استخدام پرستار در سوئد- اعزام پزشک و پرستار به سوئد - دادآور نسیم مهر

روش استخدام پرستار برای کشور سوئد

2 دیدگاه
استخدام پرستار در سوئد

راهکار استخدامی در سوئد:

در وهله ی اول قبل از اینکه فرد بتواند مجوز کار در سوئد را دریافت کند، لازم است تا یک پیشنهاد شغلی در این کشور بدست آورده باشد. در واقع تا زمانیکه پیشنهاد شغلی مناسب و سپس مجوز کار صادر نشده باشد، فرد حق ورود به سوئد را نخواهد داشت. یعنی نمیتوان بدون داشتن هیچگونه مجوزکاری، به سوئد رفت و آنجا به دنبال شغل مناسب خود گشت. این امکان ندارد. در حقیقت فرد به مجوز کار نیاز دارد تا بتواند در سوئد بماند قبل از آنکه مقامات مسئول مهاجران در این کشور حتی نیم نگاهی به اوراق و سوابق متقاضی انداخته باشند. این را هم بدانید که مجوز کار براساس کار فرد بعنوان یک پرستار نمیتواند به تنهایی کافی باشد. در واقع پیش از آنکه مسئولین امر بتوانند مقالات و اوراق مربوط به فرد را مورد ارزیابی قرار دهند ،متقاضی به یک مجوز کار/اقامت براساس داشتن روابط خانوادگی در سوئد و یا به دلایل انشانی و حقوق بشری نیاز دارد. خانواده ی سوئدی و یا روابطی محکم، آیا از چنین چیزهایی برخوردارید؟!
پس از دریافت مجوز کار/ اقامت در سوئد، حالا نوبت آن است تا خود را برای یک آزمون آماده کنید. شما بعنوان یک پرستار باید خود را برای امتحاناتی در زمینه دانش پزشکی و زبان سوئدی آماده کنید و بعد هم به نظر می آید که یک دوره ی سه تا شش ماهه را باید تحت نظر یک پرستار دیگر آموزش کلینیکی ببینید.

اعزام پرستار در سوئد

استخدام پرستار در سوئد

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کار در سوئد:

1.داشتن پاسپورت معتبر
2.ترم ها و دوره های آموزش شغلی را باید به فرد ارائه دهند که براساس قانون کار سوئد باشد و همینطور رایج در بین صنایع و مشاغل باشد.
3.حقوق و دستمزدی را باید به فرد پیشنهاد داده باشند که براساس قانون کار سوئد بوده و در بین صنایع و مشاغل بعنوان یک عرف شناخته شده باشد.
4.موقعیتی را باید به متقاضی پیشنهاد داده باشند که حتی الامکان بتواند از عهده ی خودش برآید. به منظور برآورده کردن چنین ملزومات حمایتی ، فرد باید تا حدی کار کند که بتواند به حداقل حقوق 13،000 کرون در ماه قبل از مالیات دست پیدا کند.
5. وقتی فرد شروع به کار کرد،کارفرمایی داشته باشد که تصمیم داشته باشد برای او بیمه نامه های بهداشت و سلامتی، زندگی ، اشتغال و بازنشستگی را صادر کند.
6.فرد متقاضی باید با بخش صدور مجوز پزشکی هیئت ملی بهداشت سوئد (socialstyrelsen) تماس بگیرد.
در ضمن پرستار متقاضی لازم است که بطور کاملاً فصیح و روان به زبان سوئدی تسلط داشته باشد. چرا که یک آزمون زبان سوئدی هم برای افراد متقاضی غیر اروپایی هست که برگزار میشود و پرستاران متقاضی باید در آن شرکت کنند. بعلاوه بد نیست بدانید آنچه که بسیاری از متخصصان مراقبت های بهداشتی انجام می دهند کار در نقش های بدون مدرک است در حالیکه آنهایی که زبان سوئدی می آموزند به شغل پرستاران و دستیاران مراقبت در خانه های سالمندان و یا سرای معلولین دست پیدا میکنند.

اعزام پرستار به سوئد

استخدام پرستار در سوئد

7.فرد متقاضی به مدرک نیاز دارد:
اگر میخواهید بعنوان پرستار در سوئد مشغول بکار شوید به مدرک سوئدی نیاز دارید. عنوان پرستار توسط قانون محافظت میشود. بعبارت دیگر شما تنها زمانی میتوانید برای این کار اقدام کنید که مجوز و گواهینامه ی معتبر پرستاری را در دست داشته باشید. برای داشتن چنین گواهینامه ای باید دوره ی لیسانس پرستاری را در دانشگاه گذرانده باشید. اگر دوره پرستاری تخصصی را پشت سر گذارده اید میتوانید برای دریافت مجوز گواهینامه ی پرستار متخصص محافظت شده درخواست کنید، اما هنوز لازم است که گواهینامه ی معتبر پرستاری را بدست آورید.
8.اگر شماره ی هویت شخصی سوئدی، مجوز اقامت و یا آدرس دائمی در سوئد ندارید:
در صورتیکه جزو آن دسته از افرادی هستید که نه شماره ی هویت شخصی سوئدی دارند و نه آدرس دائمی و یا مجوز اقامتی در این کشور دارند، با اینحال هنوز ممکن است بتوانید موفق به اخذ گواهینامه ی پرستاری شوید. با اینهمه به منظور کار و یا رفتن به مدارس پرستاری در این کشور نیاز دارید که حتماً مجوز اقامت دائم و یا مجوز کار در این کشور را از اداره ی مهاجرت سوئد کسب کرده باشید.
9.اگر گواهینامه ی پرستاری خود را از کشورهای عضو اتحادیه اروپا گرفته اید:
اگر شما جزو آن دسته از پرستارانی هستید که خارج از اروپا تحصیل کرده ولی موفق به دریافت گواهینامه بصورت جایزه از کشورهای اتحادیه اروپا شده اید و با همین مدرک حداقل سه سال مستمر کار کرده اید میتوانید بعنوان پرستاری که در حوزه ی اتحادیه اروپا تحصیل کرده است درخواست کار در سوئد را بدهید.
10.پرستار متقاضی سه گزینه پیش روی خود دارد:
اگر خارج از حوزه ی کشورهای اتحادیه اروپا تحصیل کرده است سه گزینه برای دریافت مدرک پرستاری در سوئد پیش روی خود دارد. مهم نیست که کدام گزینه را انتخاب میکند، چرا که مرحله آخر این فرایند، اعمال مجوز از طرف ما می باشد.

11.گزینه اول: شورای ملی بهداشت و رفاه سوئد:
اگر تصمیم دارید تا به هیئت ملی بهداشت و رفاه سوئد بروید ، بهتر است برای به دست آوردن مجوز لازم موارد زیر را انجام بدهید:
*آموزش خود را ارزیابی کنید.
*سوئدی را تمام کمال یاد بگیرید.
*آزمون تخصص بدهید.
*تحت آموزشهای بالینی قرار بگیرید.
*دوره ای را زیر نظر قوانین و مقررات سوئدی بگذرانید.
*مدت زمان تکمیل مراحل مختلف که منجر به اخذ گواهینامه ی پرستاری سوئدی می شود براساس موقعیت خاص فرد متقاضی فرق میکند.یک راه برای تسریع این روند هرچه سریعتر یاد گرفتن و تسلط بر زبان سوئدی می باشد.

اعزام پرستار به سوئد

استخدام پرستار در سوئد

12.گزینه دوم: آموزشهای اضافه:
بهتر است برای گذراندن دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها اقدام کنید و مدرک و درجه ی تحصیلی و میزان سواد و آگاهی خود را بالاتر ببرید.
13.گزینه سوم:یک مدرک سوئدی بگیرید:
اگر متقاضی مدرک تحصیلی بعد از دبیرستان و یا مدرک لیسانس پرستاری قابل قبول کشور سوئد را ندارد میتواند به مدارس و یا کالج های سوئد رفته و دوره و دوره های لازم جهت پرستاری آکادمیک را بگذراند و سپس برای کار و مجوز کار بعنوان پرستار در این کشور اقدام نماید. جهت اطلاع بیشتر و آگاهی از شرایط پذیرش و چگونگی روند درخواست ، متقاضی می تواند به  universityadmission.se  و  studera.nu  مراجعه نماید .
کالج یا دانشگاهی که فرد را می پذیرد ممکن است بگوید که فرد می تواند از آموزش قبلی خود برای تسریع در تکمیل برنامه ی درخواستش استفاده کند.
14.ارزیابی آموزش فرد:
در ابتدا تخصیلات فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد. اولین کاری که مسئولین این امر موظف به انجام آن هستند ارزیابی مدارک تحصیلی متقاضیان خارجی می باشد.
این ارزیابی در راستای آن است که مدرک تحصلی فرد تا چه حد منطبق بر اصول و درجه ی علمی کشور سوئد است. پس از این مرحله است که متقاضی توضیحاتی را مبنی بر این که آیا می تواند از این مرحله پیش رفته و به گام بعدی برسد یا نه دریافت میکند.
15.درخواست خود را ارسال کنید:
این درخواست باید حاوی نکات زیر باشد:
فرم درخواست ارزیابی آموزش خارج از کشور.
کپی مدارک زیر باید در دو زبان وطنی و ترجمه شده باید ارسال شود:
گواهی آخرین مدرک تحصیلی.
گواهی اینکه چه دوره هایی را گذرانده اید و چه مدت هر دوره به طول انجامیده .
گواهی اینکه بیانگر هر گونه تغییری در اسم کوچک شما بعد از تمام کردن دوره و برنامه ی درسی تان باشد.
16.سوئدی را کامل بیاموزید:
تا زمان رسیدن تاییدیه و مجوز های لازم جهت اعزام به سوئد میتوانید به فراگیری بهتر زبان سوئدی بپردازید. هرچقدر در این زمینه به مهارت بالاتر و تسلط بهتری برسید برای خودتان بهتر است و موقعیت بهتر و مطلوب تری را میتوانید در این کشور به دست بیاورید.
17. کسب مهارت معادل نروژی یا دانمارکی:
شما نیاز به تأیید مجوزی دارید که نشان بدهد مهارتهای زبانی شما میتواند از پس شرایط ورود به دانشگاه یا دانشگاه نروژی یا دانمارکی برآید. برای همین هم بهتر است به کسب مهارتهای معادل نروژی و یا دانمارکی پرداخته که بتواند ملزومات خواسته شده ی سوئدی ها را برای پذیرش شما برآورده کند.
در ضمن گواهی مهارتهای زبانی خود را هم باید ارسال نمایید.
20.آزمون تخصص بدهید:
این آزمون اثبات میکند که چه چیزهایی آموخته اید و از چه سطح علمی برخوردارید. این آزمون توسط دانشگاه گوتنبرگ برگزار میشود و پس از اتمام آن،پاسخ ها را برای مسئولین مربوطه ارسال می نماید. پس از این مرحله با توجه به جوابهای آمده مسئولین درباره ی پذیرش فرد متقاضی تصمیم گیری های لازم را بعمل می آورند.
21.درباره ی قوانین و مقررات رایج در این کشور بیاموزید:
زمانی که جواب قبولی و پذیرش شما در آزمون تخصص ارسال شد، آموزش بالینی خود را کامل کرده و دوره ای را در حوزه ی قوانین و مقررات رایج در سوئد بگذرانید.
22.دوره ای را در کشور خود و در خانه بگذرانید. این دوره کاملا اینترنتی است و نیازی به بیرون رفتن از خانه ندارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به وبسایت دانشگاه Umeå University’s website مراجعه بفرمایید.
23.تحت آموزش بالینی قرار بگیرید.
24.آموزشهای بالینی خود را در یک مرکز پزشکی کاملتر کنید.
در نهایت هم، بعد از گذراندن تمامی این مراحل، مقامات مسئول اداره ی مهاجرت سوئد باید از نداشتن سوء سابقه ی شما مطمئن شوند. به محض مطلع شدن از عدم سوء سابقه ی متقاضی با فرد تماس گرفته تا ارزیابی وضعیت فردی بعمل آورند. این مرحله به صبر و شکیبایی متقاضی مهاجرت نیازمند است.

موسسه حقوقی دادآور نسیم مهر

استخدام پرستار در سوئد

استخدام پرستار در سوئد

راه های مهاجرت به هلند
چگونه می توان به هلند مهاجرت کرد؟
مهاجرت به استونی
مهاجرت به استونی و اخذ اقامت دائم

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

سلام. علاقمندم تادرکشورسوید با۵نفرفامیلم ادامه کار.تحصیل وحیات دهم.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

فناوری اطلاعات آرون : طراحی سایت و سئو
طراحی سایت و سئو
دفتر خدمات حقوقی مهاجرت ایرانیان به سوئد
blank
فهرست