فرانسه | کشور فرانسه |هزینه زندگی در فرانسه | موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

معرفی کشور فرانسه

واحد پول

واحد پول

پیش شماره تلفن

پیش شماره تلفن

زبان رسمی

زبان رسمی

پایتخت

پایتخت

جغرافیای کشور فرانسه شامل مساحتی است که بیشتر آن را دشت های هموار و یا تپه های کم ارتفاع نواحی شمال و غرب پوشانده و گاه کوهستان های بخش های جنوبی و شرقی. فرانسه، پس از روسیه و اوکراین سومین کشور بزرگ قاره ی اروپا محسوب میشود که از اطراف با کشورهایی چون انگلستان، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، سوییس و بلژیک همسایه می باشد.
جمهوری فرانسه در غرب اروپا واقع شده است. همچنین این کشور دارای قلمروها و جزایری در میان دریاها و در دیگر نقاط دنیا می باشد که در زیر پرچم فرانسه اداره می شوند. این کشور از شمال به دریای شمال و کانال انگلیسی، و از جنوب به دریای مدیترانه، از سمتی به رود خانه ی بزرگ راین و از سویی به اقیانوس آرام کشیده شده است.
فرانسه بعنوان یکی از قدرت های برتر جهانی شناخته شده است و صدها سال است که از مراکز مهم اقتصادی و فرهنگی اروپا بشمار میرود.
بطورکلی درباره ی اقلیم فرانسه میتوان گفت که دارای زمستانهای سرد و تابستانهایی ملایم  است. اما در حوالی سواحل مدیترانه ای آن زمستانهایی نه چندان سرد و بعضاً ملایم با سرمایی خفیف و تابستانهایی بسیار گرم یافت میشوند.

کشور فرانسه

تاریخ کشور فرانسه

فرانسه دارای تاریخی طولانی است. بنا بر اسناد وزارت امور خارجه آمریکا، این کشور از قدیمی ترین کشورهای قاره ی اروپاست که حکومتی سازمان یافته را تشکیل داد. بر اساس گواهی کتاب های تاریخی، در قرن هفدهم میلادی، این کشور از قدرتمندترین کشورهای اروپا به شمار می رفته است.
در دوران معاصر و از زمان ژنرال دوگل و استعفای او، فرانسه رهبران متعددی به خود دید و روسای جمهور اخیر آن روابط مستحکمی با اتحادیه اروپا برقرار کردند. این کشور یکی از شش کشور قدرتمند بنیانگذار اتحادیه اروپا بشمار می آید.

کشور فرانسه

اقتصاد و کاربری زمین در فرانسه

فرانسه دارای تاریخی طولانی است. بنا بر اسناد وزارت امور خارجه آمریکا، این کشور از قدیمی ترین کشورهای قاره ی اروپاست که حکومتی سازمان یافته را تشکیل داد. بر اساس گواهی کتاب های تاریخی، در قرن هفدهم میلادی، این کشور از قدرتمندترین کشورهای اروپا به شمار می رفته است.
در دوران معاصر و از زمان ژنرال دوگل و استعفای او، فرانسه رهبران متعددی به خود دید و روسای جمهور اخیر آن روابط مستحکمی با اتحادیه اروپا برقرار کردند. این کشور یکی از شش کشور قدرتمند بنیانگذار اتحادیه اروپا بشمار می آید.

اقتصاد فرانسه

جایگاه فرهنگ در فرانسه

در نظر بیشتر مردم دنیا هروقت صحبت از فرهنگ در فرانسه می شود، آن را فوراً به شهر زیبا و دیدنی پاریس ربط می دهند. شهری که مرکز مُد، غذا، هنر و معماری کهن شمرده میشود. اما اگر بیرون از شهر چراغ های روشن زندگی کنید متوجه می شوید که چیزی بسیار بسیار متفاوت تر را نسبت به پاریس تجربه کرده اید.
از دیدگاه تاریخی فرهنگ فرانسه تاثیر گرفته از فرهنگ های گالو-رومی و کِلتیک ها می باشد؛ درست مثل قبایل ژرمن و فرانک. در ابتدا فرانسه بعنوان بخش غربی آلمان بعنوان راین لَند  شناخته شده بود، اما بعدها به قلمرویی بازگشت که در عصر آهن و دوران روم باستان به گُل معروف بود.

فرانسه

مذهب در فرانسه

باید گفت که کاتولیک، مذهب رسمی اغلب فرانسوی ها بشمار میرود. بر اساس یک نظر سنجی توسط انستیتوی فرانسوی دیدگاه عمومی(IFOP) ، 64% (شصت و چهار درصد) جمعیت این کشور خود را کاتولیک روم معرفی کرده اند؛ یعنی چیزی نزدیک به چهل و دو میلیون نفر از جمعیت فرانسه. دیگر مذاهب موجود در این کشور را باید اسلام، بودایی و یهودیت بشمار آورد. بر طبق آنچه که از اسناد سی.آی. اِی منتشر شده، چیزی حدود بیست و سه تا بیست و هشت درصد از فرانسوی ها اعتقاد به هیچ چیز ندارند و لادیک بشمار میروند.

مذهب فرانسوی ها

ارزش ها در فرانسه

فرانسوی ها نسل در نسل به ملت و دولت خود بسیار زیاد افتخار می کنند و به طور معمول از اظهار نظر منفی و هرگونه نقدی درباره ی کشورشان بیزارند و آن را یک نوع توهین بشمار می آورند. جالب است بدانید که گردشگران، بخصوص آمریکایی ها این نوع دیدگاه و طرز برخورد فرانسوی ها را نوعی گستاخی و بی ادبی تلقی می کنند.
فرانسوی ها به برابری عقیده ی زیادی دارند و این بخشی از شعار کشورشان می باشد: ” آزادی؛ برابری؛ برادری”.  به عقیده و گفته ی خیلی ها، فرانسوی ها بیش از برادری و آزادی به برابری اهمیتی صد چندان می دهند.

فزهنگ فرانسوی ها

پوشاک در فرانسه

کلاً همه پاریس را بعنوان شهری می شناسند که آخر مد بشمار میرود. بِرَندهایی همچون دیور، هرمس و چَنِل همگی برخاسته در این شهرند. بیشتر مردمان فرانسه علاقمند پوشیدن لباس هایی با طراحی های پیچیده و دوخت های تخصصی با حفظ مد و استیل روز هستند که خیلی هم احمقانه به نظر نمی رسد. لباسهای معمولی مردم در کوچه و خیابان را میتوانید به صورت لباس های زنانه ی شیک و ساده، کت و شلوار های مرتب مردانه، کت ها و یا گاه مانتوهای بلند و حتی روسری ها و کلاه ها ببینید.

پوشش مردم فرانسه

هنر فرانسوی

اگر به فرانسه سفر کردید هنر را در همه جای این کشور می بینید؛ بخصوص در پاریس و دیگر شهرهای بزرگ این کشور، آثار و بقایایی از گوتیک، رومانس روکوکو و هنر نئوکلاسیک را در بسیاری از کلیساها و ساختمانهای عمومی شهرها خواهید  یافت. بسیاری از هنرمندان تاریخی مشهور همچون کلود مونت، ادگار دگاس و کامیل پیسارو، به دنبال الهام گرفتن در پاریس بودند و به جنبش امپرسیونیسم رشد فزاینده ای بخشیدند. موزه ی لوور پاریس در میان تمامی موزه های بزرگ و دیدنی دنیا، جایگاه معروفترین آثار هنری بشمار میرود. آثاری همچون مونا لیزا و ونوس دِ میلو.

هنر در فرانسه

هزینه های زندگی و متوسط درآمد ماهانه در فرانسه

بطور کلی میتوان گفت که متوسط درآمد ماهانه ای که یک فرد میتواند در فرانسه داشته باشد چیزی حدود 5070یورو می باشد. بعنوان مثال یک تکنسین فنی میتواند بیش از 5500 یورو در ماه انتظار درآمد داشته باشد. این در حالیست که مصرف یک وعده ی غذا در رستورانی متوسط با سه نوبت پذیرایی برای دونفر تقریباً 55 یورو آب میخورد. اگر یک بطری آب یک و نیم لیتری هم سفارش بدهند کمتر از یک یورو هزینه بر میدارد. هزینه ی اجاره ی یک سه خوابه در مرکز شهر تقریباً هزار و سیصد یورو می شود در حالی که همین آپارتمان در خارج از شهر کمتر از هزار یورو هزینه برمیدارد.

حقوق در فرانسه

غذاهای فرانسوی

در تمامی سطوح اجتماعی اقتصادی زندگی فرانسوی، غذا و نوشیدنی جایگاه مرکزی خود را حفظ کرده است و هنوز چیزی نتوانسته با آن به رقابت برخیزد. در این کشور رسم همیشه بر این بوده که معاشرت ها و میهمانی های بسیاری به صرف شام های طولانی برگزار شود. در حالیکه امروزه سبک های پخت و پز بخاطر پایین آوردن هزینه ها بسیار تغییر کرده است، اما هنوزم که هنوزه خیلی ها در فرانسه طرفدار آشپزی های سنگین و پرطمطراق بهمراه یک عالمه سس و دستورالعمل های پیچیده هستند.
بد نیست اینجا یک نکته ای را یادآوری کنیم. آن هم اینکه برخلاف آنچه همه می پندارند، سیب زمینی سرخ کرده یک غذای فرانسوی الاصل نیست بلکه ریشه در بلژیک و یا اسپانیا دارد.

*بد نیست بدانیم: فرانسویها دیدگاهی ویژه نسبت به غذا و صرف آن دارند. آنها روزی دو تا سه وعده غذا میخورند اما طولانی و بخوبی و با لذت فراوان. یک وعده غذایی فرانسویها چهار مرحله دارد!! هی میخورند و حرف میزنند و تا وقتی که پای دسر به میان بیاید زمان به نیمه شب می رسد. آنها از غذایی که فراهم کرده اند لذت کافی می برند و در تمام طول صرف غذایشان درباره ی آن و نحوه ی پخت و پزش صحبت میکنند.

*بد نیست بدانیم: در کشور فرانسه سوپرمارکت ها منع قانونی برای معدم کردن غذاهای فروخته نشده دارند. در سال 2016، این کشور اواین کشوری بشمار آمد که چنین قانونی را صادر کرده بود. بر همین اساس، تمامی مغازه ها و بازارچه ها و سوپرمارکت ها مجبورند تا غذاها و اقلام خوراکی خود را که به فروش نرفته اند و هنوز تاریخ مصرف دارند، به موسسات خیریه یا بانک های غذایی اهدا کنند. همچنین، سیاستی وجود دارد که مدارس را ملزم به آموزش دانش آموزان درباره ی پایداری مواد غذایی میکند. شرکت ها همه ساله موظفند تا آمار دورریزهای غذایی خود را فاش کنند و رستوران ها هم مجبورند تا ظرف بیرون بر در دسترس مشتریان خود قرار دهند.

غذای فرانسه
غذا در فرانسه

جشن ها و تفریحات و تعطیلات در فرانسه

فرانسویها مثل اغلب کشورها تعطیلات ولادت مسیح و کریسمس و عید پاک را جشن می گیرند. آنها همچنین روز اول ماه مه را بعنوان روز کارگر، گرامی می دارند.
همچنین روز پیروزی در اروپا در هشتمین روز از ماه مه، روز بزرگداشت پایان درگیری ها در  اروپا در جنگ حهانی دوم بشمار میرود. فرانسوی ها در چهاردهم ماه ژولای روز باستیل را جشن می گیرند. تاریخ می گوید در این روز قلعه ی باستیل در پاریس توسط انقلابیون مورد حمله ای شدید قرار گرفت که این آغازی بر انقلاب کبیر فرانسه به حساب می آید.
*بد نیست بدانیم: پاریس، پایتخت فرانسه، که به شهر عشق هم معروف است مکان های دیدنی و چیزهای جذاب بسیاری رو به بازدیدکننده ها پیشنهاد میکند؛ همچون: برج ایفل، موزه ی لوور، رودخانه ی زیبای سِن و نوتردام که تنها نمونه هایی بشمار می آیند. چند کیلومتر آن طرفتر از شهر قصر باشکوه ورسای خودنمایی می کند که زمانی محل سکونت پادشاه فرانسه بوده است.
تور دوچرخه سواری فرانسه هم که اولین بار در سال 1903برپا گشت، از مهمترین مسابقات دوچرخه سواری جهان محسوب میشود.
منطقه ی پرووِنس هم شهرتش را به خاطر مزارع زیبا و آرامش بخش اسطوخودوس و درختان زیتون دارد، همه ساله پذیرای بسیاری از گردشگران سراسر دنیا می باشد.

تعطیلات در فرانسه
تعطیلات در فرانسه

رفتار فرانسوی ها

فرانسویها از همه چیز لذت میبرند؛ از غذا، قدم زدن های طولانی، گشت و گذار با دوستان، گذراندن یک بعد از ظهر آرام حتی به تنهایی با موزیک و …  . اگر سری به فرانسه زدید حتماً همیشه و در همه حال آنها را اگر مشغول کار نباشند درحال دیدار از یک باغ، موزه، قلعه های تاریخی، پارکها و سواحل رودخانه و خیلی چیزهای جذاب و دیدنی و آرامش بخش خواهید یافت. با همه ی اینها نکته ای شنیدنی و دانستنی درباره ی فرانسویها، مخصوصاً اهالی جنوب آن وجود دارد و آن هم رانندگی دیوانه وار آنها می باشد. خیلی مراقب خود و فرزندانتان باشید که با آن سرعت بالایشان به شما نزنند.
*بد نیست بدانیم:   فرانسویها شما را در آغوش نخواهند کشید و از این بابت تعجب نکنید. بلکه در دیدار با شما تنها به دو بوسه روی گونه تان اکتفا می کنند!! بعلاوه خوبست بدانید که بسیار بسیار مردمان آداب دان و مودبی هستند. وارد رستوران که شدید خیلی شوکه نشوید؛ چرا که نه تنها خود مدیر رستوران، بلکه گارسون ها و گاه حتی مشتریانش هم به شما “بونژور مادام یا بونژور موسیو” خواهند گفت. اگر گم شدید اصلاً خوفی به خود راه ندهید. آن ها کمکتان می کنند تا مقصد خویش را بیابید و آرامش خود را بازیابید!

مردم فرانسه
فهرست