کشور یونان -مسکن در یونان - حقوق و دستمزد در یونان - موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

معرفی کشور یونان

واحد پول

واحد پول

پیش شماره تلفن

پیش شماره تلفن

زبان رسمی

زبان رسمی

پایتخت

پایتخت

یونان کشوری باستانی است که در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. این کشور، شبه جزیره ای کوهستانی است که در ضلع شرقی دریای مدیترانه قرار گرفته است. این کشور که کلاً صد و سی هزار کیلومتر مربع مساحت دارد، از سه طرف با آب محاصره شده است. به دلیل جزایر زیادی که در دریای اژه و دریای یونان وجود دارد، کشوریونان دارای طولانی ترین خط ساحلی در اروپا بوده و پنجمین خط ساحلی طویل دنیا را دارا می باشد. در واقع جغرافیای خاص این کشور بیشترین تاثیر را بر توسعه ی این کشور داشته است. با اینکه رشته کوه های تاریخی این کشور ارتباطات داخلی را تا حدودی محدود کرده، اما دریا، افق های گسترده تری را برای این کشور و مردمانش به تصویر کشیده است. کشور یونان دارای بیش از 2000جزیره است که حدود صد و هفتاد تای آنها تقریباً مسکونی می باشند. این کشور در حدفاصل سه قاره ی آسیا، اروپا و آفریقا قرار گرفته است. خط مرزی این کشور با دیگر کشورها تنها از شمال تا شمال شرقی آن کشیده شده که کشوریونان را با کشورهایی نظیر آلبانی، بلغارستان و ترکیه همسایه کرده است.

کشور یونان

آب و هوای یونان

آب و هوای مدیترانه ای کشوریونان، بر اساس تنوع اقلیمی این کشور در معرض انواعی از تغییرات منطقه ای و محلی قرار دارد.
در زمستان، کمربند توده های هوای کم فشار در حال حرکت از اقیانوس اطلس شمالی به سمت جنوب، تغییر می کند و بادهای گرم و مرطوب را با خود به همراه می آورد. در تابستان ، زمانی که کمربند هوای کم فشار دوباره تغییر وضعیت می دهد ، آب و هوا تقریباً در همه جا گرم و خشک می شود. بطوریکه متوسط دمای ماه ژولای در سطح دریا به بیست و هفت درجه ی سانتیگراد میرسد.اگرچه امواج گرما گاهی دمای هوای روز را تا بالای 38درجه ی سانتیگراد هم میرسانند.

کشور یونان

گیاهان و جانوران

همچون دیگر کشورهای حوزه ی بالکان، زندگی گیاهی این کشور تحت تاثیر عوامل محیطی بسیاری قرار گرفته است. مجموعه ی پوشش گیاهی لطیف و بی نظیر این کشور را در مقایسه بین زمین های شمال تا جنوب، سکونتگاه های محلی، هشت تا نه هزار سال زندگی بشر در این سرزمین و کاربری زمین ، باید محصولی از اثرات اقلیمی ارتفاعات و حضور آب در اطراف این کشور دانست. در دامنه های کوهستانی این کشور میتوان انواعی از پوشش گیاهی را از اروپای مرکزی دید که در خطه ی شمال کشوریونان رواج یافته است. مناطق مرکزی و جنوبی یونان و کمربند باریکی از دره های کوهستانی آن تحت پوشش انواع گوناگونی از گیاهان قرار دارد. بعلاوه انواعی از درختان زیتون، عرعر و بلوط در میان گیاهان متنوع این سرزمین جلوه گری میکنند.
مناطق جنگلی این کشور به ویژه در نواحی شمالی آن، پستانداران گوناگونی از نژاد اروپایی را همچون گربه وحشی ، مارتین ، خرس قهوه ای ، گوزن کوهی و گاه گرگ ، گراز وحشی و سیاه گوش در خود جای داده است.

یونان

قومیت ها در کشوریونان

جمعیت مردمی کشور یونان بخصوص در بخشهای شمالی آن با مشخصه هایی همیشگی همچون قومیت، مذهب و تنوع زبان شناخته شده اند. مهاجرت، تهاجمات، فتوحات امپراطوری و جنگهای رخ داده در قرن بیستم، همه در تنوع فرهنگی موجود در کشور یونان نقش چشمگیری داشته اند. این مشخصه ها تا به امروز و تا جامعه ی یونان مدرن ادامه داشته و در شکل گیری نسل جدید کشوریونان دست برده است. این تاثیر گذاری تا به جایی است که با وجود حکومت و نفوذ طولانی مدت عثمانی ها بر این سرزمین، میتوان گفت که تقریباً همه ی جمعیت کشوریونان به کلیسای آن یعنی کلیسای اُرتُدکس یونان تعلق دارد.
سبک زندگی یونانی ها را اگر بخواهید جستجو کنید بهتر است بدانید یونانیها زندگی شان در خانواده، کلیسا، سنت ها و میهن پرستی خلاصه می شود و بیشتر بر این نکاتی که ذکر شد تمرکز دارند. یونان اغلب همه ی سالگردهای ملی مذهبی خود را گرامی داشته و جشن میگیرد. یونانی ها به وقاع بسیار میهن پرستند ؛ چرا که اینان جنگها و تهاجمات بسیاری را بر کشورشان پشت سر نهاده اند و قوانین موفقیت آمیزی برای خود وضع کرده اند. یونانی ها فرهنگشان را همچون زندگی پذیرفته اند و آن را چون روح خود دوست می دارند.
هنر یونان باستان، معمولاً از لحاظ سَبک به چهار دوره تقسیم می شود: هندسی ، باستانی ، کلاسیک و هِلِنیستی. آثار هنری و سازه های زیبای یونانی را میتوان در اشکالی چون معماری،ساخت تندیسها،جواهر سازی ، نقاشی، و سفالگری یافت.

قومیت ها در یونان

دیدنی های کشور یونان

*آکروپولیس:
آکروپولیس از مهمترین نمادهای کشوریونان است که در شهر آتن قرار دارد. آکروپولیس تپه ای صخره ای است که در قلب آتن مدرن و توسعه یافته جای گرفته و توسط سه معبد باشکوه که قدمت آن به قرن پنجم پیش از میلاد مسیح میرسد، تاجگذاری شده است.
*موزه ی آکروپولیس:
این موزه ی دیدنی در آتن قرار دارد. این موزه از جاذبه های دیدنی یونان است که همه ساله گردشگران بسیاری را از سراسر دنیا به سوی خود میکشاند. اشیاء موجود در این موزه همگی به دورانهای تاریخی حیرت انگیزی تعلق دارند که تاریخ دوستان را میتوانند مجذوب خود کنند.
*سنتورینی:
سنتورینی یکی از زیباترین و دراماتیک ترین جزیره های یونان بشمار میرود که دیدن آن را به همه ی توریستها پیشنهاد می کنیم. گردشگران میتوانند مطمئن باشند که کارهای جذاب و تفریحات لذت بخشی را میتوانند در این جزیره داشته باشند. از گردش در سواحل زیبا گرفته تا بهره مندی از بهترین و لذیذترین خوراکی ها و نوشیدنی ها و سکونت در ساختمانهای لوکس و دیدنی جزیره.
*دلفی:
دلفی بخش مهمی از سرزمین یونان است که در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این بنا و محیط باز آن به دوران قرن هشتم پیش از میلاد مسیح برمیگردد که به وجود تمدن عظیم این کشور اشاره دارد.

یونان
یونان

بهداشت و رفاه در کشوریونان

در سال 1980 میلادی دولت یونان سازمان بهداشت و مراقبت ملی را بنیان نهاد. از آن پس ، بسیاری از پزشکان یونانی به خارج از کشور فرستاده شده و در خارج از کشور آموزش های مدرن را دیده و بیمارستانهای بزرگی را در کشور مطابق با استانداردهای بین المللی و روز برپا کرده اند. با این حال ، یونانی ها اغلب آنقدر از لحاظ مالی توانمند هستندکه اگر بخواهند میتوانند برای مراقبت های پزشکی به خارج از کشور سفر کنند. سیستم بازنشستگی دریونان بسیار پیچیده است. کارگران و کارمندان همگی تحت پوشش سازمان بیمه ی اجتماعی و برنامه های سازمان بیمه ی کشاورزی قرار دارند.

یونان

مسکن در یونان

ساخت و ساز جدید مسکن در یونان در اواخر قرن بیستم ، به ویژه در شهرهای بزرگِ آن ، شتاب بیشتری گرفت. از آن زمان به بعد مناطق شهری کشور با ساختمان های آپارتمانی جلوه نمودند. بطور کل میتوان گفت تقریباَ نیمی از واحدهای قابل سکونت در این کشور در اوایل قرن بیست و یکم در اشکال آپارتمانی ظاهر شده اند.

یونان

زندگی و محیط فرهنگی کشور یونان

در تابستانهای گرم یونان، مردم تمایل بیشتری برای گذراندن زندگی در محیط های بیرون از خانه هایشان را دارند. در شهرستانها و روستاهای کشوریونان هنوز سنت دیرینه ی والتا جریان دارد. سنتی که طی آن مردم حول و حوش غروب آفتاب در خیابانهای اصلی شهر و محل سکونت خود به رفت و آمد و گشت و گذار پرداخته و یا در جزیره ها در سواحل دریا به پرسه زنی و قدم زدن مشغولند. در تابستانها و زمستانها بیشتر اوقات فراغت مردم در کافه ها و کافی شاپ ها سپری می شود.

زندگی در یونان

غذاهای یونانی

غذاهای یونانی تا حد زیادی به سنتها و آداب پخت و پز دوران نفوذ عثمانی ها برمیگردند و اکنون میتوان مشاهده کرد که به غذاها و خوراکهای ترکیه ای شبیهند. بعنوان مثال میتوان به شیرینی باقلوای آنها اشاره کرد. همینطور رژیم غذایی سنتی و سالم دهقانان این کشور را باید یادآور شد که به طور کل، مبتنی بر سبزیجات ، میوه ها ، زیتون ها ، روغن زیتون ، پنیر ، نان و غذاهای دریایی می باشد و گوشت فقط نوعی خوراک لوکس بشمار میرود که فقط در موارد و مواقع خاص خورده می شود. با رشد روزافزون جمعیت در این کشور ،کم کم گوشت جایگاه مهمی در رژیم غذایی کشوریونان به دست آورده است و غذاهای سریع با همان فست فود در شهرها مقبولیت عام پیدا کردند .شاید بر همین اساس است که به تدریج شیوع بیماری های قلبی در شهرهای یونان افزایش یافته است.
دولت یونان سرویسهای اجتماعی متعددی را همچون سیستم مراقبتهای بهداشتی شبه جهانی، نظام تحصیلات، سیستم مستمری و سود اقتصادی بویژه برای بیکاران، معلولان و خانواده ها را فراهم آورده است.

غذای یونانی

حقوق و دستمزد در یونان

حقوق و دستمزد دریونان در رِنجی بین 385 یورو تا 12,595 یورو براساس نوع شغل و میزان سالهای خدمت و نوع مهارت و تخصصی که افراد دارند در نوسان است. باید بدانیم براساس گزارشهای رسیده حقوق و دستمزد در سال 2019 در یونان افزایش یافته است.
از سال 2010 ،کشوریونان تحت پوشش یک برنامه تعدیل مالی بلند مدت قرار گرفته است که این برنامه ،توسط صندوق بین المللی پول ، کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا تعیین شده است. اصلاحات اساسی در قانون کارِ یونان، به عنوان شرایط وام ، وثیقه و تنظیم بازار کار با توجه به بحران مالی به انجام رسیده اند.
از نظر کیفیت سطح زندگی میتوان گفت که امروزه یونان رده ای بالاتر از متوسط را در مواردی چون کار، زندگی، اوضاع سلامتی و بهداشتی کسب کرده است. اما در زمینه ی درآمد و دستمزد تا حدودی زیر متوسط دیگر کشورهای پیشرفته ی اروپایی می باشد.با اینحال میتوان اذعان داشت که یونان بعنوان کشوری ثروتمند شناخته شده و پتانسیل رشد اقتصادی بیشتری را دارد.
یونان را بعنوان کشوری امن در اروپا میشناسند که جنایت در آن به ندرت رخ میدهد و مکانی آرام و دلپذیر برای زندگی و تفریح میتواند باشد. در اتحادیه اروپا این کشور را بعنوان کشوری که دارای کمترین هزینه ی زندگی می باشد معرفی کرده اند؛ هرچند که شهرهای بزرگ آن همچون پایتختش آتن از هزینه ی زندگی بالاتری نسبت به دیگر نقاط آن برخوردار است.

یونان
فهرست