طریق کنسولگری و یا سفارتخانه های  یکی از کشورهای شینگن اقدام به درخواست مجوز اقامت در این کشور کنید. ولی این را بدانید که در هر حالت این مهم است که قبل از عزیمت به سوئد،باید درخواست خود را برای اقامت در این کشور مطرح کرده و مجوز خود را دریافت کرده باشید. در بعضی موارد خاص و استثنایی،ممکن است درحالیکه مشغول زندگی در سوئد هستید مجوز اقامت شما به دستتان برسد.این شرایط استثنایی هم ممکن است گاهی به وضعیتهای خاصی مربوط باشد نظیر اینکه شما در سوئد دارید زندگی میکنید و یا منتظر تولد نوزادی هستید .

بهرحال از لحظه ی ارائه ی درخواستتان،لازم است که صبر پیشه کنید.چراکه روند اجرایی ارائه ی مجوز اقامت طولانی است و صبر بسیار شما را می طلبد،بخصوص برای آنها که درخواستشان را برای اولین بار است مطرح کرده اند. مدت زمان رایج زمان انتظار هم بطور معمول چیزی حدود چهارده تا هجده ماه می باشد.با اینحاال این مدت زمان انتظار به مرور زمان دارد بهتر و کمتر می شود. این مدت برای دومین بار دخواست اقامت‌در سوئد بسیار کوتاهتر است ؛یعنی چیزی حدود یک هفته ی کاری طول میکشد تا جواب درخواستتان به دستتان برسد.در واقع باید گفت زمان  این امر به وضع پرونده ی شما و پیچیدگی درخواستتان مربوط میشود.

نکته:

 درخواست خود را بایدآنلاین کنید.این امر کمک میکند تا روند رسیدگی به کارتان سرعت بیشتری به خود بگیرد. نکته ی مهم دیگر این است که روند پیگیری درخواستتان را بصورت آنلاین از طریق وبسایت مجموعه ی هیات مهاجرت(Migrationsverkets website) پیگیری کنید. یا اینکه مستقیماً با آنها تماس بگیرید و چگونگی پیشرفت کارتان را جویا شوید.

مدت اقامت مورد نیاز شما برای دریافت شهروندی و یا مجوز اقامت دائم،متفاوت است. در بیشتر مواقع، لازم است که حداقل پنج سال تمام را در سوئد زندگی کرده باشید.این مدت را هم لزوماً باید بطور مستمر زندگی کرده و بین آن از سوئد خارج نشده باشید.

برای اینکه بتوانید شهروندی سوئد را دریافت کنید لازم است که مدت لازم را برای دریافت مجوز اقامت دائم که چیزی حداقل پنج سال تمام می باشد در این کشور زندگی کرده باشید. پس از پایان این مدت می توانید درخواست خود را برای دریافت مجوز شهروندی در سوئد مطرح کنید.در واقع این یک مرحله ی قانونی بشمار میرود که شما مدت پنج سال تمام زندگی خود را در سوئد سپری کرده و مجوز اقامت دائم را دریافت کرده باشید. پس از مرحله است که میتوانید برای شهروندی خود در سوئد اقدام نمایید.

اقامت در سوئد

اگر هنگام ورود به سوئد ، اجازه اقامت دائم را در دست داشته باشید باید شمارش  دقیقی از تعداد روزهای زندگیتان بطور مستمر درسوئد بکنید. در غیر این صورت ، مدت اقامت شما ازهمان  تاریخی که درخواست خود را برای اجازه اقامت ارائه کرده اید محاسبه می شود.اگر احیاناً درخواست شما از همان ابتدا رد شد و شما دوباره درخواست جدیدی را مطرح کردید، زمان شما از  همان تاریخی که تأییدیه دریافت میکنید محاسبه خواهد شد.

اگر به سفرهای کوتاه یا تعطیلات خارج از کشور رفته اید، این موضوع هیچ اهمیتی برای دوره اقامتی خود در سوئد ندارد. اما اگر چیزی بیش از شش هفته در سال را  در خارج از کشور گذرانده باشید ، کل مدت اقامت شما در خارج از سوئد از دوره اقامت عادی کسر می شود. اگر هم به کشوری دیگر نقل مکان کرده و در آنجا اقامت کرده باشید،در واقع در سیر محل زندگی شما انقطاعی صورت گرفته است.در چنین صورتی می توانید از روزی که مجدداً به سوئد برمیگردید، روزهای اقامت عادی خود را برای اخذ مجوز اقامت دائم بشمارید.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مجوز اقامت موقت درسوئد را در دست دارید،آنهم بعنوان مثال برای مواردی چون دیدار اقوام و یا مطالعات دانشگاهی کوتاه مدت،بهتر است بدانید که این مدت جزو دوره ی اقامتی عادی برای اخذ اقامت دائم محسوب نمی شود.اگر هم دانشجوی دوره ی دکترا درسوئد هستید ، این امر را میتوانید در موارد خاص  جزو دوره ی اقامتی تان برای اخذ مجوز اقامت به حساب آورید.

اگر ازدواج کرده اید و یا با کسی زندگی میکنید که دارای شهروندی سوئد می باشد پس از گذراندن  دوره ی سه ساله ی زندگی در سوئد میتوانید درخواست شهروندی درسوئد را ارائه دهید.در چنین مواردی لازم است که حداقل دو سالِ گذشته را همراه با همسر و شریک زندگیتان زندگی کرده باشید.این به این معنا نیست که ازدواج صرف میتواند راهکاری برای اخذ مجوز اقامت تلقی شود.بلکه گذراندن حداقل دوسال زندگی باهم را نیاز دارید تا بتوانید شرایط اخذ اقامت را کسب نمایید.

در صورتیکه جزو آن دسته افرادی هستید که تابعیت هیچ کشوری را ندارند،لازم است که حداقل چهارسال در سوئد زندگی مستمر داشته باشید.پس از گذراندن این چهار سال میتوانید درخواست شهروندی نمایید.

بطور کلی برای دریافت شهروندی سوئد،لازم است هجده سال خود را تمام کرده باشید؛دارای مجوز اقامت دائم باشید؛کارت اقامتی سوئد را داشته باشید؛ملزومات اقامتی در سوئد را همچون گذراندن دوره ی اقامتی مشخص، مثلاً پنج ساله را رعایت کرده باشید. و بالاخره تمامی مقررات کشور سوئد را رعایت کرده و بعنوان یک فرد مهاجر خوب و توانمند بدون هیچگونه سابقه ی کیفری شناخته شده باشید.

#‌مهاجرت قانونی

سرمایه گذاری در سوئد
سرمایه گذاری در سوئد
پناهندگی
نظام رایج پناهندگی در اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

فناوری اطلاعات آرون : طراحی سایت و سئو
طراحی سایت و سئو
دفتر خدمات حقوقی مهاجرت ایرانیان به سوئد
blank
فهرست