کشور مجارستان - دیدنیهای مجارستان - دستمزد در مجارستان - موسسه مهاجرتی دادآور نسیم مهر

معرفی کشور مجارستان

واحد پول

واحد پول

پیش شماره تلفن

پیش شماره تلفن

زبان رسمی

زبان رسمی

پایتخت

پایتخت

مجارستان سرزمینی است که در میان خشکی ها محصور شده و در مرکز اروپا قرار گرفته است. پایتخت این کشور یعنی بوداپست توسط رود دانوب به دو قسمت تقسیم شده است. منظره و چشم انداز شهری بوداپست با آن معماری های بجامانده از دوران های گذشته، از قصرها و قلعه های قرون وسطایی بودا و ساختمانهای بزرگ نئوکلاسیک در امتداد خیابان آندریسی پست تا پل زنجیره ای قرن نوزدهم همگی حکایت از گذر تاریخچه ای طولانی بر این سرزمین دارند. مجاورت این کشور با تمدنهای ترکیه و روم باستان باعث شده تا بر روی فرهنگ و سنتهای آن تاثیر به سزایی گذاشته و نمونه های این تاثیر گذاری را میتوان در محبوبیت چشمه های معدنی و دریاچه ی هویز ،بزرگترین دریاچه ی آب گرم جهان دید.

کشور مجارستان

جغرافیای مجارستان

مجارستان از نظر جغرافیایی کشوری کاملاً مسطح است که تحت تاثیر دشت بزرگ مجارستان در شرق رودخانه ی دانوب می باشد. این دشت تقریباً 56 درصد از کل اراضی این کشور را شامل شده و زمین کشور مجارستان از دشتهای مسطح تا جلگه های متحرک متغیر است. دشتهای این سرزمین به سمت تپه ها و تعدادی کوه ها و تپه های کم ارتفاع در بخشهای شمالی و در امتداد مرز اسلواکی ارتفاع می یابد. به این ترتیب میتوان گفت بلندترین نقطه‌ی این کشور در تپه های ماترا واقع شده که دارای 1,015 متر از سطح زمین ارتفاع دارد. پایین ترین نقطه این کشور هم 77,6 متر از سطح دریا فاصله دارد و در طول رودخانه ی تیزا در جنوب کشورمجارستان واقع شده است. رودخانه ی دانوب مهمترین رودخانه ی این کشور است که تقریباً آن را به دو نیمه تقسیم کرده است. دیگر رودهای کمابیش مهم این سرزمین تیزا و دِراوا هستند. کشورمجارستان سه دریاچه ی مهم هم دارد. دریاچه ی بالاتون بزرگترین دریاچه ی آب شیرین این کشور است که در مرکز قاره ی اروپا واقع شده است.

مجارستان

آب و هوای مجارستان

اقلیم‌مجارستان تحت تاثیر آب و هوای قاره ای اروپا قرار گرفته است و با تابستانهایی گرم و خشک و زمستانهایی نسبتاً سرد همراه است. زمستانها و پاییزهای این کشور اغلب سرد و مرطوبند و به ویژه در مناطق مرتفع و کوهستانی گاهی برفی و مه آلود میشوند.
در این کشور چهار فصل را میتوان بطور متمایز دید. تابستانهای این کشور از ماه ژوئن تا آگوست دما تا 35درجه ی سانتیگراد افزایش می یابد. هوای بهار و پاییز در این کشور معتدل و ملایم است در حالی که زمستانهایی بسیار سرد را میتوان در آن تجربه کرد. بطوریکه دما در ماه های سرد سال تا منفی ده درجه ی سانتیگراد کاهش یافته و اصلاً زمان مناسبی برای دیدن و سر زدن به مناطق محلی نیست. اگرچه لذت بردن و استراحت در شهرهای زیبای مجارستان در تمام طول سال میتواند تفریح خوبی باشد.

مجارستان

فرهنگ

فرهنگ و سنت غنی مجارستان در آداب و رسوم عامیانه ی آن فرو رفته است و سبک و سیاق منحصر بفرد خود را نیز دارند. این سبک و سیاق تاثیر گرفته از قومیتها و گروه ها و نژادهای مختلفی است که از مردمان روم باستان ریشه گرفته اند. مجارستانی ها مردمانی سوارکار بشمار می آیند که این هم به دلیل گذشته عشایری مسلک آنها در دورانهای بسیار دور می باشد. تا زمان سقوط امپراطوری عظیم روم در قرن چهارم میلادی این کشور جزو روم محسوب میشد .

فرهنگ در مجارستان

هنر در مجارستان

هنر در فرهنگ مجارستان جایگاه ویژه ای دارد. موسیقی بخشی از هنر مجارستان را تشکیل میدهد که از کلاسیک تا عامیانه و عامه پسند، بخش قابل توجهی از زندگی مردم را از آنِ خود کرده است درست همانند ادبیات این سرزمین که میراثی فراموش نشدنی از فرهنگ تاریخی مجارستان بشمار میرود.
کارهای هنری و آثار دستی هم از جمله سرامیک و گلدوزی، غذاهای سنتی، آبمیوه های طبیعی و آب درمانی های سنتی مورد پسند همه با حوضچه های قدیمی آبگرم و معدنی همگی جزیی از فرهنگ غیرقابل انکار مجارستان بشمار می آیند. در واقع همه ی اینها میراث بجامانده از گذشتگان مجارها شمرده میشوند. همه ی ده میلیون جمعیت مجارها انسانهایی بی نهایت بشر دوست و خانواده دوست هستند. مردمانی که خانوادگی بهمراه بزرگانشان زیر یک سقف زندگی میکنند و پدربزرگها هنوز نفوذ کلام غیر قابل انکاری بر نواده هایشان دارند.

هنر در مجارستان

رفتار مجارستانی ها

مجارها در استقبال از همدیگر با هم دست میدهند و مردها منتظر می مانند تا اول خانمها دست پیش بیاورند.اگر روابط خیلی نزدیک باشد همدیگر را می بوسند و از گونه ی چپ بوسه را شروع می کنند.
خانواده در مجارستان مرکز ساختار اجتماع را تشکیل میدهد. نسلهای جدیدخانواده های گسترده همگی با خانواده هایشان و با خانواده ی اصلی زندگی میکنند. پدربزرگها و مادربزرگها در بزرگ کردن و تربیت نسلهای جدید نقش چشمگیری دارند. از وظایف عمده ی یک خانواده ی مجاز برآورده کردن حمایت های مالی و عاطفی برای تمامی اعضای خانواده است. نکته ی جالب درباره ی مجارها این است که خیلی دوست دارند رمانتیک ترین نکات مربوط به زندگی شان را با شما به اشتراک بگذارند.
بدنیست بدانید اگر زمانی به خانه ی یکی از مجارها دعوت شدید باید بسته ای شکلات و یا شاخه ای گل و یا یک نوشابه با خود به همراه ببرید. حواستان باشد شراب نبرید که بهشان سخت برمی خورد چون به شراب محصول خودشان سخت مغرور هستند. هرچندتا شاخه گل که میخواهید هدیه بدهید الا اینکه سیزده تا نباشند چون از این عدد خوششان نمی آید.

مجارستانی ها

جاذبه های گردشگری مجارستان

کشور مجارستان هم یکی از کشورهای پرجاذبه‌ی اروپا بشمار می اید که مقاصد گردشگری بسیاری را در خود جای داده است.
*قلعه‌ی بودا:
زمانی که چشمتان به این قلعه ی خیره کننده در بوداپست می افتد شاید تازه متوجه شوید که چرا همگان این شهر را پاریس شرق میخوانند. این نقطه ی عطف تاریخی کشورمجارستان در فهرست آثار باستانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. سازه ی کهن این بنا یکبار در سال 1686 میلادی تخریب شده و بار دیگر در قرن هجدهم میلادی از نو بنا شده است.
*رود دانوب:
رودخانه ی طویل و زیبای دانوب از شمال تا جنوب این کشور کشیده شده است. مسیر چرخه ی دانوب راهی عمومی برای گردشگران است تا از مناظر اطراف این رودخانه که از کنار تپه های کم ارتفاع بین بوداپست و وین میچرخد و میگذرد دیدن کنند و لذت ببرند.
*شهر آبگرم تاریخی:
اگر در جستجوی تفریحی هستید که در اندک زمان بتوانید از تجربیات گردشی تاریخی هم لذت ببرید، مجارستان انتخاب ایده آلی است. در این کشور شهرهای بسیاری هستند که چشمه های آبگرم معدنی تاریخی دارند و شما میتوانید هم از دیدنیهای شهر لذت برده وهم از یک حمام ساده ی آبگرم نهایت استفاده ی طبی را ببرید.
*تیهانی:
تیهانی یکی از معروفترین استراحتگاه های تفریحی مورد پسند عموم است که گردشگران از سراسر جهان برای گذراندن تعطیلاتی خوش به آنجا سفر میکنند.
این جزیره و یا بهتر بگوییم شبه جزیره ی کوچک را میتوان با شروع یک پیاده روی طولانی دور زد و از طبیعت و زیباییهای چشم انداز دریایی آن لذت وافر برد.

جاذبه های گردشگری مجارستان
دانوب مجارستان

اقتصاد مجارستان

مجارستان کشوری است که اقتصاد بازار آن صادرات محور است و تاکید زیادی بر تجارت خارجی دارد. برهمین اساس این کشور سی و پنجمین قدرت اقتصادی صادراتی جهان شمرده می شود. کارخانه های تولیدات الکترونیکی و تحقیقات و پژوهش های علمی از مهمترین تولیدات و محصولات ابتکاری مجارستان هستند که در رشد اقتصادی این کشور نقش چشم گیری داشته اند.
سابق بر این کشورمجارستان از یک اقتصاد برنامه ریزی شده مرکزی بهره می برد ولی به تدریج به یک اقتصاد بازاری تبدیل شد و امروزه توسط بانک جهانی بعنوان یک کشور پر درآمد در نظر گرفته شده است. آلمان و اتریش در حال حاضر بزرگترین شرکای تجاری مجارستان را تشکیل می دهند.
مهمترین صادرات کشور‌مجارستان را ماشینها، قطعات خودرو، موتورهای اشتعال جرقه و داروهای بسته بندی شده تشکیل می دهند.
سفر به مجارستان ممکن است کمی گران نسبت به دیگر کشورهای اروپای شرقی به نظر برسد. قیمتها در شهرهای بزرگ این کشور با قیمتهای کشورهای اروپای غربی رقابت میکنند. اگرچه با کمی جستجوی بیشتر و ریزتر میتوان هتلها و رستورانهایی را در این کشور یافت که قیمتهای مناسبتر و همطرازتری با جیب شما را ارائه دهند.

اقتصاد مجارستان

ساخته های دستی مجارستان

*پرسلین:
ظروف چینی مجارستانی که پرسلن نامیده میشوند،دست سازه هایی هستند که صدها سال قدمت دارند.
*کریستال آژا
*تخم مرغهای رنگی
*لباسهای رنگی سنتی مجارستان
*عروسکهای سنتی مجارستان
*رومیزی

فرهنگ در مجارستان

حقوق و دستمزد در مجارستان

برای یک فرد شاغل در مجارستان میتوان ماهانه متوسط درآمدی به اندازه‌ی 634,240 فورینت مجارستانی انتظار داشت. این درحالی است که حقوق و دستمزد در مجاستان بین 85,847 فورینت مجارستانی تا 2,808,511 فورینت مجارستانی متغیر است .

حقوق در مجارستان
فهرست