صفر تا صد آزمون YDS - موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

صفر تا صد آزمون YDS

blank

آزمون یدس | YDS test

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش از آن در قاره آسیا و بخش دیگری از آن در منطقه بالکان یعنی جنوب شرق اروپا قرار دار.‌ ترکیه با کشور های ایران، نخجوان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان همسایگی دارد.

این کشور به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مناسبی که دارد، سالانه میزبان توریست های زیادی است. این کشور بیش از هشتار میلیون جمعیت دارد و زبان رسمی مردم آن ترکی استانبولی است.‌

شهر های بزرگ این کشور عبارتند از استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا، آنتالیا، قونیه و … .

ترکیه کشوری مهاجر پذیر است و گروه زیادی از کشور های مختلف برای مهاجرت به ترکیه اقدام می کنند. این کشور در ایران نیز طرفداران زیادی دارد.‌ می توان گفت کشور ترکیه مقصد مسافران زیادی برای تفریح، تحصیل، کار و … می باشد.

عده زیادی برای کار در ترکیه از ایران وارد این کشور می شوند و گروهی نیز برای سرمایه گذاری در ترکیه اقدام می کنند.

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با روش های مهاجرت به کشور ترکیه به نمایندگی های موسسه حقوقی برگزیده دادینلی مراجعه کنید.‌ کارشناسان ما پذیرای شما هستند.
اما در این مقاله ما به بررسی آزمون YDS در ترکیه می پردازیم.

آزمون YDS

آزمون YDS

ترکیه یکی از کشور هایی است که ایرانیان برای ورود به آن نیازی به ویزا ندارند. دانشگاه های ترکیه سطح علمی بالایی دارند و به همین دلیل است که افراد زیادی برای تحصیل در ترکیه اقدام می کنند تا در دانشگاه های این کشور مشغول تحصیل شوند. هزینه تحصیل در ترکیه و هزینه زندگی در آن نسبت به سایر کشور ها پایین است.

از این رو این کشور مقصد خوبی برای مهاجرت محسوب می شود. اما برخی از دانشگاه ها برای ورود شرایط خاصی اعمال می کنند.

در این بخش از مقاله در موسسه مهاجرتی دادینلی قصد داریم به معرفی آزمون YDS و تمام ریز نکات آن بپردازیم.

معرفی آزمون YDS

آزمون YDS که در ایران آن را به نام آزمون یدس می شناسند، در حقیقت مخفف عبارت YABANCI DIL BILGISI SEVIYE TESPIT SINAVI می باشد. این آزمون که در حقیقت به عنوان امتحان سنجش استعداد های زبان خارجی معروف شده است، برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های کشور ترکیه ضروری می باشد.

این آزمون بر اساس مقررات اموزشی کشور ترکیه برگزار می شود. متولی برگزاری این آزمون مهم مرکز سنجش و جابجایی دانشجویی ترکیه است.

در مقطع ورود به دوره کارشناسی ارشد برخی از دانشگاه های کشور ترکیه قبولی و کارنامه این ازمون را نمی خواهند اما تمام دانشگاه ها برای ورود از مقطع کارشناسی ارشد به دکتری این کارنامه این ازمون را از داوطلبان درخواست می کنند.

به عبارتی می توان گفت برای ادامه تحصیل در مقطع بالا در دانشگاه ها کشور ترکیه داشتن کارنامه آزمون YDS ضروری است. این آزمون در حقیقت جایگزین آزمون های KPDS و UDS شده است. توجه داشته باشید که بسیاری از دانشگاه های ترکیه برای پذیرش دانشجویان بین المللی نتایج این آزمون را ملاک قرار می دهند.

 

توجه داشته باشید که در کشور ترکیه برای ورود به مقطع دکتری رشته های مختلف، ارائه مدرک زبان انگلیسی الزامی است.‌ البته ذکر این نکته ضروری است که علاوه بر آزمون YDS ازمون های تافل و آیلتس هم قابل ارائه می باشد. البته ناگفته نماند که ازمون YDS از دو آزمون فوق آسان تر است.

توجه داشته باشید که برگزاری این ازمون در ایران صورت نمی گیرد. آزمون یدس یا ی د س توسط OSYM در کشور ترکیه به منظور ارزیابی مهارت های زبان خارجی افراد گرفته می شود.

این ازمون در حقیقت یک تست قوی در زمینه مهارت های انگلیسی است که بیشتر توسط کارمندان دولت، دانشگاهیان و کارمندان ارتش انجام می پذیرد.‌ دولت ترکیه بسته به نمره آن ها در ازمون مربوطه، مبالغ اضافی را به کارمندان عمومی و کارکنان اداره های دولتی پرداخت می کند.

البته از این تست برای تعیین کارمندان مستقر در کشور های خارجی نیز استفاده می شود. در این آزمون مهارت های نوشتن، درک مطلب، صحبت کردن و گوش دادن مورد ارزیابی قرار می گیرد.

شرایط ثبت نام در آزمون YDS

همان طور که در بخش قبل گفتیم، آزمون YDS برای ورود به دانشگاه های ترکیه یا ارتقا سیستم اداری این کشور از دانشجویان و کارمندان در ترکیه گرفته می شود.‌

افرادی که قصد دارند از کشور های دیگر مانند ایران برای این ازمون اقدام کنند، نیازی به اخذ اقامت ترکیه ندارند. می توانند در یکی از شهر های این کشور پس از ثبت نام این ازمون را بدهند.

با توجه به این که در شهر وان ترکیه هم این آزمون برگزار می شود و فاصله ای یک ساعته با ایران دارد، می توان گفت گزینه ای مناسب برای ایرانیان است.

برای ثبت نام این آزمون می توانید با داشتن مشخصات فردی و مشخصات موجود در پاسپورت خود می توانید از طریق وب سایت OSYM اقدام‌ کنید. توجه داشته باشید که اگر برای اولین بار قصد شرکت در این آزمون را دارید، باید حضوری مراجعه کنید‌. به عبارتی حضور برای ثبت نام اولیه اجباری است.

این در حالی است که ثبت نام های بعدی الکترونیکی می باشد و می توانید از ایران ثبت نام خود را انجام دهید. اما شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا برای اولین بار باید ثبت نام را حضوری انجام داد. توجه داشته باشید که در زمان ثبت نام اولیه برای ساخت یک پروفایل در سیستم آزمون YDS کارشناسان نمایندکی های OYSM از شما عکس می گیرند.

این پروفایل برای مدت زمان پنج سال اعتبار دارد. البته ذکر این نکته ضروری است که جدیدا شرایطی مهیا شده تا اولین ثبت نام هم به صورت غیر حضوری صورت گیرد‌ در صورتی که بخواهید در آزمون ی د س شرکت کنید باید تصویر اول پاسپورت خود را برای کارشناسان ثبت نام ارسال کرده تا او بتواند سایر مراحل ثبت نام شما را به راحتی انجام دهد.

هزینه ثبت نام در این آزمون دویست و چهل لیر ترکیه است. مهلت ثبت نام این آزمون یک ماه قبل از برگزاری آزمون است.
توجه داشته باشید که اگر نمی توانید برای آزمون های تافل یا آیلتس اماده شوید و قصد ادامه تحصیل در کشور ترکیه را دارید، این آزمون برای شما بهترین گزینه است.

 

آیا فقط دانشجویان می توانند در آزمون YDS شرکت کنند؟

ممکن است این سوال برای خیلی ها پیش بیاید که آیا فقط در صورت دانشجو بودن می توان در این آزمون شرکت کرد؟! جواب منفی است. ثبت نام در آزمون مهارت زبان انکلیسی ی د س صرفا مخصوص دانشجویان نیست. البته می توان گفت اغلب متقاضیان شرکت در این ازمون دانشجو ها هستند. اما همان طور که در قسمت های قبل هم توضیح دادیم، کارمندانی که در کشور ترکیه فعالیت می کنند و قصد ارتقا در وضعیت شغلی خود را دارند، می توانند در این آزمون شرکت کنند. فرقی ندارد که کارمتد دولتی باشند یا کارمند شرکت های خصوصی!

اگر فردی قصد داشته باشد مدرک دانشگاهی در کشور ترکیه اخذ کند یا دانشجوی سال آخر کارشناسی ارشد است می تواند در این آزمون شرکت کند. علاوه بر این افرادی که در بخش بهداشت و درمان فعالیت می کنند و برای آزمون های TUS و DUS اماده می شوند، می توانند در این ازمون شرکت کنند.

آزمون YDS در کجا برگزار می شود؟

آزمون یدس تنها در کشور ترکیه برگزار می شود. ازمون ی د س در شهر های آنکارا، ازمیر، استانبول و آلسانکاک برگزار می شود. به عبارتی شعبه های برگزار کننده این آزمون آنکارا اینگلیش کورس، استانبول اینگلیش کورس ، ازمیر انگلیش کورس و آلسانکاک انگلیش کورس می باشد.

زمان برگزاری آزمون YDS

آزمون یدس ترکیه هر شش ماه یک بار برگزار می شود. این آزمون به دو صورت آنلاین و برگه ای برگزار می گردد. آزمون آنلاین را EYDS می نامند‌. یدس کاغذی سالیانه دو بار برگزار می شود. اولین بار در ماه آوریل و برای دومین مرتبه در ماه سپتامبر برگزار می گردد. نتایج این آزمون بیست روز پس از امتحان به داوطلبان اعلام می گردد.

اما توجه داشته باشید که EDYS هر ماه و فقط در سه شهر کشور ترکیه انجام می گیرد. نتایج این آزمون دوازده ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام می گردد.

سوالات و نمره دهی آزمون YDS

آزمون ی د س شامل هشتاد سوال است که در صد و هشتاد دقیقه داوطلبان باید به سوالات پاسخ دهند‌. این ازمون بیشتر مبتنی بر گرامر زبان انگلیسی، لغات عمومی و درک مطلب عمومی است. سوالات ازمون یدس تستی و پنج گزینه ای می باشد. این آزمون انتقادات زیادی را متوجه خود کرده چرا که بیشتر درباره سنجش مهارت ریدینگ است.

توجه داشته باشید که نمره هر آزمون بین صفر تا صد است و هر سوال در این آزمون یک و بیست و پنج صدم نمره دارد. میزان سختی در تمام سوالات یکسان است. آزمون YDS دارای نمره منفی نیست. بنابر این روند حل سوال برای داوطلبان آسان تر است و می توانند به راحتی پاسخ خود را ارائه دهند.

نمرات این آزمون در پنج سطح از A تا E ارائه می گردد. بالا ترین سطح نمرات ازمون YDS سطح A است که این سطح برای نمرات از نود تا صد داده می شود. سطح بعدی B است که برا نمرات بین رنج هشتاد تا هشتاد و نه ارائه می گردد. نمرات بین هفتاد تا فتاد و نه در سطح C قرار می گیرند. سطح نمره D برای نمرات بین شصت و نه تا شصت است و سطح E برای نمرات بین پنجاه تا پنجاه و نه تعلق می گیرد.‌

 

دقت کنید به طور مثال اگر شما به شصت سوال این آزمون پاسخ صحیح دهید امتیاز شما شصت ضربدر یک و بیست و پنج صدم یعنی هفتاد و پنج خواهد شد و سطح شما C خواهد بود‌. و اگر به چهل و پنج سوال این آزمون پاسخ صحیح دهید نمره شما پنجاه و شش و بیست و پنج می شود و در سطح E قرار می گیرید. مدرک آزمون YDS برای مدت زمان دو سال اعتبار دارد.

مدارک لازم جهت ثبت نام در آزمون YDS

برای ثبت نام در آزمون یدس نیاز به مدارکی دارید که این مدارک عبارتند از: ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان، ترجمه رسمی دیپلم، ترجمه رسمی ریز نمرات سال آخر تحصیل، ترجمه رسمی مدرک موقت یا پیش دانشگاهی، صفحه اول پاسپورت یا ترجمه رسمی شناسنامه، عکس و آدرس کامل پستی و شماره تلفن‌.

منابع آزمون YDS

یقینا هر آزمونی برای آمادگی نیاز به مطالعات زیادی دارد. آزمون ی د س نیز نیز از این قاعده مستثنی نیست. کتاب های زیادی برای آمادگی این آزمون منتشر شده.

در این بخش از مقاله قصد داریم برخی از کتاب های آمادگی این آزمون را معرفی کنیم. نمونه سوالات این آزمون را می توان به راحتی از طریق وب سایت های مختلف دریافت نمود. از جمله کتاب های این آزمون می توان با YDS اکزم پک اشاره نمود. کتاب های دیگر این آزمون عبارتند از: یدس ریدر، کپسول فور یدس، یدس اکزم مستر، یدس تست پرو و یدس پروجکتور اشاره نمود.

سوالات متداول در ارتباط با آزمون YDS

1.       آزمون YDS در کدام کشور برگزار می شود؟

ازمون YDS در کشور ترکیه برای داوطلبان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و کارمندان برگزار می شود.

2.      آیا آزمون YDS در کشور های دیگر غیر از ترکیه برگزار می شود؟

خیر این ازمون صرفا در کشور ترکیه برگزار می گردد.

3.       آزمون YDS به چه صورتی انجام می پذیرد؟

این آزمون هم به صورت کتبی و هم به صورت آنلاین برگزار می گردد.

4.      برای ثبت نام آزمون YDS چه اقداماتی لازم است؟

اگر می خواهید برای اولین بار در آزمون YDS شرکت کنید باید به طور حضوری مراجعه کنید اما برای ثبت نام های بعدی نیاز به مراجعه حضوری نیست.

5.       چرا باید برای اولین ثبت نام آزمون YDS حضوری مراجعه کرد؟

برای ثبت نام اولیه کارشناس ثبت نام از شما عکس می گیرد و این عکس را برای ایجاد پروفایل شما استفاده می کند.

6.      هزینه ثبت نام در آزمون YDS چقدر است؟

هزینه ثبت نام برای این آزمون دویست و چهل یورو است.

7.      سطح بندی نمرات آزمون YDS چقدر است؟

سطح بندی این آزمون در پنج بخش A تا E است که هر کدام رنج نمراتی دارند.

8.      آیا ازمون YDS نمره منفی دارد؟

خیر این آزمون نمره منفی ندارد و داوطلبان به راحتی می توانند در این آزمون سوالات را پاسخ دهند. هر سوال ۱.۲۵ نمره دارد.

9.      تعداد سوالات ازمون YDS چند تا است؟

تعداد سوالات ازمون هشتاد تا است که باید در صد و هشتاد دقیقه پاسخ داده شود. سوالات پنج گزینه ای هستند.

10. آیا برای شرکت در آزمون YDS منابعی وجود دارد؟

بله کتاب های بسیاری برای آمادگی ازمون وجود دارد. البته نمونه سوالات زیادی برای دانلود هستند.

11. آیا برای تحصیل در مقطع دکتری نیاز به قبولی در آزمون YDS است؟

بله دانشگاه های کشور ترکیه برای پذیرش دکتری ازمون YDS را مبنا قرار می دهند.

یدس ازمون یدس

برای آشنایی بیشتر و مهاجرت قانونی به ترکیه و اقامت ارزان ترکیه هم اکنون درخواست مشاوره خود را در سایت ثبت کنید.

هلدینگ ترکیه ویت آس

blank
آزمون تخصص پزشکی TUS
blank
آزمون مهارت ترکی TYS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

فناوری اطلاعات آرون : طراحی سایت و سئو
طراحی سایت و سئو
دفتر خدمات حقوقی مهاجرت ایرانیان به سوئد
blank
فهرست