Dominika'da Eğitim -

Dominika'ya Giriş

واحد پول

para birimi

پیش شماره تلفن

Alan kodu

زبان رسمی

resmi dil

پایتخت

Başkent

Dominika, Karayipler ile Kuzey Atlantik arasındaki rüzgarlı adalarda, Porto Riko ile Trinidad ve Tobago’nun ortasında yer almaktadır. Dominika, doğu Karayipler’de Fransız Guadeloupe ve Martini adaları arasında bulunan volkanik bir adadır. دومینیکا Bu rüzgarlı adaların en büyüğü ve en dağlık olanı, yedi yüz elli bir kilometrekarelik bir alana sahiptir. Dominika’nın muhteşem doğal güzelliği, özellikle muhteşem dağ topografyası, birçok kuşak doğa severleri etkilemiştir. Dominika adası aslında volkanik oluşumlardan oluşur. جزیره‌ی دومینیکا . Ülkede çok sayıda volkanik dağ bulunmasına rağmen, püskürmeler nadirdir. Adadaki jeotermal faaliyetin diğer belirtileri arasında fumaroller veya volkanik menfezler ve kaplıcaların patlaması sayılabilir. Ülkenin güneyinde, çıkarılan suyun bir metreye kadar daha yüksek bir basınçla havaya atıldığı kaynayan göller var. Idominica Adası’nın zengin alüvyal topraklara ve verimli volkanik toprağa sahip olmasının nedeni budur. Bu ülkede akan birçok nehir var. Ayrıca Dominika’da adanın kuzeyinden güneyine uzanan birçok yoğun ve yüksek orman vardır. Merkezdeki bu dağ ormanları dizisi, Canlı Nehir’in yarattığı bir ovayla parçalanır. Batıdan akan bir nehir.

کشور دومینیکا

Dominika iklimi

Dominika, özellikle yılın en soğuk aylarında, Aralık’tan Mart’a kadar hoş bir iklime sahiptir. Yaz sıcaklıkları en ılıman koşullarda 32 dereceye ulaşır. Dominika’da kış sıcaklığı fazla düşmez ve 29 ile 30 Santigrat derece arasında değişir. Ülke, Şubat’tan Mayıs’a kadar kurak bir mevsim yaşayabilir ve Haziran’dan Ekim’e kadar yağmur yağar; bu, adanın şiddetli fırtınalar yaşama olasılığı en yüksek olan dönemdir. Bu ülkede yağışlar çok değişken olup özellikle dağlık ve ormanlık alanlarda durumun farklı olduğu söylenebilir. Bu ülkede yıllık ortalama yağışların 1500 ile 3700 mm arasında değiştiği söylenebilir. Dağlık bölgelerde bu yağış miktarı bazen 6350 mm’yi buluyor ki bu büyük bir miktar gibi görünüyor.

آب و هوای دومینیکا

Dominika Bitkileri ve Hayvanları

Küçük Antiller adaları arasında Dominika, bölgedeki en yoğun dağ ormanlarına sahiptir. Bu ormanlar, önemli kuş ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında imparator papağanları olarak bilinen iki benzersiz papağan türünden bahsedebiliriz; Sazan olarak bilinen başka bir büyük kurbağa var.

طبیعت دومینیکا

Dominika halkı

Dominika’da yaşayan insanların çoğu Afrikalı; Bununla birlikte, Avrupalılar ve Hint Yarımadası ve Karayipler’den bir grup insan da aralarında bulunabilir. Aslında Dominika, Avrupa istilasından ve kolonizasyonundan önce adaların ana sakinleri olarak kabul edilen bir ırk olan Karayip Kızılderili kabilelerinin büyük gruplarına ev sahipliği yapan tek adadır. Bu ülkenin sakinlerinin resmi dili İngilizce’dir, ancak aralarında bir Fransızca aksanı da bulunabilir. Ancak Karayip yerlilerinin eski yaşam alanlarına yakın olan bazı yerlerde ve yerlerde bu bölgelerin yerlilerinin dilini duyabilirsiniz.
Nüfusun çoğunluğu Roma Katolikidir. Ancak Metodistler gibi başka dinler de bulunabilir. Dominika, 1970’lerde, 1979’da David Kasırgası ile sonuçlanan göç yaşadı. Bu göç 1980’lere kadar devam etti, ancak 1990’larda yoğunlaştı. Çünkü Dominik hükümeti devreye girdi ve 1992’de diğer ülkelerdeki yatırımcılara “ekonomik vatandaşlık” sunmak için tartışmalı bir plan başlattı. Büyük bir ekonomik devrimin başlangıcı sayılabilecek bir plan.

دومینیکا

Dominika Ekonomisi

Dominika, Karayipler’deki en fakir ülkelerden biridir. Ekonomisi, aralıklı fırtınalardan da ciddi şekilde zarar gören tarıma dayanıyor. Yıllar içinde ekonomik büyümeyi çeşitlendirme çabaları bir şekilde başarılı olmuştur. Bu çabalar arasında turizm endüstrisinin büyümesi ve balıkçılık ve balıkçılık endüstrisinin küçük bir kısmının gelişimi yer almaktadır. Bununla birlikte, tarım, hem istihdam hem de net ulusal ürün dağılımı olarak Dominika’nın mali gelirinin büyük bir kısmını hala oluşturmaktadır. Bu adanın en önemli tarım ürünleri muz, turunçgiller ve hindistancevizi. 1980’lerde muz, Dominika’nın ihracat gelirlerinin yaklaşık yarısını oluşturuyordu. Bununla birlikte, Dominika’nın başlıca ürünlerinin ve ihracatının çoğunun, hindistancevizi, hindistancevizi yağı, sabun, defne yağı ve meyve suyu gibi ürünleri içeren tarım sektörüne geri döndüğü söylenebilir. Hindistan cevizi yağından yapılan sabun ise Dominika’nın en önemli ihracatıdır. Küçük bir bölüm kıyafetlerin hazırlanmasına ve dağıtımına ayrılmıştır. Mobilya dahil olmak üzere ahşap ürünler yerel keresteden yapılmıştır. Portsmouth, Dominika’daki tekne yapımının merkezi olarak görülmelidir. Dominika’daki ithalat, gıda, mineral yakıtlar ve fabrika malları gibi malları içerir. Buna ek olarak, turizm endüstrisi, Dominika’daki ulaşım altyapısının eksikliğine, otel ve konaklama eksikliğine ve uyarlanmış plajlara rağmen, yirminci yüzyılın sonlarında gelişti. Bugün neredeyse her yıl seksen bin yabancı turistin bu ülkeyi ziyaret ettiği söylenebilir. Prince Rupert Körfezi ve Port Rousseau limanlarında, günlük yolculuklarında 300.000’den fazla gemi yolcusu bu plajları ve limanları ziyaret ediyor.

صادرات دومینیکا

Sağlık ve sosyal refah

Dominika’da birkaç büyük ve uzmanlaşmış hastane var. Dominika’da birkaç büyük ve uzmanlaşmış hastane var. Bağırsak hastalıkları, şeker hastalığı, kansızlık, tüberküloz, cinsel yolla bulaşan hastalıklar bu ülkedeki en önemli fiziksel problemlerdir.

بهداشت در دومینیکا

Dominika'da Eğitim

Dominika okullarında ilköğretim devlet tarafından yönetilir, zorunlu ve ücretsizdir. Buna ek olarak, adada ortaokullar, öğretmen yetiştirme kolejleri, tıp okulları, hemşirelik okulları ve Batı Hint Adaları Üniversitesi’nin bir şubesi vardır. Edebiyat alanı ayrıca Dominika’daki disiplinlerin yaklaşık yüzde doksanını kapsamaktadır.

کشور دومینیکا

Dominika'da sosyal yaşam

Karayip kültürü ve geleneği, el sanatlarının yapılmasına bağlıdır. Çanak çömlek ve el dokuması sepetler gibi ürünler. 1990’larda, Karayip kabile topluluğu Rosao’da bir kültür merkezi açtı ve turistlerin yerli Karayip sanatı ve geleneklerine olan ilgisinin artmasıyla, ekonomik bir devrim sırasında kültürel bir rönesanstan sağ çıkabildiler. Hükümetin kültür kurumları daha sonra Fransız-Afrika dansları, oyunlar, müzik ve yerel kostümler gibi unutulan yerli gelenekleri canlandırmak için kölelik döneminin geleneklerini yeniden canlandırdı. Fransa, kültürü yerli halk üzerinde derin bir etkiye sahip olan bir ülkedir. dil mirası ve Martinik ve Guadeloupe’ye yakınlığı nedeniyle Dominika halkları ve kabileleri. Fransız kültürünün diğer mirası, eski bir İngiliz kolonisinde olağandışı olan Roma Katolik dininin hakimiyetini içerir. Diğer bir miras, taze yerel Dominik balık ve sebzelerini kullanan, ülkedeki Fransız kültüründen etkilenen besindir.

Rousseau’daki Dominika Müzesi unutulmamalıdır. Bu müze, Dominika’nın doğal tarihini, ekonomisini, kültürünü ve tarihini sergiliyor. ، کشور دومینیکا Yirminci yüzyılda, Dominika dünyaca ünlü iki romancıyı tanıttı. Jane Rice, en çok 1966’da uçsuz bucaksız Sargasso deniziyle tanınır. Diğer çağdaş yazarı Phyllis Shand Alfrey’dir ve en çok güzel romanı Orkide Evi ile tanınmaktadır.

موزه دومینیکا

Dominika'daki ekonomik ve yasal durum

Dominika’da kalmak, adada sakin ve keyifli bir tatil geçirmek isteyen turistler için genellikle pek cazip değildir, bu sadece olanakların olmamasından kaynaklanmaktadır. Ancak, biraz arama yaparak, en ucuz banliyö hanlarını 20 $ ‘a (USD) kadar bulabilirsiniz ve kira fiyatları genellikle 65 ı geçmez. Dominika’da, her çalışanın ortalama aylık maaşının 2778 Karayip olması beklenebilir. Aslında, ülkenin aylık gelir aralığı 376 Karayipler ile 12.303 XCD (Karayipler) arasındadır. Ancak genel olarak, Dominika’da yaşamanın maliyeti benzer ülkelere göre daha düşüktür. Aslında, bu ülkede yaşamanın maliyeti daha çok yaşam tarzına ve yaşamayı seçtikleri yere bağlıdır.

اقتصاد دومینیکا
فهرست
fa فارسی
X