Fransa Fransa | Fransa'da Yaşam Maliyeti |

Fransa ülkesini tanıtmak

واحد پول

para birimi

پیش شماره تلفن

Alan kodu

زبان رسمی

resmi dil

پایتخت

Başkent

. Fransa coğrafyası, çoğunlukla kuzey ve batıda düz ovalar veya alçak tepelerle, bazen de güney ve doğuda dağlarla kaplı bir alanı içerir. Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya, İsviçre ve Belçika gibi komşu ülkelerle Rusya ve Ukrayna’dan sonra Avrupa kıtasının üçüncü büyük ülkesidir..، .، ، .، .
. Fransız Cumhuriyeti Batı Avrupa’da yer almaktadır. Ayrıca denizler arasında ve dünyanın diğer bölgelerinde Fransız bayrağı altında yönetilen bölgeleri ve adaları vardır. Kuzeyden Kuzey Denizi’ne ve Manş Denizi’ne, güneyden Akdeniz’e, bir taraftan büyük Ren Nehri’ne ve diğer taraftan Pasifik Okyanusu’na uzanır.
Fransa, dünyanın en büyük güçlerinden biri olarak bilinir ve yüzlerce yıldır Avrupa’nın en önemli ekonomik ve kültürel merkezlerinden biridir.
Genel olarak, Fransız iklimi soğuk kışlara ve ılıman yazlara sahiptir. Ancak Akdeniz kıyılarının yakınında çok soğuk kışlar yoktur ve bazen ılıman kışlar ve çok sıcak yazlar vardır.

کشور فرانسه

Fransa tarihi

Fransa’nın uzun bir tarihi var. Dışişleri Bakanlığı’na göre, organize bir hükümet kurmak kıta Avrupa’sındaki en eski ülkelerden biridir. Tarih kitaplarına göre, on yedinci yüzyılda bu ülke Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden biriydi.
Modern zamanlarda, General de Gaulle ve istifasından bu yana, Fransa bir dizi lider gördü ve son dönem başkanları Avrupa Birliği ile güçlü bağlar kurdu. Avrupa Birliği’nin en güçlü altı kurucu üyesinden biridir.

کشور فرانسه

Fransa'da Ekonomi ve Arazi Kullanımı

Fransa’nın uzun bir tarihi var. Dışişleri Bakanlığı’na göre, organize bir hükümet kurmak kıta Avrupa’sındaki en eski ülkelerden biridir. Tarih kitaplarına göre, on yedinci yüzyılda bu ülke Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden biriydi.
Modern zamanlarda, General de Gaulle ve istifasından bu yana, Fransa bir dizi lider gördü ve son dönem başkanları Avrupa Birliği ile güçlü bağlar kurdu. Avrupa Birliği’nin en güçlü altı kurucu üyesinden biridir.

اقتصاد فرانسه

Fransa'da kültürün yeri

Dünyanın dört bir yanındaki çoğu insana, Fransa’da ne zaman kültürden bahsedilse, onu hemen güzel ve muhteşem Paris şehrine bağlarlar. Modanın, yemeğin, sanatın ve antik mimarinin merkezi sayılan bir şehir. Ama parlak ışıkların olduğu şehrin dışında yaşıyorsanız, Paris’tekinden çok çok farklı bir şey deneyimlediğinizi göreceksiniz.
Tarihsel bir bakış açısından, Fransız kültürü Gallo-Roman ve Kelt kültürlerinden etkilenir; Tıpkı Cermen ve Frenk kabileleri gibi. Fransa başlangıçta Batı Almanya’da Rhineland olarak biliniyordu, ancak daha sonra Demir Çağı ve Roma döneminde Çiçek olarak bilinen bir bölgeye geri döndü.

فرانسه

Fransa'da Din

Katolikliğin çoğu Fransız halkının resmi dini olduğu unutulmamalıdır. Fransız Kamuoyu Enstitüsü (IFOP) tarafından yapılan bir ankete göre, ülke nüfusunun% 64’ü (yüzde altmış dört) Roma Katolik olarak tanımlanıyor; Bu, Fransa’da yaklaşık kırk iki milyon kişi. Bu ülkedeki diğer dinler İslam, Budizm ve Musevilik olarak görülmelidir. CIA belgelerine göre. O yayınlandı, Fransız halkının yaklaşık yüzde yirmi üç ila yirmi sekizi hiçbir şeye inanmıyor ve Ladik olarak kabul ediliyor.

مذهب فرانسوی ها

Fransa'daki değerler

Nesilden nesile, Fransızlar ulusları ve hükümetleriyle gurur duyuyorlar ve genellikle ülkeleri hakkındaki olumsuz yorumlardan ve eleştirilerden nefret ediyorlar, buna hakaret diyorlar. Turistlerin, özellikle de Amerikalıların, Fransızların bu tür görüş ve tutumlarını bir tür kabalık ve edepsizlik olarak gördüklerini bilmek ilginçtir.
Fransızlar eşitliğe şiddetle inanıyorlar ve bu, ülkelerinin sloganının bir parçası: “Özgürlük; Eşitlik; Kardeşlik.” Birçoğuna göre, Fransızlar eşitliğe kardeşlik ve özgürlükten daha çok değer veriyor.

فزهنگ فرانسوی ها

Fransa'da giyim

Genel olarak herkes Paris’i modanın sonu sayılan bir şehir olarak bilir. Dior, Hermes ve Chanel gibi markalar bu şehirde ortaya çıktı. Çoğu Fransız, günün modasını ve stilini korurken karmaşık tasarımlara ve özel dikişlere sahip kıyafetler giymekle ilgileniyor, ki bu çok aptalca görünmüyor. Sokaklarda şık ve sade kadın kıyafetleri, düzgün erkek takımları, paltolar veya bazen uzun paltolar ve hatta atkı ve şapka şeklinde sıradan insanların kıyafetlerini görebilirsiniz.

پوشش مردم فرانسه

Fransız Sanatı

. Fransa’ya seyahat ederseniz, bu ülkenin her yerinde sanat göreceksiniz; Özellikle Paris’te ve ülkenin diğer büyük şehirlerinde, şehirlerdeki birçok kilise ve kamu binasında Gotik, Rokoko Romantizmi ve Neoklasik sanat kalıntılarını bulacaksınız. Claude Monte, Edgar Degas ve Camille Pissarro gibi birçok ünlü tarihi sanatçı, Paris’te ilham aradı ve Empresyonist harekete bir destek verdi. Paris’teki Louvre Müzesi, dünyanın en ünlü sanat eserlerinden biridir. Mona Lisa ve Venus de Milo gibi eserler.

هنر در فرانسه

Fransa'da yaşam maliyeti ve ortalama aylık gelir

Genel olarak, bir kişinin Fransa’da alabileceği ortalama aylık gelir yaklaşık 5070 Euro’dur. Örneğin, bir teknik teknisyen ayda 5.500 € ‘dan fazla kazanmayı bekleyebilir. Orta büyüklükte bir restoranda üç öğün iki öğün yemek yaklaşık 55 Euro’ya mal oluyor. Bir buçuk litrelik şişe su sipariş ederlerse, bir avrodan daha ucuza mal olacak. Şehir merkezinde üç yatak odalı bir daire kiralamanın maliyeti yaklaşık bin üç yüz avro iken, şehir dışındaki aynı dairenin maliyeti bin avrodan az.

حقوق در فرانسه

Fransız Mutfağı

Sosyo-ekonomik yaşamın her düzeyinde, Fransız yiyecek ve içecekleri merkezi konumunu korumuştur ve henüz hiçbir şey onunla rekabet edememiştir. Bu ülkede, uzun akşam yemekleri için birçok sosyal toplantı ve parti düzenlemek her zaman bir gelenek olmuştur. Yemek pişirme tarzları maliyetleri düşürmek için önemli ölçüde değişmiş olsa da, Fransa’daki pek çok kişi hala bir dizi sos ve sofistike tarif içeren ağır ve cömert mutfağı tercih ediyor.
Burada bir noktayı hatırlatmak fena değil. Birçok insanın inancının aksine, patates kızartması Fransız yapımı bir yemek değildir, ancak kökleri Belçika veya İspanya’dadır.

* Bilmek fena değil: Fransızların yiyecek ve tüketimi konusunda özel bir görüşü var. Günde iki ila üç öğün yemek yiyorlar, ama uzun ve iyi ve büyük bir zevkle. Bir Fransız yemeğinin dört aşaması vardır !! Hey, yiyorlar ve konuşuyorlar ve tatlı gelene kadar gece yarısı vakti geldi. Sağladıkları yemeğin tadını çıkarırlar ve yemeklerini nasıl pişirecekleri hakkında konuşurlar.

* Bilmek fena değil: Fransa’da, süpermarketlerin satılmayan yiyeceklerin elden çıkarılması konusunda yasal bir yasağı vardır. 2016 yılında böyle bir yasa çıkaran ilk ülke oldu. Buna göre tüm dükkanlar, çarşılar ve süpermarketler, satılmayan ve süresi dolan yiyecek ve bakkaliye ürünlerini hayır kurumlarına veya gıda bankalarına bağışlamak zorunda kalıyor. Okulların öğrencileri gıda sürdürülebilirliği konusunda eğitmelerini gerektiren bir politika da var. Her yıl, şirketlerin gıda atığı istatistiklerini açıklaması gerekiyor ve restoranlar, dış kabı müşterilerine sunmak zorunda kalıyor.

غذای فرانسه
غذا در فرانسه

Fransa'da kutlamalar, tatiller ve tatiller

Çoğu ülke gibi Fransızlar da Noel, Noel ve Paskalya’yı kutlarlar. Ayrıca 1 Mayıs’ı İşçi Bayramı olarak kutlarlar.
Avrupa’da Mayıs ayının sekizinci günü Zafer Bayramı, aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nda Avrupa’da yaşanan çatışmaların sona ermesini anma günüdür. Fransızlar 14 Temmuz’da Bastille Günü’nü kutlarlar. Tarih, o gün Paris’teki Bastille’in devrimciler tarafından şiddetli bir şekilde saldırıya uğradığını söylüyor ve bu, büyük Fransız Devrimi’nin başlangıcını işaret ediyor.
* Bilmek fena değil: Aşk şehri olarak da bilinen Fransa’nın başkenti Paris, ziyaretçilere pek çok ilgi çekici yer ve cazibe sunuyor; Sevmek: Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, güzel Seine Nehri ve Notre Dame sadece birkaç örnektir. Birkaç kilometre ötede, bir zamanlar Fransa Kralı’nın ikametgahı olan muhteşem Versailles sarayı var.
İlk olarak 1903’te başlatılan Fransız Bisiklet Turu, dünyanın en önemli bisiklet yarışlarından biridir.
Provence bölgesi, her yıl dünyanın her yerinden birçok turisti ağırlayan güzel ve dinlendirici lavanta ve zeytin ağaçları ile ünlüdür.

تعطیلات در فرانسه
تعطیلات در فرانسه

Fransızların davranışı

Fransızlar her şeyin tadını çıkarır; Yemekten, uzun yürüyüşlerden, arkadaşlarla gezmekten, müzikle bile yalnız başına sakin bir öğleden sonra geçirmek ve …. Fransa’yı ziyaret ederseniz, onları her zaman bir bahçede, müzede, tarihi kalelerde, parklarda ve nehir kıyılarında ve meşgul değillerse birçok ilginç, muhteşem ve rahatlatıcı şeylerde bulacaksınız. Bununla birlikte, Fransızlar hakkında, özellikle güneydeki insanlar hakkında duyulacak bir şey var ve bu onların çılgın sürüşleri. Kendinizin ve çocuklarınızın size o kadar yüksek hızda vurmamasına çok dikkat edin.
* Bilmek fena değil: Fransızlar sana sarılmayacak ve şaşırmayacak. Sizinle tanışmak yerine, yanağınıza sadece iki öpücüğe ihtiyaçları var !! Ek olarak, birçok insanın kibar ve nazik olduğunu bilmek güzel. Bir restorana girdiğinizde şok olmayın; Çünkü sadece restoran müdürünün kendisi değil, aynı zamanda garsonlar ve hatta bazen müşterileri size “Madam Bonjour veya Mösyö Bonjour” diyecekler. Eğer kaybolursanız, hiç korkmayın. Hedefinizi bulmanıza ve sakinliğinizi yeniden kazanmanıza yardımcı olacaklar!

مردم فرانسه
فهرست
fa فارسی
X