استونی | وضعیت کار در استونی | تحصیل در استونی | موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

معرفی کشور استونی

واحد پول

واحد پول

پیش شماره تلفن

پیش شماره تلفن

زبان رسمی

زبان رسمی

پایتخت

پایتخت

استونی کشوری کوچک و کم ارتفاع و مسطح است که تقریباً در شمال شرقی قاره ی اروپا قرار دارد. دور تا دور این کشور را آب فرا گرفته و فقط در جنوب و جنوب شرقی و کمی هم در نواحی شمال شرقی آن دارای مرز خاکی با کشورهای روسیه و لیتونی می باشد. این کشور دارای آب و هوای معتدل و چهارفصل است. میانگین دماهای آن از 16 درجه ی سانتیگراد در جزایر بالتیک تا 17 درجه سانتیگراد در ماه جولای، یعنی گرمترین ماه، تغییر میکند. در سردترین ماه یعنی فوریه هم دما از منفی سه و نیم درجه ی سانتیگراد در جزایر بالتیک تا منفی هفت و نیم درجه متغیر است.

کشور استونی

جغرافیای کشور استونی

اقلیم معتدل و مرطوب کشوراستونی از نظر عرض جغرافیایی مشابه در  مناطقِ شرق روسیه به شدت متفاوت است. این کشور در مسیر توده های هوای ناشی از وزش بادهای چرخه ای مستقر در اقیانوس اطلس شمالی قرار گرفته و هوای گرم را در زمستان و هوای خنک را در تابستان جابجا می کند. این حالت در مناطق ساحلی شمالی و غربی نسبت به مناطق داخلی کشور ملایم تر است ، در حالی که مناطق شرقی و جنوب شرقی آب و هوای قاره ای تری  دارند.
جنگلهای ترکیبی با چیزی حدود 90 گونه ی بومی از درختها و درختچه ها،تقریباً نیمی از قلمروِ این کشور را پوشش داده اند. بیشتر این درختان را کاج و کمترِ آنها را بلوط و اَفرا تشکیل داده اند.  بد نیست بدانیم که کاج اسکاتلندی رایج ترین درخت بومی این سرزمین می باشد. مناطق باتلاقی و مردابی، جایی که تقریباً یک چهارم از 1500 گونه ی گیاهی کشوراستونی در آن ها یافت می شوند ، بخش بزرگی از مساحت این  کشور را اشغال کرده اند.در مورد جانوران هم باید گفت 60 گونه از پستانداران در این ناحیه یافت می شوند. حیواناتی نظیر گوزنهای قرمز وخوکهای وحشی. در عمق جنگلهای شمال شرق آن هم میتوانید خرسها و سیاهگوشها را بیابید.حیواناتی همچون روباه ها و خرگوشها را هم در کنار رودخانه ها پیدا خواهید کرد.

جغرافیای استونی

گروه ها و قبایل بومی استونی

در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی،کشوراستونی درصد بالایی از جمعیت خارجی های مقیم متولد این کشور و فرزندانشان را به خود اختصاص داده است.تنها دوسوم این کشور را قبایل بومی تشکیل می دهند. روسها مهمترین اقلیت آن بشمار می آیند که تقریباً یک چهارم شهروندان این کشور را تشکیل می دهند. دیگر اقلیت های قومیِ مهم در این سرزمین اوکراینی ها ، بلاروس ها و فنلاندی ها می باشند.

تفاوتهای فرهنگی و زبانی قومی منطقه ای زیادی بین ساکنین بومی این کشور وجود دارد. بعنوان نمونه: سِتوهای جنوب شرقی استونی لهجه ای مجزا از استونیایی هادارند و بخشی از یک سنت مذهبی اُرتُدکس شرقی بشمار می آیند. در حالی که اهالی جزایرِ موها در غرب نیز گویش خاص خود را دارند و در بعضی از فرهنگ ها و سنتها با مردم اسکاندیناوی مشترک هستند.

معرفی کشور استونی

وضعیت بهداشت و رفاه در کشور استونی

در استونی شمامی توانید از دو نوع سیستم مراقبت بهداشتی بهره ببرید: خصوصی و عمومی. سیستم بیمه ی بهداشت و سلامت در استونی شامل حال همه ی مردم میشود. در واقع باید گفت نظام سلامت و بهداشت و مراقبت در این کشور همه ی افراد را تحت پوشش خود قرار میدهد و بطور مساوی در همه ی مناطق این کشور در دسترس همگان قرار گرفته است.

معرفی کشور استونی

اقتصاد استونی

در گذشته استونی کشوری صنعتی با بهره ای کم از کشاورزی محسوب میشد. صنعت و کشاورزی مؤلفه های مهم اقتصاد استونی مستقل بشمار می ایند.اما سهم آنها از تولید ناخالص داخلی و نیروی کار کاهش یافته است. این در حالی است که تجارت و صنعتِ خدمات به رشد رسیده اند. اقتصاد این کشور در دوره انتقال به اقتصاد بازار، رکود اولیه ای را تجربه کرد که با کاهش تولید ، تورم و بیکاری همراه بود. اما در اواسط دهه 1990 دوباره رشد کرد و با پیشرفت هایی در طول دهه بعد روبرو شد. بعلاوه، اقتصاد استونی را باید یکی از لیبرال ترین اقتصادها در اروپا دانست. بطوریکه  بهره مندی از بودجه ملی متعادل، مالیات بر درآمد مسطح و تعرفه های گمرک بسیار کم از بارزترین ویژگیهای آن محسوب میشوند.

اقتصاد استونی

زبان مردم استونی

استونیایی، زبان رسمی این کشور و  عضو شاخه فینو – اوریک از خانواده زبان اورالی است. بطوریکه بیش از دو سوم جمعیت این کشور به  این زبان تکلم می کنند و جزو اولین زبان آن ها بشمار می آید.

زبان مردم استونی

تحصیل در استونی

کشورهای اروپای شرقی یکی از بهترین  و امن ترین مکانها برای گذراندن دوران تحصیلات عالیه می باشند.این کشورها برای دوره های دانشگاهی فن آوری دیجیتال و شبکه شهرت بسیاری دارند. به همین ترتیب کشوراستونی در زمینه هایی چون ارائه ی کارتهای شناسایی الکترونیکی، سیستم های دولت الکترونیکی، بهداشت الکترونیکی، آموزش الکترونیکی و پارکینگ الکترونیکی پیشگام بوده است.

تحصیلات دانشگاهی استونی در همه جای جهان شناخته شده و گواهینامه های فارغ التحصیلان آن مورد پذیرش همه ی نقاط دنیا می باشد. سیستم اموزش عالی این کشور هم کاملاً به روزرسانی شده با برترین دانشگاه های جهان می باشد. بطور معمول 15 دانشگاه عمومی و 9 دانشگاه خصوص در این کشور دایر می باشد. زبان انگلیسی بطور گسترده در این دانشگاه ها کاربرد دارد و دانشگاه های این کشور بصورت گسترده انواع سیستم های آموزش زبان انگلیسی را ارائه می دهند.

تحصیل در استونی

دین رسمی استونی

در کشوراستونی آیین رسمی وجود ندارد و بسیاری از مردم آن یا لامذهب  و لاییک  هستند. با اینحال اکثریت مسیحی این کشور  شامل مسیحیان غیرمجاز به همراه جوامع انجیلی لوتر و ارتدکس شرقی می باشند. تعداد کمی هم از باپتیست ها ، متدیست ها و کاتولیک های رومی بشمار می آیند.

کشور استونی

وضعیت کار در استونی

در سال 2017، متوسط درآمد ماهانه در این کشور برابر با 1221 یورو بود. در سه ماهه ی اول سال 2018، متوسط حقوق و دستمزد ماهانه در بالاترین سطح خود برای مشاغل مالی و بیمه، انرژی و اطلاعاتی و ارتباطاتی قرار داشت. مثلاً اگر شما هدایت یک تیم نرم افزاری را بعهده داشتید میتوانستید درآمد ماهانه ی 3662 یورویی را انتظار داشته باشید.

اما بطور معمول یک فرد شاغل در کشوراستونی ماهانه درآمد متوسطی برابر با 16802 استونیایی استثنایی دارد. این میانگین حقوق شامل هزینه هایی چون مسکن، حمل و نقل و دیگر مزایا می شود.
کم درآمد ترین مردم در کشور استونی حداقل عایدی شان برابر است با 8584 استونیایی استثنایی و بالاترین درآمد برای پردرآمدترین افراد چیزی حدود 74403 استونیایی استثنایی میشود.

وضعیت کاری در این کشور به این صورت است که افراد روزانه هشت ساعت در پنج روز هفته کار می کنند.اوضاع شغلی بسته به نوع بخشی که افراد در آن کار می کنند متغیر است. به این معنا که در بعضی شرکتها روسا نسبت به ساعات کار سخت گیرترند و در بعضی جاها هم انتخاب ساعات کاری به عهده ی خود کارمندان می باشد.
تعطیلات سالانه 28 روز است و طبق قانون این کشور افراد باید 14 روز از این تعطبلات را پشت سرهم استفاده کنند.بعلاوه تعطیلات عمومی در این کشور ده روز می باشد.

براساس آمارهای سال 2019 هزینه های زندگی و نرخ اجاره در استونی بالاتر از ایران می باشد؛ بطوریکه هزینه ها تا 29درصد و نرخ اجاره تا 11 درصد نسبت نسبت به ایران افزایش دارد. با اینحال میتوان گفت سطح هزینه های زندیگی در استونی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی پایین تر و قابل تحمل تر است. بازخوردهای عمومی از خارجی هایی که مدتی را در این کشور  سپری کرده اند نشان میدهد اوضاع معیشتی در کشور استونی شبیه به کشورهای اروپای غربی می باشد. به عبارتی  هزینه زندگی در استونی به انتخاب مسکن، سبک زندگی افراد و الگوهای هزینه بستگی دارد.
بد نیست بدانیم بطور میانگین هزینه ی زندگی برای یک دانشجو بین 300 تا 500 یورو محاسبه شده است.

فهرست