محدودیت ویزای مادران باردار توسط ایالات متحده ی آمریکا - موسسه مهاجرتی دادآور نسیم مهر

محدودیت ویزای مادران باردار توسط ایالات متحده ی آمریکا

بدون دیدگاه
blank

محدودیت ویزای مادران باردار توسط ایالات متحده ی آمریکا: ایالات متحده ی آمریکا، آیین نامه ی اعمال محدودیت در ارائه ی ویزا به زنان باردار را اعلام کرده است.

دولت پرزیدنت ترامپ، طی ابلاغ قانونی جدید، همه نوع مهاجرت را به این کشور محدود کرده است، اما در این بین رئیس جمهور به طرز بخصوصی با مساله ای تحت عنوان تابعیت ولادت با مشکل جدی روبرو شده است.

دولت ترامپ، محدودیت های جدیدی در حوزه ی ویزا اعمال کرده است. این محدودیتها پدیده ی “گردشگری هنگام تولد” را هدف قرار داده اند. پدیده ای که طی آن زنان باردار از سراسر جهان برای زایمان به ایالات متحده سفر می کنند و به دنبال آن قصد دارند تا برای فرزندانشان و بالطبع برای خودشان اقامت در این کشور را اخذ نمایند.

طبق گفته های دو مقام آگاه از برنامه های جدید دولت که با شرط ناشناس ماندن با خبرگزاری آسوشیتدپرس صحبت کرده اند، وزارت امور خارجه ی ایالات متحده قصد دارد این قوانین تازه را روز پنجشنبه منتشر کند. این قوانین مسلماً مسافرت با ویزای توریستی به این کشور را برای زنان باردار با مشکل روبرو میکند. در یک پیش نویس از این آیین نامه ، آنها باید قبل از گرفتن ویزا اقدام به شفاف سازی موانع اضافی کنند- به این معنا که باید افسر اداره ی کنسولگری را متقاعد نمایند که برای سفرشان به ایالات متحده دلیل موجه دیگری به جز تولد فرزندشان در این کشور دارند.

شایان ذکر است که دولت ترامپ همه ی اَشکال مهاجرت به این کشور را مورد محدودیت خود قرار داده است، اما پرزیدنت ترامپ در حقیقت با مساله ی تابعیت ولادت دچار مشکل جدی شده است.چرا که براساس قانون اساسی این کشور، هر کسی که در ایالات متحده به دنیا بیاید یک شهروند آمریکایی شمرده میشود . در واقع اکنون او برخلاف رویه ی قانون اساسی این کشور عمل نموده و در ادامه تهدید کرده است که به این قانون پایان خواهد داد. اما صاحب منصبان و اندیشمندان و اعضای دولتی این کشور اذعان داشته اند که اجرای این قانون آنچنان که ترامپ میگوید و میخواهد کار ساده ای تلقی نمی شود.

محدودیت ویزای مادران باردار

محدودیت ویزای مادران باردار

تنظیم ویزای توریستی برای زنان باردار یک راه برای رسیدگی به این موضوع بشمار می آید، ولی این سوال در اینجا مطرح میشود که چگونه افسران اداره ی گذرنامه میتوانند بفهمند که آیا این خانم باردار است یا نه؟ و یا اینکه آیا بارداری یک زن از نگاه ماموران مرزی ،که تنها باید با نگاه کردن به او باید پی به بارداری یا عدم آن ببرند، می تواند دور بماند؟!

در حال حاضر ، مقامات به مأمورین کنسولگری دستور نداده اند که در طول مصاحبه برای اعطای ویزا از متقاضی سوالی مبنی بر این که آیا زن باردار است یا قصد دارد بشود، بپرسند. اما همه ی آنها در تلاشند تا مشخص کنند که آیا راهی هست تا مشخص کند که متقاضیِ ویزا در درجه ی اول برای زایمان به ایالات متحده می آید یا نه!

باید گفت که “گردشگری تولد“، نوعی تجارت سودآور در ایالات متحده و خارج از آن بشمار میرود.  به این ترتیب که اغلب شركتهای آمریكایی ارائه دهنده ی خدمات در این زمینه، برای تسهیل چنین پروسه ای برای گردشگران باردار، تبلیغاتی را انجام می دهند و مبلغی معادل 80،000 دلار هزینه می كنند و اتاق ها و خدمات درمانی مفصلی را در هتل های مطرح آمریکایی به متقاضیان این نوع ویزا ارائه می دهند.

ایالات متحده ی آمریکا، از زمان قبل از تصدی پست ریاست جمهوری توسط ترامپ قصد ملغی اعلام کردن این قانون را در کشور داشته است.

محدودیت های جدید دولت ترامپ به دنبال محدود کردن تعداد خارجیانی است که به دنبال بهره مندی از قانون “تابعیت حق تولد” در آمریکا هستند. قانونی که طبق آن هرکسی که در این کشور به دنیا بیاید میتواند بعنوان شهروند قانونی آمریکا محسوب شده و از تمامی حقوق جاری در این کشور بهره مند میشود.بر همین اساس این عده از توریستها میخواهند با استفاده از این قانون، از حقوق شهروندی در این کشور استفاده کنند. بر اساس گفته های یک منبع آگاه و نزدیک به ریاست جمهوری آمریکا، قانون به اصطلاح “گردشگری تولد”،قانونی است که از همان ابتدا مورد بیزاری ترامپ قرار گرفته است و تلاش برای حذف و یا حداقل کاهش آن امری است که در اولویت کارهای او قرار دارد.

تحت چنین قانونی، متقاضیان ویزای بارداری ایالات متحده از داشتن ویزای توریستیِ این کشور محروم هستند، مگر اینکه بتوانند ثابت کنند که آنها باید به خاطر وجود دلایل پزشکی مستند مجبورند در آمریکا زایمان کنند و پول کافی هم برای پوشش مخارج خودشان دارند و یا اینکه بجز تمایلشان به تولد نوزاد در این کشور، دلیل بسیار معتبر و موجه دیگری برای داشتن گذرنامه ی ایالات متحده ی آمریکا دارند.

محدودیت ویزای مادران باردار

محدودیت ویزای مادران باردار

*هیچ برنامه ای برای سوال کردن از متقاضیان زنِ ویزای آمریکا در صورت باردار بودن آنها وجود ندارد:

افسران کنسولگری ایالات متحده گفته اند که بر اساس سیاست جدید آمریکا، سوال از همه خانمهای دارای سن فرزندآوری که درخواست ویزای بارداری دارند و یا میخواهند که در طول سفر به ایالات متحده باردار شوند ، قطع نمی شود. هرچند که این امر قابل درک میتواند باشد که در صورتی که ماموران اداره ی گذرنامه به متقاضیِ زنی مظنون شدند،میتوانند از او سوال کنند که آیا زن باردار است یا نه و یا اینکه قصد زایمان در ایالات متحده را دارد یا ندارد؟

این امر قابل درک است که به مقامات مهاجرتی ایالات متحده ی آمریکا دستور داده شده است که به دنبال علائم بصری در مورد بارداری متقاضیان زن باشند و یا اطلاعات موجود در فرم های درخواست ویزای ایالات متحده را مبنی بر وجود یا عدم وجود اطلاعاتی مورد بررسی دقیق قرار دهند همچون وجود اطلاعاتی درمورد سفر به این کشور به دلیل موارد پزشکی و انجام معاینات، که میتواند آنها را به پرسیدن سوالاتی در این زمینه ترغیب نماید.

مقامات کنسولگری ایالات متحده اظهار داشته اند که تأیید بارداری متقاضیان زن، بلافاصله موجب رد ورود زن به ایالات متحده نمی شود، مشروط بر اینکه آنها بتوانند ثابت کنند که به خاطر وجود یک دلیل واقعی به غیر از ولادت نوزادشان در این کشور در حال سفر هستند، دلایلی همچون دیدار از یک خویش و قوم بیمار و یا بستگان پیرشان و یا حضور در یک میتینگ تجاری و یا شرکت در یک کنفرانس علمی .

*صنعت توریسم تولد به منظور اخذ شهروندی در ایالات متحده:

همانطور که گفته شد، گردشگری تولد، با وجود تعداد زیاد شرکتهایی که بطور قانونی در این زمینه مشغول به کار می باشند، یکی از صنعتهای پر رونق در کشور آمریکا شمرده میشود .این شرکتها هزینه های بالایی را خرج میکنند تا به زنان باردار خارجی و پولدار ،فرصت ورود به ایالات متحده را توسط ویزای گردشگری داده، همینطور زمینه ی زایمان آنها را در این مدت در آمریکا فراهم نموده ،آنها را از خدمات بهداشتی و پزشکی مطلوب بهره مند کرده و در نهایت برای نوزاد تازه متولد شده ی آنها کارت شهروندی را اخذ نمایند.

*آمار گردشگری تولد:

در حال حاضر هیچ آمار رسمی وجود ندارد که دقیقاً نشان بدهد سالیانه چه تعداد توریست باردار جهت وضع حمل و تولد نوزاد و اخذ شهروندی ایالات متحده وارد این کشور میشود. مرکز مطالعات مهاجرتی، که برای قوانین سختگیرانه مهاجرتی ایالات متحده پویش به راه انداخته است، اینطور تخمین زده است که در سال 2012، حدود 36000 زن خارجی در ایالات متحده زایمان انجام داده اند و پس از آن کشور را ترک کرده اند.

براساس سندی که قوانین جدید مهاجرتی را تشریح میکند، این آیین نامه میتواند کمکی باشد در راستای از بین بردن فعالیتهای جنایتکارانه ای که مرتبط با صنعت گردشگری تولد هستند و تنها به دلیل وجود این صنعت در این کشور بوجود می آیند!!

تحصیل در نروژ
تحصیل در نروژ 2020 + شرایط و مدارک
بورسیه تحصیلی ترکیه
اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

فناوری اطلاعات آرون : طراحی سایت و سئو
طراحی سایت و سئو
دفتر خدمات حقوقی مهاجرت ایرانیان به سوئد
blank
فهرست