بورسیه تحصیلی اراسموس و نحوه درخواست آن - شرایط ورود به اراسموس- دادآور نسیم مهر

بورسیه تحصیلی اراسموس و نحوه درخواست آن

بدون دیدگاه
بورسیه تحصیلی اراسموس

اراسموس چیست؟

برنامه ی اراسموس ( Erasmus) یک برنامه ی تبادل دانشجو در اتحادیه ی اروپا است  که در سال 1987 بنیان نهاده شد. ( Erasmus Plus ) اِراسموس پلاس، یک برنامه ی جدید است که باید آن را ترکیبی از همه ی برنامه های فعلی اتحادیه ی اروپا دانست. برنامه ای که طرحی برای آموزش و پرورش، جوانان و ورزش آنها ریخته و از ژانویه ی 2014 آغاز شده است.

Erasmus، در واقع مخفف برنامه اقدام جامعه اروپا برای جابجایی دانشجویان دانشگاه شمرده میشود. این یک برنامه ی تبادل آموزش عالی برای دانشجویان، اساتید و مؤسسات علمی است که توسط شورای انگلیس در انگلستان به اجرا درآمده است. اساساً، باید اراسموس را  شانسی برای دانشگاه ها و دانشجویان سی و سه کشور اروپایی جهت معاشرت بیشتر، یادگیری مهارتهای جدیدتر و گسترش افق دید بهتر آنها دانست.

از زمان شروع این برنامه در سال 1987 تا کنون، بیش از دو میلیون دانشجو این برنامه را به انجام رسانیده اند. اراسموس این فرصت  را به دانشجویان مشغول به تحصیل میدهد تا بتواند جابجایی کار و یا دستیاری زبان در کشوری دیگر کنند و به تحصیلشان هم آسیبی نرسد. برای اینکه بتوانید مشمول برنامه ی اراسموس شوید، حتماً لازم نیست که یک دانشجوی زبان باشید. همین که دانشگاه یا کالجتان برنامه ی اراسموس را برای رشته ی تحصیلی شما  ارائه بدهد، شما میتوانید آن را پیاده کنید.

بورسیه تحصیلی اراسموس

بورسیه تحصیلی اراسموس

برنامه ی اراسموس ممکن است بین سه ماه تا یکسال به طول انجامد. شاید نیاز باشد که اراسموس را بعنوان بخشی از مدرک تحصیلی تان به انجام رسانید و یا میتوانید به سادگی تصمیم بگیرید برای انجام اراسموس چند ماهی را در کشوری دیگر زندگی کنید. این برنامه به دانشجویان انگیزه های بیشتری می بخشد. آنها را مستقل تر میکند. مهارتهای زبانی شان را بهبود می بخشد و در نهایت باعث میشود تجربه ی کاری ارزشمندی بدست آورند. برتر از همه ی آنچه گفته شد، این برنامه لذت وافری برای تجربه ی زندگی را به دانشجویان میدهد و آنها را با مردمان جدید و دنیای تازه تری آشنا میکند. به گفته ی شورای انگلستان “یک دهم دانشجویانی که درگیر اراسموس شده اند، توانسته اند شریک زندگی خود را در این برنامه بیابند.”

بیش از سی کشور اروپایی در اجرای این طرح مشارکت کرده اند. در این بین، کشورهای اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه پرجاذبه ترین مقاصد برای دانشجویان مشمول این طرح به حساب می آیند. اما فرصتهای بسیاری هم در کشورهایی همچون اسلوونی، کرواسی، نروژ و مالت وجود دارد. در واقع با این برنامه، شما فقط وقتتان را در کار و تحصیل سپری نخواهید کرد، بلکه اراسموس بدون آنکه در دوران تعطیلات باشید، به شما وقت و منابع کافی برای کشف کشوری دیگر و فرهنگ آن خواهد داد.

چون برنامه ی اراسموس از طریق دانشگاه یا کالج دانشجو ترتیب داده میشود، اگر متقاضی بخواهد در خارج از کشور تحصیل کند، باید ببیند که دانشگاه یا کالج با کدام موسسات اروپایی به مبادله ی توافق نامه می پردازد. اگر نتوانست اطلاعاتی به دست آورد، با کالج یا دانشگاه مشارکت کنده در طرح اراسموس تماس بگیرد.

اگر دانشجو بخواهد  واجد شرایط برنامه ی اراسموس بشود لازم است که در مقاطع بالای تحصیلات تکمیلی و یا در حال تحصیل یک مدرک دانشگاهی باشد و البته حتماً بایست که سال اول خود را تمام کرده باشد. زیبایی اراسموس در این است که دانشجوی مشمول  برای دانشگاهی که موقتاً  به آن منتقل میشود مجبور نیست که شهریه ی اضافی پرداخت کند. ویژگی دیگر اراسموس در این است که دانشجو برای جابجایی یا کار در کشور مقصد میتواند کمک هزینه ای هم دریافت کند. بعنوان مثال این کمک هزینه در سال تحصیلی 2015-2016 چیزی معادل دویست و پنجاه تا چهارصد یورو در ماه بوده است. همچنین یک کمک بلاعوض چهارصد یورویی هم برای دانشجویانی است که تمایل به انتخاب کشورهای کمتر مشهور داشته باشند.

بورسیه تحصیلی اراسموس

بورسیه تحصیلی اراسموس

در حال حاضر، اگر شما یک سال تحصیلی کامل یعنی 24 هفته را در برنامه ی اراسموس بگذرانید، دیگر لازم نیست  شهریه ی  دانشگاه یا کالج خود را پرداخت کنید.

*چگونه برای اراسموس درخواست بدهیم؟

معمولاً قرار بر این است که برای شرکت در طرح اراسموس باید از طریق انستیتو و یا دانشگاه خود اقدام نمایید. شما میتوانید با هماهنگ کننده ی اراسموس در دانشگاه یا کالج خود تماس بگیرید، آنها هم درست مثل رابطی هستند که مکانهای خاص  اراسموس را برای هر منطقه ی مورد نظر تخصیص میدهند. لازم است بدانید که برنامه های اراسموس  معمولاً بین ماه های  اکتبر و فوریه به صورت آنلاین تکمیل می شود. پس از آن است که باید با دانشگاه مهمان تماس بگیرید و کلیه ی اطلاعات مربوط به روند پذیرش را در اختیار آنان قرار دهید.

برنامه‌ی اراسموس با ایجاد یک جنبش آزاد و تبادل آموزش و پرورش بین دانشگاههای ثبت نام شده و موسسات علمی معتبر، برای دانشجویان  واجد شرایط ایجاد فعالیت و انگیزه می کند.

*شرایط ورود به برنامه ی اراسموس:

برای اینکه کسی بتواند درخواست بورسیه تحصیلی اراسموس را بدهد حتماً باید بتواند اولین دوره ی تحصیلات تکمیلی خود را تا آخرین مهلت باقیمانده  برای درخواست به پایان رساند و اینکه بتواند ثابت کند که فارغ التحصیل شده است.

این دوره برای تمامی متقاضیان سراسر دنیا آزاد می باشد. شرایط لازم برای صلاحیت که توسط همه ی دانشگاه های کنسرسیوم به رسمیت شناخته شده است به شرح زیر می باشد:

1.مدرک:

-دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی دوره های کارشناسی ارشد که لیسانس خود را در رشته هایی چون ریاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر، کنترل اتوماتیک و  دیگر رشته های وابسته بدست آورده باشند؛

– دانش شبکه های رایانه ای، برنامه نویسی و سیستم عامل ها مورد تقاضا می باشد؛
-معدل مدرک قبلی باید صلاحیت بالای دانشجوی متقاضی را ثابت کند. در حقیقت دانشجو باید حداقل نمره ی B یا بهتر از آن را در مقیاس ECTs بدست آورده باشد.

بورسیه تحصیلی اراسموس

بورسیه تحصیلی اراسموس

2.زبان انگلیسی:

-متقاضی باید بتواندثابت کند که در زبان انگلیسی از فصاحت کافی برخوردار است. مثلاً نمره ی آیلتس او باید حداقل 6.5 به بالا بهمراه نمره 6 در آزمون نوشتاری باشد.

– شماره ی کد مؤسسه ی تافل دانشگاه لورن” 3368 ” است.

– اثبات تسلط به زبان انگلیسی لازم است حتی در زمانی که زبان آموزشی تحصیلات قبلی دانشجو، انگلیسی بوده است.

3.مصاحبه:

در نهایت، همه ی داوطلبان منتخب از طریق ویدئو کنفرانس به مصاحبه دعوت می شوند.

بد نیست بدانید که مدرک کارشناسی ارشد مشترک اراسموس، یک  برنامه ی مطالعاتی معتبر، یکپارچه و بین المللی است که به طور مشترک توسط کنسرسیوم بین المللی موسسات آموزش عالی اروپا ارائه داده می شود.

در حال حاضر با برنامه ی اراسموس جدید و تازه ارائه شده، دانشجویان علاقمند  می توانند دو بار در بورسیه تحصیلی اراسموس شرکت کنند، این امر به این صورت است که آنها قادرند فقط یک بار در طول دوره ی لیسانس خود و یک بار هم در طول دوره ی کارشناسی ارشد خود در این برنامه شرکت بجویند.

شاید بخواهید بدانید که آیا این ممکن است که بتوان دو مدرک کارشناسی ارشد را در برنامه ی اراسموس همزمان به انجام رساند؟ باید گفت سخت است اما غیر ممکن نیست. چرا که گاهی بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد ثبت نام نیمه وقت ارائه میدهند. بنابراین میتوان دو برنامه ی کارشناسی ارشد دلخواه را پیدا کرد و همزمان به هردوی آنها پرداخت. هرچند که انجام این دو برنامه، به دو برابر زمان  بیشتر احتیاج خواهد داشت، و مطمئناً بهتر این است که این کورس ها را به طور متوالی بخوانید و شکافی بین هر دو ایجاد کنید.

سرمایه گذاری در هلند
اقامت از طریق سرمایه گذاری در هلند
بورسیه تحصیلی در استرالیا
نحوه درخواست بورسیه تحصیلی استرالیا در سال 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

فناوری اطلاعات آرون : طراحی سایت و سئو
طراحی سایت و سئو
دفتر خدمات حقوقی مهاجرت ایرانیان به سوئد
blank
فهرست