بازکردن حساب بانکی در ترکیه - موسسه حقوقی و مهاجرتی دادآور نسیم مهر

بازکردن حساب بانکی در ترکیه

بدون دیدگاه
افتتاح حساب بانکی در ترکیه

بازکردن حساب بانکی در ترکیه

زمانی که قصد مهاجرت به کشوری را داریم پس از مقیم شدن در آن کشور باید قادر باشیم کارهای روزمره ای که در کشور و وطن خود انجام می دادیم در این کشور نیز انجام دهیم. یکی از کارها بازکردن یا افتتاح حساب است. همه ما در کشور خود می توانیم برای خود حساب باز کنیم. اما نحوه باز کردن حساب در کشور دیگر چگونه است؟ اگر به ترکیه مهاجرت کنیم چگونه می توانیم در این کشور افتتاح حساب کنیم؟ در این مقاله با کارشناسان مهاجرت ما همراه باشید تا نحوه بازکردن حساب در ترکیه را قدم به قدم به شما آموزش دهیم. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت به ترکیه به صفحه مهاجرت به ترکیه مراجعه کنید.

قدم اول: مقدمه افتتاح حساب در ترکیه:

متاسفانه برای بازکردن حساب در ترکیه ایرانیان تنها می توانند از طریق زراعت بانک اقدام کنند. توضیح آنکه به منظور بازکردن حساب در ترکیه در سایر بانکها (به جز زراعت بانک) باید شرایط خاصی را دارا باشید. اما تنها بانکی که به راحتی می توانید در آن حساب باز کنید زراعت بانک است.

همچنین در ترکیه نیز مانند ایران به منظور بازکردن حساب خود باید شخصا در بانک حاضر شوید.

انواع حساب بانکی در ترکیه

ازآن  جایی که بهره بردن از سیستم بانکی و خدمات مالی یکی از بدیهیات زندگی اجتماعی می باشد، فراهم کردن، برخورداری از حساب بانکی معتبر در ترکیه یکی از خدمات مجموعه ی شرکت ترکیه وید آس می باشد. داشتن حساب بانکی در ترکیه تقریبا یکی از ملزمات ضروری زندگی در این کشور می باشد؛ چراکه پرداخت قبوض، اجاره، عایدات، سفارشات آنلاین، اعم پرداخت های دولتی و … همه و همه از طریق اپلیکیشن بانکی صورت می گیرد  یکی از نیاز های مهم مهاجران افتتاح حساب بانکی در این کشور می باشد

زراعت بانک ، بزرگترین و معروف ترین بانک دولتی ترکیه محسوب می شود که در این کشور بیشتر از 1000 شعبه فعال دارد و فعالیت خود را از سال 1863 شروع کرده است

*در کشور های مختلف مثل بلغارستان ، عربستان ، بحرین ،عراق ، قبرس و …. شعبه های بین المللی دارد

* در همه نوع زمینه ها مثل شرکتی ، سرمایه گذاری مسکن ، اختصاصی و … فعالیت دارد

* لازم به ذکر است که کارت صادر شده وصل به شبکه ی بانک جهانی یا اصطلاحا MASTER KART می باشد

مزایا

  • مدیریت آنلاین حساب بانکی
  • افتتاح حساب یورو  ، دلار ، لیر
  • افتتاح حساب سپرده گذاری لیر جهت سود
  • خرید اینترنتی از سایت های  جهانی

قدم دوم: روند کارافتتاح حساب در ترکیه

برای افتتاح حساب در ترکیه به اداره vergi dairesi مراجعه کنید. از طریق سرچ در موتور جستجوی گوگل نیز می توانید در هر محله از ترکیه که اقامت دارید اداره کار خودتون رو پیدا کنید. پس از مراجعه به این اداره درخواست ورگی نوماراسی می کنید.

ورگی نوماراسی چیست؟

ورگی نوماراسی یک کد مالیاتی است که دارای 10 رقم است که این کار برای افتتاح حساب در تریکه، خرید ملک در ترکیه و گرفتن کد اقتصادی در ترکیه ضروری است. به عبارت دیگر، شماره مالیات، شماره شناسایی ضروری برای هر ثبت نام و تراکنش مالی در ترکیه است. شماره شناسایی مالیاتی یک شماره ده رقمی است که به افراد اختصاص داده می شود. بنابراین، اتباع خارجی باید شماره مالیاتی داشته باشند. افتتاح حساب بانکی، خرید ملک، اشتراک خدمات آب و برق، صدور بیمه، دریافت خدمات درمانی، انجام مراحل اسناد رسمی، درخواست اجازه اقامت و غیره.

روش معمول دریافت شماره شناسایی مالیاتی به شرح زیر است:

گرفتن شماره شناسه مالیاتی یک برنامه آسان است. شما باید به هر اداره مالیاتی محلی بروید و برای آن درخواست دهید. تنها مدارکی که برای این تراکنش نیاز دارید «اصل پاسپورت» و «کپی پاسپورت شما» است. ثبت نام رایگان است. پس از ثبت نام، شماره مالیات شما نیز در صفحه نمایش تمام موسسات مالی ترکیه از جمله بانک ها کنترل می شود، به این معنی که شما می توانید یک حساب بانکی نیز باز کنید.برای دریافت شماره مالیات می توانید به هر اداره مالیاتی vergi dairesi در منطقه خود مراجعه کنید.

این تراکنش معمولاً حدود پانزده دقیقه طول می کشد. پس از دریافت شماره شناسه مالیاتی، می توانید حساب بانکی خود را باز کرده و تراکنش های رسمی خود را انجام دهید.

ادامه کار چگونه است؟

پس از اینکه پاسپورت و ورگی نوماراسی یا همان کد مالیاتی ده رقمی خود را اخذ نمودید به زراعت بانک مراجعه میکنید. البته از آنجایی که در دنیای امروز همه چیز به صورت آنلاین و اینترنتی امکان پذیر است و به ویژه با شیوع و گسترش ویروس کرونا از مراجعه حضوری امتناع شده است و افراد به صورت اینترنتی نیز می توانند برای گرفتن ورگی نوماراسی اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز برای بازکردن حساب در ترکیه چیست؟

به منظور افتتاح حساب در ترکیه مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

1- پاسپورت

2- ورگی نوماراسی (کد مالیاتی 10 رقمی)

3- یک خط تلفن به اسم خودتان

4- داشتن برگه نفوس

5- داشتن قبض برق آب و برقش

نکته: فراموش نکنید از بانک بخواهید که اپلیکیشن مربوط به بانک را نیز بر روی خط تلفن شما فعال کنند تا در حد امکان از مراجعه حضوری به بانک امتناع کنید.

آیا داشتن کیملیک برای بازکردن حساب در ترکیه لازم است؟

کارت شناسایی جمهوری ترکیه به ترکی: Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı برای همه شهروندان ترکیه از بدو تولد اجباری است. پلیس ترکیه مجاز است از هر شخصی بخواهد که کارت شناسایی خود را نشان دهد و امتناع از رعایت آنها ممکن است منجر به بازداشت شود. می توان از این سند به عنوان یک سند مسافرتی برای ورود به قبرس شمالی، گرجستان (از سال 2011)، مولداوی (از سال 2019)، اوکراین (از سال 2017، در صورت ورود مستقیم از ترکیه) و آذربایجان (از اول آوریل 2021، در صورت ورود مستقیم از ترکیه) به جای پاسپورت استفاده کرد.

آشنایی بیشتر با کارت شناسایی جمهوری ترکیه

هویت که به عنوان سندی برای اثبات استفاده می شود. این سند هویتی که در زمان امپراتوری عثمانی با نام “Devleti Aliye-i Osmaniyye Tezkiresi” مورد استفاده قرار گرفت، به گونه ای تنظیم شد که اطلاعاتی در مورد نام فرد، نام مادر، نام پدر، ملیت، حرفه، رنگ چشم و قد داشته باشد. .

پروژه شناسنامه جمهوری ترکیه با هدف صدور کارت شناسایی الکترونیکی تهیه شده است که زندگی شهروندان ما را تسهیل می کند، آنها را قادر می سازد خدمات سریعتر دریافت کنند و به راحتی قابل حمل، غیرقابل تقلید و مطابق با استانداردهای بین المللی باشد.

درخواست کارت شناسایی جمهوری ترکیه از 14 مارس 2016 در استان کریک کاله و متعاقباً در 10 استان آدییامان، آکسارای، آرتوین، بوردور، ارزنجان، ارزروم، کریک کاله، ریزه، ترابزون، اوشاک آس، و یالووا اجرا شده است. در تاریخ 2017 تلاش های انتشار در سراسر جهان نیز آغاز شده است.

مدت اعتبار کارت شناسایی جمهوری ترکیه 10 سال است و نکته جالب این است که این کارت از مواد پلی کربنات حاوی تراشه های تماسی و غیر تماسی (تراشه) تشکیل شده است. حاوی پیشرفته ترین عناصر امنیتی مطابق با استانداردهای بین المللی ICAO؛ به گونه ای طراحی شده است که هویت، عکس و اطلاعات بیومتریک شهروند به صورت ایمن بر روی تراشه تماس روی کارت ثبت می شود و امکان تکثیر کارت یا تغییر اطلاعات روی کارت را برای افراد غیرمجاز غیرممکن می کند.

در خدمات ارائه شده با کارت شناسایی جمهوری ترکیه، بسته به ویژگی های سرویس، از روش های احراز هویت در سطوح مختلف امنیتی اعم از بصری، الکترونیکی و بیومتریک استفاده می شود. داده های بیومتریک روی تراشه وجود دارد. از این طریق امکان تایید هویت امن برای نهادها و سازمان های مختلف فراهم می شود.

کارت شناسایی جمهوری ترکیه که در اندازه یک کارت اعتباری و در استانداردهای بین المللی برای سهولت در حمل و نقل طراحی شده است، از موادی با مقاومت بالا و مناسب برای استفاده طولانی مدت ساخته شده است.

گرافیک ایجاد شده با محافظت از خطوط سلجوقی، نقوش عثمانی و خطوط مدرن جمهوری ترکیه  با تکنیک های مورد استفاده در چاپ اسکناس ترکیب شد. همچنین، رنگ فیروزه ای که رنگ پذیرفته شده در افکار عمومی بین المللی است ترجیح داده شد. در عین حال، رنگ و طرح یکسان برای همه شهروندان زن و مرد ما بدون تبعیض جنسیتی اتخاذ شده است.

کارت شناسایی جمهوری ترکیه مزایای بی شماری را در زمینه احراز هویت ایمن مطابق با پیشرفت های تکنولوژیکی دنیا ارائه می دهد.

از جمله مزایای کارت شناسایی جمهوری ترکیه عبارت است از:

1- احراز هویت ایمن را می توان با عناصر امنیتی بصری و عناصر امنیتی الکترونیکی به طور مؤثرتری انجام داد.

2- می توان از آن به عنوان یک سند مسافرتی از آن استفاده کرد.

3- با کارت شناسایی جمهوری ترکیه، امکان احراز هویت با امنیت بالا هم در موسسات و سازمان های دولتی و هم در برنامه های بخش خصوصی امکان پذیر است.

بنابراین، می توان گفت، شماره کیملیک یک شماره شناسایی شخصی منحصر به فرد است که به هر شهروند ترکیه اختصاص داده می شود. خارجیانی که حداقل شش ماه برای هر هدفی در ترکیه اقامت دارند، یک شماره شناسایی خارجی دریافت می کنند که با شماره شناسایی ترکیه متفاوت است.

حال، با توجه به اینکه با مفهوم کیملیک آشنا شدیم، باید بدانیم که برای بازکردن حساب در ترکیه نیازی به دارا بودن کارت کیمبلیک نیست. بنابراین، چه کیمبلیک داشته باشید و چه نداشته باشید می توانید برای بازکردن حساب در ترکیه اقدام کنید.

نکته: توجه کنید بانکهای زراعت از قوانین خاصی پیروی نمی کنند. بنابراین در برخی از شعب بانکهای زراعت نیاز است که شما مبلغی پول (10000 لیر تا 30000 لیر) در حساب داشته باشید و البته ماهانه سود نیز به شما تعلق می گیرد. در مقابل برخی از شعب بانک زراعت هیچ پولی را در حساب نگه نمی دارند. از این رو، بهتر است به چندین شعبه مختلف سربزنید. اما دقت کافی را به خرج دهید تا در شعبه نزدیک محل اقامت خود افتتاح حساب کنید. چه اینکه برای جابه جایی پول و یا هر نوع عملیاات بانکی دیگر، اگر به شعبه ای غیر از شعبه ای که حساب باز کردید مراجعه کنید هزینه های بیشتری برای انجام عملیات بانکی از شما اخذ می نمایند.

آیا پول در حساب می تواند به دلار باشد؟

خیر. متاسفانه تا سال 2018 قرار دادن پول در حساب به صورت دلار را قبول می کردند اما متاسفانه در سالهای اخیر این قانون تغییر کرده  و تنها می توانید پول در حساب را به لیر قرار دهید.

سودی که به پول تعلق می گیرد چقدر است؟

سودی که به پول شما در حساب ترکیه تعلق می گیرد حدود 17 درصد است. البته در سالهای گذشته سود بانکها بسیار اندک بود. اما اخیرا سود بانک به 17 درصد رسیده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه افتتاح حساب در ترکیه با کارشناسان مهاجرتی موسسه دادآور نسیم مهر در ارتباط باشید.

ثبت مشاوره رایگان

خرید خودرو در ترکیه
خرید خودرو در ترکیه
درخواست راندوو
شرایط درخواست راندوو و خروج از کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

فناوری اطلاعات آرون : طراحی سایت و سئو
طراحی سایت و سئو
دفتر خدمات حقوقی مهاجرت ایرانیان به سوئد
blank
فهرست